ट्रेंडिंग:

>> अब के होला लुम्बिनीको शिखर सम्मेलन ? रोक्न एमालेको माग >> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल
सम्पादकीय

नागरिक उड्डयनका कुरा (सम्पादकीय)

२१ मंसिर २०७५, शुक्रबार
२१ मंसिर २०७५, शुक्रबार

पैसा हुने मानिसहरू अहिले विभिन्न देशमा आवागमन गर्नको लागि वा आफ्नै देशमा एक ठाउँबाट अर्को ठाउँमा छिटोछरितो रूपमा जानको लागि जहाजको प्रयोग गर्छन् । जहाजको यात्रा सडक यात्राभन्दा महँगो हुन्छ । तर, छिटै गन्तब्यमा जान सकिन्छ । यसमा गरिने यात्रालाई अन्य खालका यात्राभन्दा सुरक्षित पनि मानिन्छ । विदेशका विभिन्न मुलुकमा अहिले नेपालबाट थुप्रै मानिस कामको खोजीमा जाने गर्दछन् । फर्केर आउने गर्दछन् । उनीहरूलाई बस वा रेलबाट जान लामो समय लाग्छ, अनेक प्रकारका झञ्झटहरू ब्यहोर्नु पर्छ । तर, विमानबाट गरिने यात्रा छिटो हुन्छ । यसरी नै कतिपय दुर्घटनाहरू हुँदा उद्वारको लागि जहाजकै प्रयोग हुन्छ । कतिपय ठाउँ जहाँ सडक यातायात चल्दैन, ती ठाउँमा अत्यावश्यक बस्तुहरू जहाजबाटै पुराउने गरिन्छ । नेपालका जुम्ला, हुम्ला जस्ता सडक यातायात नगएका ठाउँमा हवाइजहाजद्वारा अत्यावश्यक बस्तुहरू जस्तै औषधि, नुन, खाद्यान्न आदि ओसार्ने गरिएको छ । सडक यातायात नगएका ठाउँका नागरिकहरू आवागमन गर्नको लागि एकमात्र बैकल्पिक साधनको रूपमा विमान नै रहेको छ । नेपालमा राणाकालसम्म विमान सञ्चालनमा थिएन । तर, केही विमानहरू विदेशबाट आउने गर्थे । पञ्चायतकालमा शाही नेपाल बायु सेवा निगम खोलेपछि सरकारी ध्वजाबाहक विमान पचिालनमा ल्याइएको हो । अहिले निजी क्षेत्रबाट पनि विमानहरू आयात गरी सञ्चालनमा ल्याइएको छ । यो सबै हेर्नको लागि पर्यटन तथा नागरिक उड्डयन मन्त्रालय नै खडा गरिएको छ ।
मानिसले जब आकाशमा चराहरू उडेको देख्यो तब उसलाई पनि उड्ने रहर जाग्यो । तर, मानिसको शारीरिक संरचना चराको भन्दा भिन्न थियो । आफै उड्न सक्ने अवस्था नभएपछि उसले इन्धनबाट चल्ने जहाजको परिकल्पना ग¥यो । पुष्पक विमानहरूको कल्पना गरियो । शुरुमा छोँटो समयसम्म मात्र उड्न सक्ने जहाजहरू निर्माण ग¥यो । पछिल्ला दिनहरूमा त्यसलाई परिमार्जित गरी शक्तिशाली, निकै ठूला आकारका बढी क्षमता भएका जहाजहरू बनायो । अहिले एउटै विमानमा सयौँ मानिसले यात्रा गर्न सक्छन् । जहाजको क्षमता कतिसम्म विकसित गरियो भने एउटै जहाजले एकैचोटी दुईओटा जहाजसम्म बोकेर नयाँ ठाउँमा लैजान सक्छ । यो त ठूला विमानको कुरा भयो । सानाखालका उड्ने कारहरू पनि बनाइएका छन् । जसमा तीन चारजना मानिसहरू बसेर टाढा रहेको कार्यालयमा काम गर्न जाने र साँझ घरमा फर्कन सक्छन् । यसमा इन्धन पनि चाहिँदैन । सौर्य उर्जाले इन्धनको काम गरेको हुन्छ । धनी मानिसहरूले आफ्नो निजी प्रयोजनको लागि यस्ता एयर कारहरू प्रयोगमा ल्याइरहेका छन् ।
नेपालमा नागरिक उड्डयन निकै आवश्यक छ । यसकारण कि दुर्गम पहाडी स्थानमा सजिलोसँग छिटै पुग्नको लागि जहाजले सजिलो बनाइदिन्छ । दुर्गम क्षेत्रका सरकारी कार्यालयहरूमा काम गर्नको लागि अधिकांश मानिसहरू शहरी क्षेत्रबाट जाने गरेका हुन्छन् । सरकारले खटाउने गर्छ । तर, नियमित विमान नचल्दा कहिले जाने, कहिले फर्कने भन्ने अन्यौलता उत्पन्न हुन्छ । त्यसैले निश्चित ठाउँमा विमानस्थलहरू बनाएर नियमित उडान भर्ने ब्यवस्था मिलाउनु जरुरी छ । यसरी नै सबै ठाउँमा स्वास्थ्यसेवा नभएको अवस्थामा बिरामीलाई छिटोछरितो रूपमा ल्याउन लैजान पनि विमान नै आवश्यकता हुन्छ । यसको लागि फराकिलो जमीनको बाटो पनि चाहिँदैन । सौर्य उर्जाबाट चल्ने विमानहरूबाट उडान भर्न सकियो भने वातावरणमा पनि कुनै असर पर्दैन । इन्धन खरिद गर्नको लागि राष्ट्रको ढुकुटी रित्ताउनु पर्दैन । नागरिक उड्डयन दिवस मनाइरहँदा यो कुरातर्फ सम्बन्धित विज्ञहरूले ध्यान पुराउँदा राम्रो हुनेछ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?