ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा

सुस्ताको शिक्षा समस्या

१९ श्रावण २०७५, शनिबार
१९ श्रावण २०७५, शनिबार

त्रिबेणी सुस्ता गाउँपालिका अहिले प्रदेशको विभाजनमा नम्बर चार प्रदेशमा पर्न गएको छ । दूरीको हिसावले सायद यो क्षेत्र राजधानीबाट सबैभन्दा टाढा परेको छ । यो प्रदेश विभाजनपछिको भागबण्डा हो । तर, समय समयमा सुस्ताको नाम उठिरहन्छ । नारायणी नदी पारी र भारतको सीमानासँग जोडिएकोले बेलाबेलामा सुस्ताबासीहरु भारतीय प्रहरीको कोपभाजनमा पर्ने गरेका छन् । सुस्ता भारतीय भूमि हो भनेर त्यहाँका किसानलाई सताउने, लखेट्ने, बालीनाली लुटेर लैजाने, छाप्राहरु भत्काइदिने काम हुँदै आएका थिए । त्यो आतंक बेलाबेलामा आजभोलि पनि हुने गरेको छ । त्यहाँका बासिन्दाहरुले सरकारसँग गुनासे गर्छन्, दुईपक्षबीच वार्ता पनि हुन्छ । केही समय स्थिति सामान्य भएको हुन्छ । तर, दीर्घकालीन समाधान भएको छैन । कतिखेर भारतीय प्रहरी आएर घरबार भत्काइदिन्छन्, अन्नपात लुटिदिन्छन् भन्ने त्रासमा बाँचीरहेका छन् । उनीहरुको बजार भारत नै रहने गरेको छ । भारतबाट बस्तु किनेर नल्याएसम्म उनीहरुको चुल्होमा आगो बल्दैन । नेपालको बजारमा आउनको लागि नारायणी नदी पार गर्नुपर्छ । पुल बनेको छैन । डुंगा नै यातायातको साधन बनेको छ । हिउँदका दिनमा त नदी सानो हुँदा आवागमनमा केही सुबिधा हुन्छ । बर्षाको भेलमा डुंगामा वारपार गर्नको लागि जोखिमपूर्ण रहँदै आएको छ ।
त्यहाँको अहिलेको टड्कारो समस्या शिक्षा बन्न गएको छ । २०६९ सालमा त्यहाँ पाँच कक्षासम्म पढाइ हुने प्रावि खोलिएको थियो । त्यसलाई अहिले देखि ६ कक्षासम्म पढ्ने गरी अनुमति दिइएको छ । हाल त्यहाँ १३५जना छात्र र १२५ जना छात्राले पढ्दै आएका छन् । केही स्थानीय र अधिकांश शिक्षकहरु नारायणी नदीबाट डुंगामा जोखिमपूर्ण यात्रा गरी पढाउन दिनहुँ जानुपर्छ । २८५ घर धुरी रहेको सुस्तामा सरदरमा दुईजना बालबालिका छन् भने पनि ५६० जना बालबालिका विद्यालयको पहुँचमा हुनुपर्ने हो । तर, उनीहरुलाई विद्यालयमा जाने वातावरण बनाइएको छैन । बच्चाहरुलाई विद्यालयमा भर्ना गर्नको लागि अभिभावकत्व लिने प्रदेश सरकारको आँखा सुस्तासम्म पुग्न सकेको देखिएन । चुनावको बेलामा नेताहरु विभिन्न आश्वासन बाँड्न त निश्चितै पुगेहोलान् । तर, त्यहाँका बालबालिकालाई पढ्नको लागि विद्याालयको सुविधा दिने, टाढाबाट पढाउन आएका शिक्षकहरुलाई आबासको ब्यवस्था बनाउने काम भएको छैन । जब विद्यार्थीको संख्या त्यति कम छ भने विद्यालय भवन कस्तो होला अनुमान गर्न कठीन छैन । पानी चुहिने छाना, भुइँमा बस्नुपर्ने वाध्यता, शिक्षकको अनुपस्थिति जस्ता समस्या रहँदै आएका छन् ।
६ कक्षा उत्तीर्ण भएपछि कहाँ पढ्ने यो अर्को समस्या हो । नेपालका विद्यालयमा पढ्न जानको लागि नारायणी नदीको तगारो पार गर्नुपर्छ । जुन जोखिमपूर्ण छ । विद्यार्थीलाई सीमावर्ती भारतका विद्यालयमा पढ्न जानुपर्छ । त्यो पनि कैयौँ किलोमिटर पैदल यात्रा पार गरेर । त्यत्रो जनसंख्या रहेको सुस्तामा सरकारले माध्यामिकतहको विद्यालय खोल्नु आवश्यकता नठान्नुको कारण के हो ? के सुस्ताबासीलाई पढ्न पाउने अधिकार छैन ? सरकारबाट सुरक्षा त पाएका छैनन् नै, सँधै जोखिमा बाँचेर सीमा क्षेत्रको सुरक्षा गर्नुपर्ने वाध्यता छ । सीमा हेर्ने प्रहरीको भूमिका उनीहरुले निभाइरहेका छन् । तर, सरकारले दिने सुविधा के पाए त ? यो टड्कारो प्रश्न बनेको छ । भारतीय गुण्डा, हत्यारा र लुटेरहरुको आश्रयस्थल, प्रहरीको ज्यादती सहेर कहिलेसम्म उनीहरुले नेपाली सेना र प्रहरीको भूमिका निभाउने ? त्यसको वदलामा कतिसम्म आफ्ना बालबच्चालाई शिक्षाबाट बञ्चित राख्ने ? सुस्तालाई भोट बैंक बनाउने नेताहरुले यो कुरा कहिले सोँच्ने ? सुस्ताबासीमात्र हैन, अब संघीय सरकार, चार नम्बर, पाँच नम्बर प्रदेशका सबै सरकार र जनताको यो चासोको विषय बन्नुपर्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?