ट्रेंडिंग:

>> पश्चिमी वायुसँगै न्युनचापीय प्रणालीको प्रभाव, चार प्रदेशका पहाडी क्षेत्रमा हल्का वर्षाको सम्भावना >> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल
अन्तर्वार्ता
टुडे कुराकानी

म बनाउँछु मेरो छत्रेश्वरीको अभियानमा केन्द्रित छु

८ असार २०८०, शुक्रबार ०८:१९
८ असार २०८०, शुक्रबार ०८:१९

स्थानीय तह निर्वाचनबाट छत्रेश्वरी गाउँपालिकाको अध्यक्ष पदमा विकास र समृद्धिको मार्ग निर्माण गर्ने भन्दै ओज बहादुर बुढाथोकी विजयी बने । उनले छत्रेश्वरीको विकासको लागि एक वर्षको चुनावी प्रतिवद्दता अनुसार काम गरिरहेको बताउँदै आएका छन् । प्रस्तुत छ, बर्षदिनको अबधीमा गरेका कामको उपलब्धी, पर्यटन क्षेत्रको विकास लगाएतका विषयमा केन्द्रीत रहेर छत्रेश्वरी गाउँपालिकाका अध्यक्ष बुढाथोकीसंग बुटवल टुुडेकर्मी शंकर केसीले गरेको कुराकानी ।

