ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
सम्पादकीय

लुम्बिनीको गरिमा घटाउने काम नहोस्

९ आश्विन २०८०, मंगलवार ०६:१२
९ आश्विन २०८०, मंगलवार ०६:१२

पछिल्लोसमय बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनीलाई विवादमा ल्याउने काम भैरहेको छ । शान्ति सहर लुम्बिनीलाई अशान्त वनाउने काम भैरहेको छ । चाहे त्यो उपाध्यक्षमा ल्हारक्याल लामाको नियुक्तीको विषय होस् या पछिल्लोपटक स्थानीय जनताको प्रतिनिधित्व गर्दै लुम्बिनी विकास कोषको बोर्ड सदस्यमा नियुक्त भएका विश्वराज पौडेललाई हटाउने बिषय होस्, लुम्बिनीलाई येनकेन विवादमा ल्याएर धमिलो पानीमा माछा मार्ने प्रयास भैरहेको छ । उपाध्यक्ष लामाले पत्रकार सम्मेलन नै गरेर लुम्बिनी विकास कोषमा अनियमितता रहेको जसरी दावी गरेका छन, त्यसरी नै उनले आफ्नो दावी प्रमाणित गर्ने साहस राख्नुपर्दछ । पछिल्लोपटक लामाको उपाध्यक्षमा नियुक्तीसंगै मायादेवी मन्दिरको रिडिजाइन र पुनःनिर्माण गर्न खोजिएको कुरा बाहिर आएको छ । त्यसमा असहमति जनाउने लुम्बिनी विकास कोषका बोर्ड सदस्य विश्वराज पौडेललाई पदबाट हटाइएको छ । उनको स्थानमा नयाँ बोर्ड सदस्य नियुक्त गरिएको छ । यसरी गलत कामको विरोध गर्नेलाई हटाउँदै जाने हो भने लुम्बिनीको भविष्य के होला ? उता स्थानीय संघ संस्थाले मायादेवी मन्दिरमा गर्न खोजिएको कामप्रति आपत्ति जनाएका छन् ।

लुम्बिनी बचाउ संघर्ष समितिले धार्मिक तथा पुरातात्विक महत्वको प्राचीन मायादेवी मन्दिरलाई रिडिजाइन र पुनःनिर्माण गर्ने कुरा स्वीकार्य नहुने बताएको छ । संघर्ष समितिका अध्यक्ष रामविकास चौधरीले प्रेस विज्ञप्ति जारी गर्दै यही भदौ २४ गते काठमाडौमा बसेको लुम्बिनी बिकास कोषको मन्त्रीस्तरिय बैठकमा मायादेवी मन्दिरलाई रिडिजाइन र पुनःनिर्माण गर्ने निर्णय भएकोमा लुम्बिनीका स्थाीय जनताका लागि त्यो मान्य नहुने बताउँदै गर्दा लुम्बिनीलाई फेरी विवादमा तान्ने प्रयास भैरहेकोमा चिन्ता प्रकट गरिएको छ । लुम्बिनी विकास कोषका नवनियुक्त उपाध्यक्ष डा. ल्हारक्याल लामाले पदभार ग्रहण पछि मायादेवी मन्दिरको रिडिजाइन गरी पुनःनिर्माणका लागि आफूले व्यक्तिगत ७ करोड रूपैयाँ दिने घोषणा गरेका थिए । निश्चितरूपमा यसअघि पटकपटक विवादमा मुछिएका उपाध्यक्ष ल्हारक्याल लामाको नियुक्तीले लुम्बिनीको पहिचान, अस्तित्व र गरिमामाथि आँच पुग्ने हो कि भन्ने सर्बत्र चासो र चिन्ता छ । त्यो आशंकालाई उनले मायादेवी मन्दिरको लुम्बिनीबासीको मनोभावना विपरीत गर्न खोजेको रिडिजाईन र पुनर्निर्माणको कुराले झनै बल प्रदान गरेको छ । त्यसैपनि लुम्बिनीप्रति अगाध आस्था र झुकाव राख्ने करोडौं बौद्धमार्गीहरू उपाध्यक्षमा लामाको नियुक्तीलाई अस्वाभाविक मानिरहेका छन ।

त्यसमाथि पछिल्लो निर्णयले लुम्बिनीप्रति चासो र चिन्ता गर्नेहरूलाई झनै अन्यमनस्क तुल्याएको छ । लुम्बिनी बचाउ संघर्ष समितिले उपाध्यक्षले गरेका विभिन्न निर्णयहरूप्रति आशंका ब्यक्त गर्दै आएको छ । त्यसमाथि कोषको निर्णयमा असहमति जनाएकै नाममा पदबाटै हटाउनु दुर्भाग्यपूर्ण हो । लुम्बिनी विकास कोषले लुम्बिनीबासीको आस्थामा ठेस पुग्ने खालका एकपछि अर्को निर्णयहरू गर्दा विरोध गर्न बाध्य भएको बचाउ अभियानको निष्कर्ष छ । लुम्बिनीका स्थानीय वासिन्दा लुम्बिनीको विकासलाई लिएर धेरै पहिलेदेखि चासो र चिन्ता ब्यक्त आएका छन । लामा नेतृत्वको कोषको चार सदस्यीय सचिवालय बैठकले लुम्बिनी बिकास कोषको सम्पर्क कार्यालय काठमाण्डौंमा स्थापना गर्ने निर्णय गरेको थियो । त्यसपछि ब्यापक विरोध भयो । अव नागरिक स्तरबाट लुम्बिनीको समग्र विकास निर्माणप्रति चासो नराख्ने हो भने लुम्बिनीको गरिमा भत्काउने काम हुन सक्छ । तसर्थ लुम्बिनीको विकासमा लुम्बिनीका स्थानीय जनताको चासो र चिन्तालाई लुम्बिनी विकास कोषले ह््दयंगम गरोस् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?