ट्रेंडिंग:

>> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा >> प्रतापपुरमा ‘न्यायमा पहुँच कार्यक्रम’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फर्साटिकरलाई जिल्ला लिगको उपाधि >> एनजीओको सहयोग नलिन संसदीय समितिहरुलाई निर्देशन >> वजेटमा सत्तापक्षकै सांसदहरु रुष्ट, प्रेम आलेले दिए संसदमै बदला लिने चेतावनी >> बिएन्डसी मेडिकल कलेजलाई सम्बन्धन दिने चिकित्सा शिक्षा आयोगको निर्णय >> पुष्पा २ को नयाँ रिलिज मिति सार्बजनिक >> प्रथम सहाना प्रधान यु —१९ भलिबलमा लुम्बिनी प्रदेश खेल्दै >> इन्टरनेट पनि अत्यावश्यक सेवामा, २५ वटामा हडताल गरे कारबाही >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> बजेटमा पक्षपात भयो, पारित गर्ने दिन संसद बहिष्कार गर्छु- डा.अमरेशकुमार सिंह >> बतास एमएडब्लु आइसरलाई अन्तराष्ट्रिय अवार्ड >> लिङ्देनले रोष्टममै च्याते भौतिक पूर्वाधारको बजेट पुस्तिका >> ‘औद्योगिक क्रान्तिका समयमा पछि परेका देशको विकासका चुनौतीलाई सम्बोधन गर्न जरुरी छ ।’—प्रधानमन्त्री दाहाल >> सल्यानका १० पालिकामा एमालेका नया पदाधिकारी >> एम्बाप्पे मास्क लगाएर खेल्ने >> गृहमन्त्री लामिछानेविरुद्धको रिट हेर्न नमिल्नेमा >> सोनाक्षी र जहीर जुन २३ मा कोर्ट म्यारिज गर्दै >> ज्ञानेन्द्र शाहीको महासेठलाई प्रश्न, तपाइँ झापा र धनुषाको मात्र मन्त्री हो ? >> कानुनको पूर्ण पालना गर्न सहकारी संस्थाहरुलाई विभागको आग्रह >> विश्व बैंकको आईडीए बैठक आजदेखि काठमाडौंमा >> खडेरी नियन्त्रणमा ऐक्यबद्धता जरुरी >> लुम्बिनी गुरुयोजना छिटो सम्पन्न गर >> फातिमाको पालिनन्दनमा विद्यालय सुधार अभियान >> ११ महिनामा ७ लाख नेपाली रोजगारीका लागि विदेशिए >> बुटवलमा ‘हाइमास्ट लाइट’ उज्यालो >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> पूर्वी भूभागमा मनसुन सक्रिय, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> बुटवलमा चुरेको जोखिम र अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीको ध्यान कुर्सी जोगाउने र मिलेर खानेमा मात्रै : विप्लव >> सरकारको आयू लम्बाउन ओलीको जुक्ति : सीके राउतलाई परराष्ट्रमन्त्री अफर >> ट्यांकर चालक र सरकारबीच सहमति >> घरजग्गा कारोबारमा बृद्धि >> ओलीको असन्तुटी देखावटी मात्रै, खल्तीमा राजीनामा बोक्नु रास्वपाको पहिचान : प्रधानमन्त्री >> बक्स असिफमा भिड्दै अल्लु अर्जुन र आमिर खान >> काठमाडौंका पेट्रोल पम्प बन्द >> चट्याङ लागेर पाल्पामा एक जनाको मृत्यु >> ६ किलो सुन र ४८ लाख रुपैयाँसहित चिनिया नागरिक पक्राउ >> चर्को गर्मीले साउदीमा १४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशविरुद्ध इतिहास रच्न चुक्यो नेपाल >> आज दिउँसो ३, राति ४ प्रदेशमा वर्षाको सम्भावना >> पहिरो खस्दा पृथ्वी राजमार्ग अवरुद्ध

