ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा

सम्पादकीय जनप्रतिनिधिको मौनता

९ श्रावण २०७५, बुधबार
९ श्रावण २०७५, बुधबार

मुख्य राजमार्ग तथा भित्री सडकहरुलाई ध्वनीरहीत क्षेत्र बनाउने कुरा केही महानगरपालिका, उपमहानगरपालिका र नगरपालिकाहरुमा कुरा उठ्ने गरेका थिए । केहीमा लागू पनि गरियो । काठमाडौँ, बिराटनगर, पोखरा, नारायणगढ आदि शहरहरुमा दिनमा होस् वा रातीमा गाडीलाई हर्न बजाउन प्रतिबन्ध लगाइएको छ । के कति पालना भएको छ यो त सम्बन्धित निकायले हेर्ने विषय भयो । तर, अहिले मुख्य राजधानीमा फोहर जताततै सडकमा फाल्न नपाइने, यात्रुहरुले जथाभाबी बाटो काट्न नपाइने गरी महानगरपालिकाले कडाइ गरेको छ । यसले शहरलाई केही ब्यवस्थित बनाउन खाजेको देखिन्छ । तर, पनि सबै कुरा पूर्ण रुपमा लागू हुन सकिरहेको छैन । खासगरी बाहिरबाट राजधानी घुम्न जाने मानिसले अहिले पनि बाटो काट्न जान्दैनन् । प्लाष्टिकमा दिइने खाद्यबस्तु खाएपछि त्यसलाई कहाँ विसर्जन गर्ने भन्ने कुरामा अनभिज्ञ नै छन् । अहिले पनि राजधानीका कतिपय गल्लीहरु यति प्रदुषित छन् कि जसमा महानगरपालिकाको आँखा पुग्न सकिरहेको छैन । आँखा पुगेरमात्र पनि हुँदैन । मानिसले किन जहाँतहिँ फोहर विसर्जन गर्छन् त्यसको लागि विकल्प दिन सकिएको छैन । राजधानी जाने मानिसहरुलाई वास्तवमा पुग्नुभन्दा अगावैका विभिन्न नाकाहरुमा गाडीमा चढेर यात्रुहरुलाई प्रशिक्षण दिनु आवश्यक छ । काठमाडौँमामात्र हैन, सबैजसो महानगरपालिका, नगरपालिकाले यो काम गर्नुपर्छ ।
प्रशिक्षणमात्रै पनि समाधान होइन । कैयौँ नगरपालिकाले सार्वजनिक शौचालय बनाउन सकेका छैनन् । फोहर संकलन गर्नको लागि कण्टेनर दिन सकेका छैनन् । पसलहरु जहाँ प्लाष्टिकका धेरै बस्तुहरु उत्सर्जन गरिन्छ ती विहान हेर्दा सडक तथा पेटीमा अलपत्र छाडिएको हुन्छ त्यसको लागि दीर्घकालीन ब्यवस्थापन गर्न सकिएको छैन । फलफूलका छिल्का सडक पेटीभरी छरिएका हुन्छन् । बाटो काट्ने कुरा त्यस्तै अलपत्र छ । ट्राफिक प्रहरीले कसैलाई सहयोग गरेको पाइँदैन । मानिस हिँड्ने पेटीमा ब्यापारीले मालसामान राखेर बेच्ने गरेका छन् त्यो हटाउन कसैले दायित्व सम्झँदैन । ट्राफिक प्रहरी, नगरापालिकाका कर्मचारीहरु त संख्यात्मक रुपमा थुप्रै छन् । दिनभरी कार्यालयमा अनेकथरी राजनीतिका गफ चल्छन् । खाली भएमा कम्प्युटर वा मोवाइलमा तास खेलेर वा फेसबुक खेलाएर समय बितेको हुन्छ । तर, आफ्नो नगरमा कहाँ के भइरहेको छ, कुन कुराको आवश्यकता छ, कुन चिजले आवागमनलाई समस्या पारेको छ, नगर फोहर गराउने मुख्य कारक के हुन्, तिनको समाधान कसरी गर्ने भनेर खोजीनीति गरेको पाइँदैन । जिम्मेवार पक्ष यसरी निदाएपछि शहर ब्यवस्थित बन्ने कुरै हुँदैन । वास्तवमा कार्यालयहरुमा ब्यवस्थित रुपमा जनपरिचालन नै भएको छैन । जनप्रतिनिधि नहुँदा त बेग्लै कुरा थियो, अहिले जनप्रतिनिधिहरुको मातहतमा नगरपालिकाहरु आएर पनि अब्यवस्था उस्तै छ । कर्मचारीतन्त्रले जनप्रतिनिधितन्त्रलाई मज्जासँग थाँग्नामा सुताइदिएको छ । जनप्रतिनिधिहरुले यो कुरा बुझ्नु पर्छ ।
हालैदेखि भरतपुर महानगरपालिकाको मुख्य राजमार्ग क्षेत्रमा तीन पाङ्ग्रे सवारी साधनलाई रोक लगाउने भएको छ । उच्च अदालत हेटौंडाले भरतपुर महानगरपालिकाको राजमार्ग क्षेत्रभित्र तीन पांग्रे सवारी साधन चलाउन रोक लगाउने निर्णयविरुद्ध परेको रिटलाई निरन्तरता दिन नपर्ने फैसला गरेपछि महानगरलाई आफ्नो योजना अघि बढाउन बाटो खुलेको छ । मुख्य सडकहरु जाम गराउन बढी भुमिका खेलेका तीनपांग्रेहरु अब त्यहाँ विस्थापित हुने भएका छन् । यो कुरा अन्य उपमहानगरपालिका, नगरपालिकाहरुलाई पनि पाठ बन्नुपर्छ । बुटवल उपमहानगरपालिकाले अहिलेसम्म ध्वनी निषेध गर्न सकिरहेको छैन । जथाभाबी फोहर विस्थापित गर्नेलाई के गर्ने भनेर कुनै नीति बनाउन सकिरहेको छैन । छतबाट बीच सडकमा पानी खसाल्नेहरुको पाइप ब्यवस्थापन गराउन सकिरहेको छैन । पानीको फोर्सले पिच गरेको केही दिनमै बाटो लथालिंग भइरहेको छ । यसको रहश्य के हो ? अब रहश्य खोज्नुपर्ने भएको छ । तीनपांग्रे गाडीले सबैजसो सडकहरु जाम भएर जनतालाई सास्ती झेल्नुपरेको छ । उता गाउँहरुमा समयमा यातायातका साधनहरु नपाउँदा मानिसले विरामी पर्दा असुविधा खेप्नु परेको छ । यसतर्फ किन जनप्रतिनिधिहरुले आँखा चिम्लेका हुन् ? यो अहिले टड्कारो प्रश्न बनेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np