ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै
सम्पादकीय

सम्पादकीय जनप्रतिनिधिको मौनता

९ श्रावण २०७५, बुधबार ०१:४४
९ श्रावण २०७५, बुधबार ०१:४४

मुख्य राजमार्ग तथा भित्री सडकहरुलाई ध्वनीरहीत क्षेत्र बनाउने कुरा केही महानगरपालिका, उपमहानगरपालिका र नगरपालिकाहरुमा कुरा उठ्ने गरेका थिए । केहीमा लागू पनि गरियो । काठमाडौँ, बिराटनगर, पोखरा, नारायणगढ आदि शहरहरुमा दिनमा होस् वा रातीमा गाडीलाई हर्न बजाउन प्रतिबन्ध लगाइएको छ । के कति पालना भएको छ यो त सम्बन्धित निकायले हेर्ने विषय भयो । तर, अहिले मुख्य राजधानीमा फोहर जताततै सडकमा फाल्न नपाइने, यात्रुहरुले जथाभाबी बाटो काट्न नपाइने गरी महानगरपालिकाले कडाइ गरेको छ । यसले शहरलाई केही ब्यवस्थित बनाउन खाजेको देखिन्छ । तर, पनि सबै कुरा पूर्ण रुपमा लागू हुन सकिरहेको छैन । खासगरी बाहिरबाट राजधानी घुम्न जाने मानिसले अहिले पनि बाटो काट्न जान्दैनन् । प्लाष्टिकमा दिइने खाद्यबस्तु खाएपछि त्यसलाई कहाँ विसर्जन गर्ने भन्ने कुरामा अनभिज्ञ नै छन् । अहिले पनि राजधानीका कतिपय गल्लीहरु यति प्रदुषित छन् कि जसमा महानगरपालिकाको आँखा पुग्न सकिरहेको छैन । आँखा पुगेरमात्र पनि हुँदैन । मानिसले किन जहाँतहिँ फोहर विसर्जन गर्छन् त्यसको लागि विकल्प दिन सकिएको छैन । राजधानी जाने मानिसहरुलाई वास्तवमा पुग्नुभन्दा अगावैका विभिन्न नाकाहरुमा गाडीमा चढेर यात्रुहरुलाई प्रशिक्षण दिनु आवश्यक छ । काठमाडौँमामात्र हैन, सबैजसो महानगरपालिका, नगरपालिकाले यो काम गर्नुपर्छ ।
प्रशिक्षणमात्रै पनि समाधान होइन । कैयौँ नगरपालिकाले सार्वजनिक शौचालय बनाउन सकेका छैनन् । फोहर संकलन गर्नको लागि कण्टेनर दिन सकेका छैनन् । पसलहरु जहाँ प्लाष्टिकका धेरै बस्तुहरु उत्सर्जन गरिन्छ ती विहान हेर्दा सडक तथा पेटीमा अलपत्र छाडिएको हुन्छ त्यसको लागि दीर्घकालीन ब्यवस्थापन गर्न सकिएको छैन । फलफूलका छिल्का सडक पेटीभरी छरिएका हुन्छन् । बाटो काट्ने कुरा त्यस्तै अलपत्र छ । ट्राफिक प्रहरीले कसैलाई सहयोग गरेको पाइँदैन । मानिस हिँड्ने पेटीमा ब्यापारीले मालसामान राखेर बेच्ने गरेका छन् त्यो हटाउन कसैले दायित्व सम्झँदैन । ट्राफिक प्रहरी, नगरापालिकाका कर्मचारीहरु त संख्यात्मक रुपमा थुप्रै छन् । दिनभरी कार्यालयमा अनेकथरी राजनीतिका गफ चल्छन् । खाली भएमा कम्प्युटर वा मोवाइलमा तास खेलेर वा फेसबुक खेलाएर समय बितेको हुन्छ । तर, आफ्नो नगरमा कहाँ के भइरहेको छ, कुन कुराको आवश्यकता छ, कुन चिजले आवागमनलाई समस्या पारेको छ, नगर फोहर गराउने मुख्य कारक के हुन्, तिनको समाधान कसरी गर्ने भनेर खोजीनीति गरेको पाइँदैन । जिम्मेवार पक्ष यसरी निदाएपछि शहर ब्यवस्थित बन्ने कुरै हुँदैन । वास्तवमा कार्यालयहरुमा ब्यवस्थित रुपमा जनपरिचालन नै भएको छैन । जनप्रतिनिधि नहुँदा त बेग्लै कुरा थियो, अहिले जनप्रतिनिधिहरुको मातहतमा नगरपालिकाहरु आएर पनि अब्यवस्था उस्तै छ । कर्मचारीतन्त्रले जनप्रतिनिधितन्त्रलाई मज्जासँग थाँग्नामा सुताइदिएको छ । जनप्रतिनिधिहरुले यो कुरा बुझ्नु पर्छ ।
हालैदेखि भरतपुर महानगरपालिकाको मुख्य राजमार्ग क्षेत्रमा तीन पाङ्ग्रे सवारी साधनलाई रोक लगाउने भएको छ । उच्च अदालत हेटौंडाले भरतपुर महानगरपालिकाको राजमार्ग क्षेत्रभित्र तीन पांग्रे सवारी साधन चलाउन रोक लगाउने निर्णयविरुद्ध परेको रिटलाई निरन्तरता दिन नपर्ने फैसला गरेपछि महानगरलाई आफ्नो योजना अघि बढाउन बाटो खुलेको छ । मुख्य सडकहरु जाम गराउन बढी भुमिका खेलेका तीनपांग्रेहरु अब त्यहाँ विस्थापित हुने भएका छन् । यो कुरा अन्य उपमहानगरपालिका, नगरपालिकाहरुलाई पनि पाठ बन्नुपर्छ । बुटवल उपमहानगरपालिकाले अहिलेसम्म ध्वनी निषेध गर्न सकिरहेको छैन । जथाभाबी फोहर विस्थापित गर्नेलाई के गर्ने भनेर कुनै नीति बनाउन सकिरहेको छैन । छतबाट बीच सडकमा पानी खसाल्नेहरुको पाइप ब्यवस्थापन गराउन सकिरहेको छैन । पानीको फोर्सले पिच गरेको केही दिनमै बाटो लथालिंग भइरहेको छ । यसको रहश्य के हो ? अब रहश्य खोज्नुपर्ने भएको छ । तीनपांग्रे गाडीले सबैजसो सडकहरु जाम भएर जनतालाई सास्ती झेल्नुपरेको छ । उता गाउँहरुमा समयमा यातायातका साधनहरु नपाउँदा मानिसले विरामी पर्दा असुविधा खेप्नु परेको छ । यसतर्फ किन जनप्रतिनिधिहरुले आँखा चिम्लेका हुन् ? यो अहिले टड्कारो प्रश्न बनेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?