ट्रेंडिंग:

>> न्यू होराइजन स्पोर्टस् क्लबको अध्यक्षमा ठकुरी >> अर्घाखाँची र गुल्मीमा वनको डढेलो गाउँमा पस्दा ६० बढी घरगोठ जले >> बागेश्वरी संगीतालयले मनायो रजत जयन्ती >> आम्दानीको स्रोत बन्दै सालको पात >> एसीसी प्रिमियर कपः नेपाल हङकङसँग पराजित >> आफूबाहेक अरुलाई वामपन्थी नदेख्ने ओली सच्चिएपछि अहिलेको समीकरण : भुसाल >> कानुनविपरित भर्ना शुल्क असुल्दै निजी विद्यालयः बुटवल उपमहानगर भन्छ– गुनासो आएको छ, अनुगमन गर्छौं >> हामीलाई कमजोर ठाने फेरि अर्को उथलपुथल : नेपाल >> लुम्बिनीसहित देशका विभिन्न प्रदेशमा ठूलो हावाहुरी, २४ घण्टे चेतावनी >> रास्वपा स्वार्थी, अस्थिर र डोलायमान : ओली >> एनजी मार्केटको बम्पर उपहार विजेतालाई डेढकरोडको घर बनाइदिने सम्झौता हस्तान्तरण >> नासिंदै चौपारीहरु : गमलाको पिपल पूजा गर्दै, संस्कृति जोगाउँदै >> भारतले रोक्यो नेपाली चिया निर्यात,१७ ट्रक चिया भारतमा अलपत्र >> काठमाडौँबाट संखुवासभा जाँदै गरेको माइक्रोबस धनकुटामा दुर्घटना, १९ जना घाइते >> सल्यान उद्योग वाणिज्य संघको मतदान सुरु >> नवलपरासीमा आगलागी : १० घर जलेर नष्ट >> आइपिओ जारी गर्दै ड्रिम इन्टरनेशनल >> एमाले प्रतिनिधि परिषद् बैठक आज, २ हजार ४ सयको सहभागिता रहने >> कथाः हेडसर >> यसरी नियन्त्रण गर्न सकिन्छ आगलागी >> सरकारसँगै फेरिन्छन भूमि आयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कान्तिमा स्तरमापन परीक्षा >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा एमडी तहको पठनपाठन शुरु >> पेमेन्ट गेटवे प्रकरणमा टेलिकमका प्रबन्ध निर्देशक सुनील पौडेल भ्रष्टाचारी ठहर, मधु मरासिनीलाई सफाइ >> सुप्रिम सहकारीका अध्यक्ष गुरुङ थुनामा, दीपेश पुनसहित ६ जना धरौटीमा रिहा हुने >> यूएईसँग नेपाल ६ विकेटले पराजित, एसिया कप खेल्ने चाहना अधूरै >> संजिवनी टोलको १० औ रक्तदान >> सुदूरपश्चिममा सत्ता गठबन्धन मन्त्रालय भागबण्डाको गृहकार्यमा >> विपिनको रिहाइका लागि पहल गरिदिन प्रधानमन्त्रीलाई आग्रह >> नेपालले युएईलाई दियो १२० रनको लक्ष्य >> अर्घाखाँची बस दुर्घटनामा घाइते १७ मध्ये एक जनाको मृत्यु >> सुन तोलामा ७ सय रुपैयाँले बढयो >> युएईविरुद्ध पहिला ब्याटिङ गर्दै नेपाल >> स्वचालित विधिबाट परीक्षा केन्द्रको निर्धारण हुने >> इरानमा इजरायलले सुरु गर्‍यो मिसाइल आक्रमण >> जन्ती लिन जान लागेको गाडीले ठक्कर दिंदा एकजनाको मृत्यु >> सिन्धुपाल्चोकमा बेहुली बोकेको जन्ती सवार बस दुर्घटना, ३ जनाको मृत्यु, ५२ घाइते >> होटेलमा बसेकी छोरीलाई रडले हानेर हत्या गर्ने बाबु पक्राउ >> आगलागीमा परेर एक जनाको मृत्यु, ३ घर जलेर नष्ट >> भारतमा लोकसभा चुनाव सुरु, २१ राज्यका १०२ सिटमा मतदान >> ऐतिहासिक जितगढीः बुटवलको गौरव >> एसीसी प्रिमियर कपः सेमिफाइनलमा आज नेपाल र यूएई भिड्दै >> जितगढी, उजिरसिंह र भगवती जात्राको महिमा फैलाऔं >> बुटवलले नसम्झने त्योे मे २९ >> अस्पतालमा एसईईका विद्यार्थीलाई स्वयंसेवाको अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा

‘टहरा बनाउन त्रिपालसमेत छैन’

१९ कार्तिक २०८०, आईतवार
१९ कार्तिक २०८०, आईतवार

रुकुम पश्चिमको सानीभेरी गाउँपालिकाकी उपाध्यक्ष कमला रोका पुनले भूकम्पबाट घाइतेको अवस्था गंभीर रहेको बताएकी छिन् । उनले पालिकाको वडा नम्बर १, २ र ४ गरी तीन वटा वडामा मृत्यु हुनेको संख्या १२ पुगिसकेको बताइन । उनका अनुसार थप घाइतेहरूको अवस्था पनि गम्भीर नै छ । सिकिस्त भएका घाइतेहरूलाई हेलिकप्टरमार्फत सुर्खेत पुयाउने क्रम जारी छ ।

अहिलेसम्म सयौं घाइतेको उद्वार गरिएको उनले बताइन् । ‘रातिदेखि अहिलेसम्म हाम्रो प्राथमिकता उद्वार र शव व्यवस्थापन नै थियो,’ उनले थपिन्, ‘अब हामी राहतको काममा लाग्छौं । अहिलेसम्म मानिसहरू खानासमेत नपाएर भोकभोकै बसेका छन् ।’

पालिका भित्रका कुल ५ हजार घरधुरीमध्ये ३ हजार ५ सय घरधुरी प्रभावित भएको उनले बताइन् । ‘३ हजार ५ सय घर भित्र बस्न नसकिने अवस्थामा छन् । ५ सय कच्ची घर पूर्ण रूपमा भत्किएका छन्,’ उनले भनिन, ’हाम्रो पालिका नै क्षतविक्षत भएको छ । अस्तव्यस्त छ ।’
खाद्यान्न सामग्रीदेखि बस्न पालसमेतको अभाव भएकाले सबैसँग उनले सहयोग मागेकी छिन् । ’हामी अहिलेसम्म घाइते उद्वार र शव व्यवस्थापनमै केन्द्रित थियौं ।

त्यसैले राहतका लागि खाद्यान्न, बस्नका लागि पाल र अन्य लजिस्टिक सामान जुटाउन सकेका छैनौं, ‘उनले थपिन्, ‘प्रदेश सरकार, संघ सरकारदेखि सबैले निकायले पालिकाहरूलई सहयोग गरिदिनु प¥यो ।’

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?