छत्रेश्वरीको विकासका लागी के—के काम भईरहेका छन् ?
–हामीले नागरिकलाई स्थानीय सरकारको अनुभुति दिलाउने गरी काम गर्ने अधिकतम प्रयत्न गरिरहेका छौँ । स्थानीय तहको निर्वाचनमा हामी निर्वाचित भईसकेपछि विकास निर्माणका कामहरु तथा आबश्यक नीति निर्माणका कामहरु भई रहेका छन्् । विगत सरकारले शुरु गरेका र क्रमागत रहेका योजनाहरुको निरन्तरता भईरहेको छ भने निर्वाचनको समयमा हामीले नागरिक सामु गरेका पतिबद्धताहरु क्रमिक रुपमा पुरा गर्ने उदेश्यका साथ कामहरु भ्रईरहेका छन् । शिक्षा, स्वास्थ्य, कृषि, पशु स्वास्थ्य, खानेपानी, सिँचाई, सडक, मानवीय संसाधन तथा बिभिन्न पुर्वाधारका कामहरु भइृरहेका छन्् ।
तपाईले पदभार सम्हालेपछिको एक बर्षको उपलब्धीलाई कसरी लिनुहुन्छ ?
– संघिय लोकतानत्रीक गणतन्त्र पछिको दोश्रो स्थानीय तहको निर्वाचनबाट निर्वाचित भई पहिलो पटक नागरिकको सेवकको रुपमा काम गर्ने अवसर पाउँदा खुशी महसुस गरेको छु । नागरिकका आम समस्याहरुको पहिचान र सम्बोधनका लागी काम गर्ने तिब्र इच्छा चाहनाले यस भन्दा अगाडीको निवार्चनमा म अध्यक्ष पदको पतिष्पर्धि थिएँ । थोरै मतान्तरले पराजीत भएँ । फेरी पनि सामाजिक काममा निरन्तरता, नागरिकसँगको सामीप्यता, पार्टी कामलाई ब्यवस्थित तरिकाले सञ्चालन र राजनैतिक त्याग र समर्पणले छत्रेश्वरीका आम मतदाताहरुले समृद्ध गाउँपालिका निर्माण गर्ने जुन जिम्मेवारी दिनुभएको छ, त्यसलाई आत्मसाथ गरि अगाडी बढिरहेको छु । शुरुमा केहि अलमल, अप्ठेरो जस्तो र निर्वाचन लगत्तै नयाँ बजेट निर्माण गर्नु पर्ने कार्यले जटिलता महसुस भएपनि सहकर्मी साथीहरु, कर्मचारी साथीहरुको सहयोगले विस्तारै काममा सहजता भएको छ । जटिलता र चुनौती हुदाहुदै संभाववनालाई बोकेर अगाडी बढिरहेको छु । यसभन्दा अगाडीको सरकारको पहलमा भए गरेका जे जति उपलब्धिहरु छन् तिनिहरुको रक्षा र निरन्तरतामा ध्यान दिई थप उपलब्धिहरु प्राप्तीको दिशामा अगाडी बढेको छु ।
यस अवधिमा सडक निर्माण, खानेपानी, सिचाई कुलो निर्माण, बिभिन्न विद्यालय भवन निर्माण लगायत मानवीय विकासका थुपै्र कामहरु भएका छन्् । शंखमुल खर्सुवास सडक निर्माण करिब ९० प्रतिशत सकिएको छ र अबको १०– १५ दिनमा खर्सुबास जोडिन्छ । चाख्ले रातामाटा निगाल्चुला सडक निर्माणको काम भएको छ । दारिमज्युला खारखोला पुरानापानी कोर्बाङ्ग कोट खडगदेवी मन्दिर जोडने सडक निर्माण कार्य सम्पन्न भएको छ । खडगदेवी मन्दिर घेरबार तथा पर्खाल निर्माण सम्पन्न भएको छ । वडास्तरबाट थुपै सडकहरु विस्तार र मर्मतका कामहरु भएका छन् । बिभिन्न वडाहरुमा खानेपानी योजना निर्माण र मर्मत संभारका काम भएका छन् । राष्ट्रपति शैक्षिक सुधार कार्यक्रम अन्तर्गत त्रिभुवन जन मा.वि. छत्रेश्वरी ६ भोटेचौरमा ४ कोठे, लक्ष्मी मा.वि. छत्रेश्वरी ४ जयचौरमा ४ कोठे र छत्रेश्वरी १ सिन्दुरेमा २ कोठे भवन निर्माण भएका छन् । जलवायु अनुकुलन परियोजना अन्तर्गत वडा नं ३ को दारिमज्युला सिँचाई कुलो, वडा नं १ को दमाचौर ज्युलामा सिँचाई कुलो र वडा नं ५ को कापेचौरमा सिँचाई पोखरी निर्माण भएको छ । वडा नं ५ को लृेखनाचौर गरिपारेमा फिल्ड निर्माण तथा सामुदायिक भवन निर्माण भएको छ भने वडा नं ६ मा कृषि हाटबजार स्टल, ओम शान्ती भवनको निर्माण कार्यभईरहेको छ ।
छाडारुपमा रहेका पशु चौपायाहरुको ब्यवस्थापनका लागी भोटेचौरमा गौशाला निर्माण गरिएको छ । सुरक्षित आप्रवासन कार्यक्रम(सामी) अन्तर्गत बैदेशिक रोजगारीमा गएका ब्यक्तिका परिवारहरुका लागी मनोसामाजिक परामर्श, बित्तिय साक्षरता कक्षा सञ्चालनका साथै बैदेशिक रोजगारीमा गएकाहरुको प्रोफाईल बनाउने काम भएको छ । मानसिक स्वास्थ्य तथा परामर्श कार्यक्रम अन्तर्गत मनोसामाजिक परामर्श तथा मानसिक रोगीहरुको पहिचान तथा औषधी उपचारको कार्य भईरहेको छ । स्वास्थ्य शाखा अन्तर्गत बिभिन्न गतिविधहरु सम्पन्न भएका छन् । आंग खस्ने महिलाहरु र पाठेघरको मुखको क्यान्सर, गर्भवती महिलाहरुको लागी भिडियो एक्सरे लगायतका सेवाहरु प्रारम्भ भएका छन् ।