लुम्बिनीको गरिमा घटाउने काम नहोस्

९ आश्विन २०८०, मंगलवार
९ आश्विन २०८०, मंगलवार

पछिल्लोसमय बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनीलाई विवादमा ल्याउने काम भैरहेको छ । शान्ति सहर लुम्बिनीलाई अशान्त वनाउने काम भैरहेको छ । चाहे त्यो उपाध्यक्षमा ल्हारक्याल लामाको नियुक्तीको विषय होस् या पछिल्लोपटक स्थानीय जनताको प्रतिनिधित्व गर्दै लुम्बिनी विकास कोषको बोर्ड सदस्यमा नियुक्त भएका विश्वराज पौडेललाई हटाउने बिषय होस्, लुम्बिनीलाई येनकेन विवादमा ल्याएर धमिलो पानीमा माछा मार्ने प्रयास भैरहेको छ । उपाध्यक्ष लामाले पत्रकार सम्मेलन नै गरेर लुम्बिनी विकास कोषमा अनियमितता रहेको जसरी दावी गरेका छन, त्यसरी नै उनले आफ्नो दावी प्रमाणित गर्ने साहस राख्नुपर्दछ । पछिल्लोपटक लामाको उपाध्यक्षमा नियुक्तीसंगै मायादेवी मन्दिरको रिडिजाइन र पुनःनिर्माण गर्न खोजिएको कुरा बाहिर आएको छ । त्यसमा असहमति जनाउने लुम्बिनी विकास कोषका बोर्ड सदस्य विश्वराज पौडेललाई पदबाट हटाइएको छ । उनको स्थानमा नयाँ बोर्ड सदस्य नियुक्त गरिएको छ । यसरी गलत कामको विरोध गर्नेलाई हटाउँदै जाने हो भने लुम्बिनीको भविष्य के होला ? उता स्थानीय संघ संस्थाले मायादेवी मन्दिरमा गर्न खोजिएको कामप्रति आपत्ति जनाएका छन् ।

लुम्बिनी बचाउ संघर्ष समितिले धार्मिक तथा पुरातात्विक महत्वको प्राचीन मायादेवी मन्दिरलाई रिडिजाइन र पुनःनिर्माण गर्ने कुरा स्वीकार्य नहुने बताएको छ । संघर्ष समितिका अध्यक्ष रामविकास चौधरीले प्रेस विज्ञप्ति जारी गर्दै यही भदौ २४ गते काठमाडौमा बसेको लुम्बिनी बिकास कोषको मन्त्रीस्तरिय बैठकमा मायादेवी मन्दिरलाई रिडिजाइन र पुनःनिर्माण गर्ने निर्णय भएकोमा लुम्बिनीका स्थाीय जनताका लागि त्यो मान्य नहुने बताउँदै गर्दा लुम्बिनीलाई फेरी विवादमा तान्ने प्रयास भैरहेकोमा चिन्ता प्रकट गरिएको छ । लुम्बिनी विकास कोषका नवनियुक्त उपाध्यक्ष डा. ल्हारक्याल लामाले पदभार ग्रहण पछि मायादेवी मन्दिरको रिडिजाइन गरी पुनःनिर्माणका लागि आफूले व्यक्तिगत ७ करोड रूपैयाँ दिने घोषणा गरेका थिए । निश्चितरूपमा यसअघि पटकपटक विवादमा मुछिएका उपाध्यक्ष ल्हारक्याल लामाको नियुक्तीले लुम्बिनीको पहिचान, अस्तित्व र गरिमामाथि आँच पुग्ने हो कि भन्ने सर्बत्र चासो र चिन्ता छ । त्यो आशंकालाई उनले मायादेवी मन्दिरको लुम्बिनीबासीको मनोभावना विपरीत गर्न खोजेको रिडिजाईन र पुनर्निर्माणको कुराले झनै बल प्रदान गरेको छ । त्यसैपनि लुम्बिनीप्रति अगाध आस्था र झुकाव राख्ने करोडौं बौद्धमार्गीहरू उपाध्यक्षमा लामाको नियुक्तीलाई अस्वाभाविक मानिरहेका छन ।

त्यसमाथि पछिल्लो निर्णयले लुम्बिनीप्रति चासो र चिन्ता गर्नेहरूलाई झनै अन्यमनस्क तुल्याएको छ । लुम्बिनी बचाउ संघर्ष समितिले उपाध्यक्षले गरेका विभिन्न निर्णयहरूप्रति आशंका ब्यक्त गर्दै आएको छ । त्यसमाथि कोषको निर्णयमा असहमति जनाएकै नाममा पदबाटै हटाउनु दुर्भाग्यपूर्ण हो । लुम्बिनी विकास कोषले लुम्बिनीबासीको आस्थामा ठेस पुग्ने खालका एकपछि अर्को निर्णयहरू गर्दा विरोध गर्न बाध्य भएको बचाउ अभियानको निष्कर्ष छ । लुम्बिनीका स्थानीय वासिन्दा लुम्बिनीको विकासलाई लिएर धेरै पहिलेदेखि चासो र चिन्ता ब्यक्त आएका छन । लामा नेतृत्वको कोषको चार सदस्यीय सचिवालय बैठकले लुम्बिनी बिकास कोषको सम्पर्क कार्यालय काठमाण्डौंमा स्थापना गर्ने निर्णय गरेको थियो । त्यसपछि ब्यापक विरोध भयो । अव नागरिक स्तरबाट लुम्बिनीको समग्र विकास निर्माणप्रति चासो नराख्ने हो भने लुम्बिनीको गरिमा भत्काउने काम हुन सक्छ । तसर्थ लुम्बिनीको विकासमा लुम्बिनीका स्थानीय जनताको चासो र चिन्तालाई लुम्बिनी विकास कोषले ह््दयंगम गरोस् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?