ट्रेंडिंग:

>> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा
सम्पादकीय

डरलाग्दो कलंक (सम्पादकीय)

२३ मंसिर २०७५, आईतवार
२३ मंसिर २०७५, आईतवार

रूपन्देहीको देवदहमा सुन्न नै नसकिने बलात्कारको घटना घट्यो । गौतम बुद्धको मावली स्थान रहेको तपोभूमि क्षेत्रमा पाँच वर्षीया बालिकामाथि सामूहिक बलात्कार भएको छ भन्दा झट्ट पत्याउन गाह्रो हुन्छ । तर, ती बालिकामाथि बलात्कार गरेको आरोपमा प्रहरीले छ जना स्थानीय युवालाई पक्राउ गरेको छ । जसमध्ये २ जना बलात्कारी भएको पुष्टि भइसकेको छ भने पक्राउ परेका अन्यमाथि थप अनुसन्धान शुरु भएको इलाका प्रहरी कार्यालय बुटवलका इन्सपेक्टर ऋषिराम घर्ती मगरले बताएका छन् । पक्राउ परेकाहरूमा देवदह वडा नम्बर ६ का २२ बर्षीय लक्ष्मण बिक र ७ का १८ बर्षीय जीवन खत्रीले बलात्कार गरेको स्वीकारेको प्रहरीले बताएको छ । त्यस्तै अनुसन्धानका लागि स्थानीय राजु परियार, बोधे विक, दिनेश विकलाई पनि प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको छ । खैरेनीमा रहेको बालिकाकै घर नजिकै बालिकाकी आमा सुत्केरी बस्न माइत गएको र घरमा कोही पनि नभएको अवस्थामा सो घटना भएको हो । घर नजिकै ब्लक रहेको टहरोमा लगेर बालिकामाथि बलात्कार गरिएको र सो स्थान रक्ताम्य अबस्थामा भेटिएको प्रहरीले बताएको छ ।
पाँच बर्षको उमेर भनेको भरखरै विद्यालयमा पढ्नका लागि भर्ना हुन जाने उमेर हो । त्यो उमेरमा कुनै पनि बालिकाको यौनांग विकसित भएको हुँदैन । त्यस्तो उमेरकी बालिकामाथि सामूहिक बलात्कार हुँदा कति पीडा भयो होला अनुमान गर्न पनि सकिँदैन । तर, लक्का जवान भएका ती युवाहरूले बलात्कार गरे । बालिका बाँच्न सफल भइन् यहि नै महŒवपूर्ण कुरा हो । कतिपय मानिसहरू कतिसम्म निर्मम र राक्षसी प्रबृत्तिका हुन्छन् भन्ने कुरा यो घटनाले पुष्टि गर्दछ । कञ्चनपुरकी निर्मला पन्तको बलात्कार पछि गरिएको हत्या हुनु र बलात्कारी तथा हत्याराहरूमाथि अनुसन्धान र पक्राउ हुन नसकेको घटना सेलाउन नपाउँदै रूपन्देहीमा यस्तो जघन्य घटना घट्यो कि जसले सबैको मन मस्तिष्कलाई हल्लाइदिएको छ । बलात्कारका घटना यत्तिमामात्र सीमित छैनन् । दिनहुँजसो कहिँ न कतै घटिरहेका छन् । पोखरामा बालिकामाथि बलात्कार भयो । त्यसरी नै बलात्कारीहरू बलात्कार गर्न असफल भएपछि एकजना बालिकालाई ढुंगाले हानेर पाोखरामै मारिएको समाचार पनि आएको हो । किन यस्ता ज्यानलेवा घटना समाजमा घटिरहेका छन् यसको जिम्मेवार पक्ष के हो अब सरकार, नागरिक समाजले गम्भीरताकासाथ खोजबिन गरेर यस्ता घटना निर्मूल पार्न अघि बढ्नु पर्ने भएको छ ।
अहिले भरखरै लैंगिक हिंसा विरुद्धको १६ दिने कार्यक्रम देशमा मनाइएको छ । लैंगिक हिंसा रोक्ने लक्ष्यकासाथ अघि बढिरहेको अवस्थामा देवदहमा यस्तो जघन्य घटना घट्नुले अभियानलाई नै चुनौती दिएको छ । यो भनेको सरकारलाई पनि चुनौती हो । मानवअधिकारवादी संघ संस्थामाथि चुनौती हो । पाँच बर्षका बालिकाहरू पनि सामुहिक यौनमा पर्नु भनेको मानव समाजको लागि नै डरलाग्दो कलंक हो । यो कलंकलाई सरकारले कञ्चनपुरको घटनालाई जस्तो आश्वासनको शब्दले निस्कृय पार्न मिल्दैन । यद्यपि यस घटनाका अपराधीहरू पक्राउ परिसकेका छन् । कानुनी कारबाही निश्चितै होला । र, कतिपय नेताहरू अपराधीलाई छुटाउन चलखेल पनि गर्लान् । तर, सरकारले यस्ता बलात्कारीलाई सामान्य थुनामा राखेर छाड्न मिल्दैन । केही महिना वा बर्षपछि उनी छाडिन्छन् र फेरि अर्को घटना घटाउन सक्छन् । त्यसैले बलात्कारको प्रकृति हेरेर उनीहरूलाई भौतिक कारबाही गर्ने कानुन निर्माण गर्नु आवश्यक भई सकेको छ । पौराणिक कानुनमा चोरका हात काट्ने, बलात्कारीका लिंग काट्नेजस्ता प्रकृतिका कानुन अब देशमा लागू गर्न अपराधका घटनाक्रमले माग गरेको देखिन आएको छ । पाँच बर्षका बालिका पनि सामूहिक यौन हिंसामा परी रगताम्मे हुनुपर्छ भने के अहिलेकोजस्तै लचिलो कानुनले महिलाले आफ्नो अस्तित्व जोगाएर राख्न सक्लान् ? प्रश्न उठेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?