छत्रेश्वरी त धार्मिक तथा पर्यटकीय दृष्टिबाट महत्वपुर्ण मानीन्छ । यो क्षेत्रको एकिकृत विकासका लागी योजना के छ ?
– छत्रेश्वरी गाँउपालिकामा बिभिन्न मठ मन्दिरहरु रहेका छन् । तिनिहरुको संरक्षण र सम्बर्धनका लागी सकारात्मक सोचका साथ अगाडी बढेका छांै । अहिले छत्रेश्वरी मन्दिरमा स्ल्याब निर्माणको काम भएको छ । यसै गरि खडगदेवी मन्दिर जोडने बाटो र घेरबार निर्माण भएको छ । यसै गरि छत्रेश्वरी सतिपिठ अन्तर्गत शिवरात्री मेला ब्यवस्थापनका लागी आर्थिक ब्यवस्थापन गरिएको छ भने तल्लो पिशाचेश्वर मन्दिरमा घेरबार तथा गेट निर्माण गरिएको छ । साथै अन्य क्षेत्रका पर्यटकिय क्षेत्रको विकास र विस्तारका लागी पहल भईरहेको छ ।
अबको नयाँ नीति तथा कार्यक्रम र बजेट कुन क्षेत्रमा बढी केन्द्रित होला ?
– छत्रेश्वरीको समग्र विकासका र दिगो विकासका लागी “म बनाउछु मेरो छत्रेश्वरी” को नारा लिएर अगाडी बढेका छौ । यसको सार्थकताका लागी सरकारी, गैर सरकारी, निजी क्षेत्र, नागरिक समाज, पत्रकार र विकास साझेदारहरुको सहकार्य, समन्वय र साझेदारी आबश्यक पर्दछ । केहि साझेदार संस्थाहरु सँग साझेदारीमा काम पनि भईरहेको छ । अबको नीति तथा कार्यक्रममा कृषि, पशु, स्वास्थ्य, पर्यटन, भौतिक पुर्वााधर विकास, मानव संसाधन, लघु उद्यम, सहकारी प्रवद्र्धन, शिक्षा क्षेत्रलाई प्राथमिकतामा राखीने छ ।
शिक्षा क्षेत्रको सुधारका लागी के काम गर्नु भयो ? अबको योजना के छ ?
– शिक्षा क्षेत्रको विकास र गुणस्तरीय शिक्षाका लागी गाँउपालिका क्रियाशिल भईरहेको छ । पठनपाठनलाई व्यवस्थित गर्नका लागी नियमित रुपमा प्रधानाध्यापकहरुको बैठक, परामर्श गरिएको छ । निर्वाचनको वेला गरिएका बाचाहरु त्रमशः पुरा गर्न लागीरहेका छौं । शुन्य दरबन्दी भएका आधाभुत तथा मा.वि. हरुमा शिक्षक (गणित, विज्ञान र अंग्रेजी) को व्यवस्था गरिएको छ । सबै विद्यालयहरुको अनुगमन गरि शिक्षक दरबन्दी मिलानको कामलाई अगाडी बढाउने कोशिस गरिएको छ । बालविकास शिक्षक र बिद्यालय सहायकहरुको लागी न्यनतम पारिश्रमिकको व्यवस्था गरिएको छ । प्राविधिक शिक्षाको विकास र पढ्दै कमाउदै कार्यक्रमलाई अगाडी बढाईएको छ ।

संघिय सरकार र प्रदेश सरकारबाट पाप्त हुने अनुदानको बारेमा के धारणा छ ?
– संघीय सरकार र प्रदेश सरकारबाट प्राप्त हुने अनुदान एकदम न्युन छ । अहिले त झन अन्तिम निकासा वापत आउने रकममा ५० पतिशत रकम कटौती गर्ने सरकारको निर्णयले सम्पन्न भएका योजनाहरु भुक्तानीमा ठुलो असर परेको छ । स्थानीय जनसमुदायका ईच्छा, चाहनाहरु धेरै छन् । स्थानीय सरकार नागरिकको नजिकको सरकार चुलोको सरकार हो । नागरिकले सरकारबाट ठुलो अपेक्षा गर्दै गर्दा सिमित साधन श्रोतबाट सबै काम गर्न सक्षम नहुने भएकोले संघिय र प्रदेश सरकारले स्थानीय सरकारलाई दिने अनुदानका बृद्धि गर्न आबश्यक छ ।

काम गर्दा भएका समस्या र चुनौती छन् ?
– हामी स्थानीय तहको निर्वाचन २०७९ मा निर्वाचित हुदै गर्दा शुरुमा केही अन्यौलता जस्तो भएता पनि विस्तारै लयमा लागेका छौ । काम गर्दा समस्या, अप्ठयाराहरु र चुनौतहिरु नआउने, नहुने हुदैन । हरेक समस्या र चुनौतीहरु सँग जुझदै अगाडी बढनु पर्दछ । विधि, पद्धती र नियम कानुन अनुसार काम गर्दा सबै समस्याको समाधान हुन्छ । कर्मचारी साथीहरु र निर्वाचित जनपतिनिधिहरुबाट सहयोग भईरहेको छ । हालसम्म भएका कार्यपालिकाका निर्णयहरुमा कुनै विवाद छैन, सर्वसम्मत भएका छन् । सबै मिलेर “म बनाउछु मेरो छत्रेश्वरी” को अभियानलाई तिब्रताका साथ अगाडी बढाईरहेका छौं । दक्ष जनशक्ति र दरबन्दी अनुसारका कर्मचारीहरुको अभाव चुनौतीको रुपमा रहेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?