ट्रेंडिंग:

>> बाउन्नगढी नै प्राचीन बौद्धकालिन सम्पदा >> साइन्सोत्सव >> छत्रेश्वरीमा छाडा गाई व्यवस्थापन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> लुम्बिनीमा राज्य पक्षबाट शान्ति भंग गर्ने प्रयास भयो : सांसद शुक्ला (भिडियो सहित) >> न्यून गुणस्तरका तीन औषधी विक्रिमा रोक >> लुम्बिनी, बाग्मती र एपीएफको जित >> एनसेल र ईएन्ड इन्टरनेसनलबीच उत्कृष्ट डिजिटल सेवा र ग्राहक अनुभव प्रदान गर्न समझदारी >> मसिना युवा क्लबद्वारा तीन दिवसीय भलिबल प्रतियोगिता सुरु >> कन्चनमा प्रस्तावना तथा प्रतिवेदन लेखन सम्बन्धी तालिम सुरु >> टिसिएल लगातार दुई वर्ष ग्लोबल टप २ टिभी ब्रान्डको स्थानमा >> सिटिजन्स बैंकले ९.९९ प्रतिशत ब्याजदरमै घर कर्जा दिने >> दैलेखमा अन्तरपालिकास्तरीय खेलकुद प्रतियोगिता >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्रीको दोहोरो चरित्रः शिखर सम्मेलनमा ७ करोड खर्चिदा बालमैत्रीको बजेटमा बेवास्ता >> प्रदिप र अभिलाषा उपाधि रक्षाको दाउमा >> कर्णालीको पानी लम्की ल्याइँदै, मुख्यमन्त्री शाहद्वारा आयोजनाको शिलान्यास >> गाउँबस्ती सफा राख्न अन्तक्र्रिया >> लुम्बिनी प्रदेश सभाको बैठक ६ मिनेटमै सकियो >> स्वास्थ्य बीमा कार्यक्रम प्रभावकारी बनाउन सांसद घिमिरेको माग >> नामिबियाविरुद्ध नेपालको रोमाञ्चक जित >> सहमती कार्यान्वयनको माग राख्दै बर्दघाटमा धर्ना >> फोहोर जलाउने क्रममा घरमा आगलागी, दुई लाख ३० हजारको क्षति >> रुपन्देही र इलामका होटेल व्यवसायीको माग : पर्यटनलाई सरकारले मुख्य एजेण्डा बनाओस् >> देवदह नगरपालिकामा उपभोक्ता समितिको परिचालन र व्यवस्थापन >> रुन्न बरिलै भन्दै आइन् सुजाता >> दुई बर्ष भित्र घोराही लैंगिक हिंसा नियन्त्रित नगर घोषणा गर्ने तयारी >> टी- २० सिरिज: नेपालले आज नामिबियाको सामना गर्दै, जित्नैपर्ने दबाबमा नेपाल >> उद्घाटन खेलमा लुम्बिनी टिम गण्डकीसंग खेल्दै >> सरकारद्वार स्वर्गद्वारी गुठीपीडित किसानसंग वार्ता समिति गठन >> हिउँदयाम सकियो, आजदेखि प्रिमनसुन सुरु >> लुम्बिनीको हिउँदे अधिवेशन आजदेखि, शनिबार प्रधानमन्त्रीले सम्बोधन गर्ने >> ठेकेदार लापरबाहीले नागरिकलाई सास्ती >> लुम्बिनी स्वच्छतामा बढ्दो लापरवाही >> दादुरा रुबेला खोपः बालबालिकाको जोगाउँछ जीवन >> आठ वर्षमा बन्यो प्रदेशको लैंगिक नीति, छिट्टै कार्यान्वयनको आशा >> प्रिन्टेड पेपर ‘क्यान्सरको घर’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> नेपालगन्जमा होटल पौवाको ५ तारे होटलको शिलान्यास >> नेपाल स्काउटको बुटवल आयुक्तमा खरेल >> मुख्यमन्त्रीलाई सभामुख घर्तीका १० गम्भीर प्रश्न >> किन हुँदैछ कर्णालीलाई डिजिटल बनाउने बहस् ? >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा टोकन प्रणाली शुरु >>   प्रदिप, प्रनव, रितिक र निशान्त छैटौ बुटवल खुला राष्ट्रिय लनटेनिसको अन्तिम चारमा >> फुलबारीमा कुडुले घर >> अखिल नेपाल महिला संघको कर्णाली अध्यक्षमा रेग्मी >> कृषिमन्त्रीको राजीनामा माग्दै दूध किसान सडकमा (भिडियोसहित) >> रुपन्देहीको व्यवसाय चलायमान बनाउन सुझाव संकलन >> विश्व किर्तीमानधारी हरिबहादुरलाई सम्मानको ओइरो >> लुम्बिनीमा शिखर सम्मेलनः मुख्यमन्त्रीको स्वार्थमा शक्ति केन्द्रको चलखेल >> बैङ्कर पक्राउ परेकोमा बैङ्किङ क्षेत्रको आपत्ति
सम्पादकीय

