ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
सम्पादकीय

गणतन्त्रबादी नेताहरुको अग्नि परीक्षा !

२३ कार्तिक २०८०, बिहीबार ०५:४४
२३ कार्तिक २०८०, बिहीबार ०५:४४

संघीय व्यवस्थामाथि नै धाबा बोल्ने प्रयास भैरहेको भन्दै प्रमुख दलका शीर्ष नेताहरूले मंगलवार सर्वदलीय बैठकमार्फत एकताबद्ध हुने निर्णय गरेका छन् । नेताहरूको अकर्मण्यता, जनताको तीब असन्तुष्टी, बढ्दै गएको महंगी र देशको आर्थिक अवस्था बिग्रदै गैरहेको बेला केही गणतन्त्र विरोधी अराजक तत्वले ब्यवस्थामाथि नै खलल पार्ने प्रयास गरिरहेको निष्कर्षसहित गणतन्त्र पक्षधर दलहरूले फेरी एकताको सन्देश दिएका छन । सिंहदरबारमा भएको छलफलमा विशेषगरी १२ बुँदे समझदारीमा हस्ताक्षर गर्ने पार्टी नेताका बीचमा समसामयीक पछिल्लो राजनीतिमा देखापरेका ब्यवधानका बारेमा समीक्षा भएको छ । ‘शान्ति, संविधान र व्यवस्थाप्रति जसरी आक्रमण र भड्काउने प्रयास भएको भन्दै नेताहरूले व्यवस्था जोगाउने कुरामा एकताबद्ध देखिएका छन् । मंगलवारको सर्वदलीय बैठकले के देखाएको छ भने नेताहरूमा बल्ल विवेक पलाएको छ । धेरैपछि नेताहरूले व्यवस्थामाथि खलल पार्ने प्रयासविरुद्ध आत्मसमीक्षा गरेका छन तर यतिले मात्रै पुग्दैन । नेताहरू आफूपनि सच्चिनुपर्ने कुरालाई आत्मसाथ गर्नु जरुरी छ । विगत ३० बर्षदेखि नेताहरूको एकछत्र राज हुँदापनि देश जहाँकोतहीँ छ । मुलुकमा भ्रष्टाचार बढेको छ । जनताको असन्तुष्टी रोकिने अवस्था देखिदैन् । देशको कुनैपनि पक्षमा सन्तोष मान्ने अवस्था छैन । अनि अहिले नेताहरूले रोइकराई गरेर मात्रै हुँदैन । कहाँ कमजोरी भयो भन्ने बिषयमा नेताहरूले आत्मसमीक्षा गर्नुपर्ने समय आएको छ । नेताहरू सच्चिने दवाव बढिरहेको बेला नेताहरूले बैठक बसेर छलफल मात्रै होइन, विगतको आत्मसमीक्षा जरुरी छ । छलफलका क्रममा संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रप्रति नेताहरूले बलियो प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका थिए । अव त्यो प्रतिवद्धता पर्याप्त छैन, ब्यवहारमा समेत देखिनुपर्ने बेला आएको छ । यो भनेको गणतन्त्रबादी नेताहरूका लागि सच्चिने अवसर आएको छ ।

निश्चितरूपमा परिवर्तन उल्ट्याउने प्रयास सैह्य हुन सक्दैन । तर, त्यो भनेरमात्र आत्मरतीमा रमाउने बेला अव छैन । देखिने गरि जनताले परिवर्तनको अनुभूति गर्न पाएनन् भने त्यो निरर्थकमात्रै बन्नेछ । निश्चितरूपमा मुलुक अहिले प्रसव वेदनामा छटपटिएको छ । राजनीतिक दलहरूमा तीव्र ध्रुवीकरण आएको छ । मुलुक झन्डै एक दशकदेखि संघीयताको बहसमा लागेको भए पनि उपलब्धि भने झन्डै शुन्यको अवस्थामा छ । संघीयता कार्यान्वयनमा देखिएको समस्याले दलहरूका लागि नै संघीयता घाँडो साबित हुने अवस्था हुनु चिन्ताको बिषय हो । कुनैपनि निर्णय जनताको राय र अभिमतपछि लिनुपर्ने सर्वमान्य सिद्धान्त हो तर नेपालमा संघीयता हतार–हतारमा घोषणा गरियो । यसको कार्यान्वयनको समयमा आएर दलहरू अहिले विभाजित हुन पुगेका छन् । जसले बर्तमान व्यवस्थामाथि प्रहार भैरहेको बल्ल महसुस गरिदैछ । विश्वका विभिन्न मुलुकमा संघीयता लागू गरेपछि त्यसले त्यहाँ गृहयुद्ध र विकासलाई पछाडि पारेको धुप्रै उदाहरणको अध्ययन नै नगरी नेपालमा संघीयता लागू गर्दा अहिले मुलुक नै विभाजन त हुने होइन भन्ने डरलाग्दो संकेत देखापर्न थालेको छ । यसले जनताको भावनाको कदर गर्न नसकेको आवाज अहिले बुलन्दरूपमा उठेको भए पनि नेताहरूले त्यता ध्यान दिन सकेका छैनन् । अव संघीयताका बिषयमा पनि नेताहरूले गंभीर भएर सोच्नु जरुरी छ । मुलुकमा हुने कुनै पनि ठूला निर्णयमा जनमत बुझ्नु जरुरी हुन्छ । नेपालमा जनमत बुझ्न अस्वीकार गर्दा त्यसले जनताको भावनामा गम्भीर ठेस लाग्न पुगेको पछिल्लो राजनीतिक गतिविधिले देखाउनु पक्कै पनि राम्रो कुरा होइन । मुलुक जोगाइराख्ने र विखण्डनबाट रोक्ने हो भने जनताको भावनाको कदर गर्न राजनीतिक नेतृत्वले गम्भीर भएर सोच्ने बेला आइसकेको छ । यसतर्फ सबै चनाखो हुनुपर्ने बेला आएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?