ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै
अन्तर्वार्ता

‘टहरा बनाउन त्रिपालसमेत छैन’

१९ कार्तिक २०८०, आईतवार ०५:४२
१९ कार्तिक २०८०, आईतवार ०५:४२

रुकुम पश्चिमको सानीभेरी गाउँपालिकाकी उपाध्यक्ष कमला रोका पुनले भूकम्पबाट घाइतेको अवस्था गंभीर रहेको बताएकी छिन् । उनले पालिकाको वडा नम्बर १, २ र ४ गरी तीन वटा वडामा मृत्यु हुनेको संख्या १२ पुगिसकेको बताइन । उनका अनुसार थप घाइतेहरूको अवस्था पनि गम्भीर नै छ । सिकिस्त भएका घाइतेहरूलाई हेलिकप्टरमार्फत सुर्खेत पुयाउने क्रम जारी छ ।

अहिलेसम्म सयौं घाइतेको उद्वार गरिएको उनले बताइन् । ‘रातिदेखि अहिलेसम्म हाम्रो प्राथमिकता उद्वार र शव व्यवस्थापन नै थियो,’ उनले थपिन्, ‘अब हामी राहतको काममा लाग्छौं । अहिलेसम्म मानिसहरू खानासमेत नपाएर भोकभोकै बसेका छन् ।’

पालिका भित्रका कुल ५ हजार घरधुरीमध्ये ३ हजार ५ सय घरधुरी प्रभावित भएको उनले बताइन् । ‘३ हजार ५ सय घर भित्र बस्न नसकिने अवस्थामा छन् । ५ सय कच्ची घर पूर्ण रूपमा भत्किएका छन्,’ उनले भनिन, ’हाम्रो पालिका नै क्षतविक्षत भएको छ । अस्तव्यस्त छ ।’
खाद्यान्न सामग्रीदेखि बस्न पालसमेतको अभाव भएकाले सबैसँग उनले सहयोग मागेकी छिन् । ’हामी अहिलेसम्म घाइते उद्वार र शव व्यवस्थापनमै केन्द्रित थियौं ।

त्यसैले राहतका लागि खाद्यान्न, बस्नका लागि पाल र अन्य लजिस्टिक सामान जुटाउन सकेका छैनौं, ‘उनले थपिन्, ‘प्रदेश सरकार, संघ सरकारदेखि सबैले निकायले पालिकाहरूलई सहयोग गरिदिनु प¥यो ।’

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?