जनताको असन्तुष्टी सम्बोधन गर

८ मंसिर २०८०, शुक्रबार
८ मंसिर २०८०, शुक्रबार

काठमाण्डौं केन्द्रित दुर्गा प्रसाईको आन्दोलनमा भएको जनसहभागिता उनको बिचारको समर्थनमा भएको होइन । त्यो त मुलुकमा उत्पन्न बेथितीविरुद्धको संकेतमात्र हो । देशमा संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रात्मक शासन व्यवस्था स्थापना भएपछि जनताले जुन आशा र विश्वास राखेका थिए, आज जनताका ती आशा र विश्वासमाथि घात भैरहेको छ । जनताको उपस्थिति त्यसको संकेत हो । तसर्थ नेताहरूले अव गंभीर भएर सोच्नुपर्ने बेला आएको छ । अर्कोतर्फ मुलुकमा बैंक तथा बित्तिय संस्थाहरूले ब्याज, साँवा र हर्जानाका नाममा जुन उपद्रो मच्चाएका छन, त्यसकाविरुद्ध दुर्गा प्रसाईको समर्थन हो । दुर्गा प्रसाईको बिचारलाई समर्थन होइन । यो त फगत उनको तत्कालीन एजेन्डाकेन्द्रित समर्थन मात्र हो । तर अव नेताहरूले बिचार पु¥याएनन् भने दुर्गा प्रसाईको अर्को पात्र जन्मिन सक्छ जसले जनताको असन्तुष्टीलाई क्यास गर्न सक्छ । तसर्थ अव जनताले अपेक्षा गरेको शासन व्यवस्थाप्रति नै वितृष्णा उत्पन्न हुने अवस्था नआओस् भन्नेतर्फ दलका नेताहरू गंभीर हुनुपर्ने बेला आएको छ । अहिले भ्रष्टाचार बढेको छ । बढ्दो बेरूजुले नेपाललाई नै गिज्याईरहेको छ ।

भ्रष्टाचार नियन्त्रणमा शुन्य सहनशीलताको नीति लिने गरेका हरेक सरकारले भ्रष्टाचार नियन्त्रण त गर्न सकेनन्, साथसाथै भ्रष्टाचार मौलाउने बाताबरण झनै सिर्जना भैरहेको छ । महालेखा परिक्षकको प्रतिवेदन हेर्दा सन्तोष मान्ने आधार कहीँ देखिदैन । केन्द्रदेखि स्थानीय पालिकाहरूसम्मै बेरूजुको चाङ छ । बेरूजुले देशलाई बर्बाद गरिरहेको छ । अहिले स्थानीय तहमा पनि कम्युनिष्ट पार्टीवाटै निर्वाचित जनप्रतिनिधिको बाहुल्यता छ र उनीहरूले नै भ्रष्टाचार गरिरहेको रिपोर्ट सार्वजनिक भैरहेको छ । शुन्य सहनशीलताको नीति लिएको भनिएको सरकारकै शासन व्यवस्थामा नसुनिनु पर्ने समाचार जनताले बाध्य भएर सुन्नु परिरहेको छ । यसले पनि दुर्गा प्रसाई नै ठिक हुन कि भन्ने जनतामा लागिरहेको छ । तसर्थ अव संघीय शासन व्यवस्थाका पक्षधरहरू गंभीर हुनुपर्ने बेला आएको छ ।

जनताले पञ्चायती व्यवस्थामा भन्दा पनि धेरै भ्रष्टाचार र अनियमितता अहिले मौलाएको भन्दै व्यवस्थाप्रति नै बितृष्णा बढिरहेको गुनासो गरिरहेका छन । समाजका विभिन्न तहमा भैरहेको अनियमितताको यो शृंखला देखिने गरी यसरी बढिरहेको छ । बढ्दो भ्रष्टाचार नियन्त्रण र बेरूजु घटाउनेतर्फ अव पहल नहुने हो भने जनताको आशाको दियो निभ्ने अवस्था आउने छ । फेरीपनि नेताहरूले यो विषयमा गंभीर ढंगले सोच्ने बेला आएको छ । तसर्थ बिहिवारको दुर्गा प्रसाईको काठमाण्डौं केन्द्रित आन्दोलनमा उपस्थिति ब्यवस्थाको बिरुद्धमा होइन, तर आन्दोलनको उभार त्यसतर्फ अघि बढ्न सक्छ भन्ने चिन्ता हो । संघीय शासन ब्यवस्थालाई बद्नाम गर्ने काम एकथरीले गर्दै आएका छन । डर के छ भने कतै दुर्गा प्रसाईको आन्दोलनको बहावलाई क्यास गरेर ब्यवस्थाविरोधी अर्को आन्दोलनको सुरुवात हुने त होइन ? तसर्थ अव दलहरू गंभीर बन्ने बेला आएको छ । जनताको असन्तुष्टी सम्बोधन गर्नेतर्फ दलहरू अझैपनि सचेत र जिम्मेवार भएनन् भने मुलुकले अर्को मोड लिन सक्ने अवस्था छ । अहिले दुर्गा प्रसाईले दलहरूलाई बेलैमा सचेत बनाएका छन । दलहरूले यो आन्दोलनबाट सचेतमात्र होइन, शिक्षापनि लिउन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?