ट्रेंडिंग:

>> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा >> प्रतापपुरमा ‘न्यायमा पहुँच कार्यक्रम’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फर्साटिकरलाई जिल्ला लिगको उपाधि >> एनजीओको सहयोग नलिन संसदीय समितिहरुलाई निर्देशन >> वजेटमा सत्तापक्षकै सांसदहरु रुष्ट, प्रेम आलेले दिए संसदमै बदला लिने चेतावनी >> बिएन्डसी मेडिकल कलेजलाई सम्बन्धन दिने चिकित्सा शिक्षा आयोगको निर्णय >> पुष्पा २ को नयाँ रिलिज मिति सार्बजनिक >> प्रथम सहाना प्रधान यु —१९ भलिबलमा लुम्बिनी प्रदेश खेल्दै >> इन्टरनेट पनि अत्यावश्यक सेवामा, २५ वटामा हडताल गरे कारबाही >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> बजेटमा पक्षपात भयो, पारित गर्ने दिन संसद बहिष्कार गर्छु- डा.अमरेशकुमार सिंह >> बतास एमएडब्लु आइसरलाई अन्तराष्ट्रिय अवार्ड >> लिङ्देनले रोष्टममै च्याते भौतिक पूर्वाधारको बजेट पुस्तिका >> ‘औद्योगिक क्रान्तिका समयमा पछि परेका देशको विकासका चुनौतीलाई सम्बोधन गर्न जरुरी छ ।’—प्रधानमन्त्री दाहाल >> सल्यानका १० पालिकामा एमालेका नया पदाधिकारी >> एम्बाप्पे मास्क लगाएर खेल्ने >> गृहमन्त्री लामिछानेविरुद्धको रिट हेर्न नमिल्नेमा >> सोनाक्षी र जहीर जुन २३ मा कोर्ट म्यारिज गर्दै >> ज्ञानेन्द्र शाहीको महासेठलाई प्रश्न, तपाइँ झापा र धनुषाको मात्र मन्त्री हो ? >> कानुनको पूर्ण पालना गर्न सहकारी संस्थाहरुलाई विभागको आग्रह >> विश्व बैंकको आईडीए बैठक आजदेखि काठमाडौंमा >> खडेरी नियन्त्रणमा ऐक्यबद्धता जरुरी >> लुम्बिनी गुरुयोजना छिटो सम्पन्न गर >> फातिमाको पालिनन्दनमा विद्यालय सुधार अभियान >> ११ महिनामा ७ लाख नेपाली रोजगारीका लागि विदेशिए >> बुटवलमा ‘हाइमास्ट लाइट’ उज्यालो >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> पूर्वी भूभागमा मनसुन सक्रिय, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> बुटवलमा चुरेको जोखिम र अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीको ध्यान कुर्सी जोगाउने र मिलेर खानेमा मात्रै : विप्लव >> सरकारको आयू लम्बाउन ओलीको जुक्ति : सीके राउतलाई परराष्ट्रमन्त्री अफर >> ट्यांकर चालक र सरकारबीच सहमति >> घरजग्गा कारोबारमा बृद्धि >> ओलीको असन्तुटी देखावटी मात्रै, खल्तीमा राजीनामा बोक्नु रास्वपाको पहिचान : प्रधानमन्त्री >> बक्स असिफमा भिड्दै अल्लु अर्जुन र आमिर खान >> काठमाडौंका पेट्रोल पम्प बन्द >> चट्याङ लागेर पाल्पामा एक जनाको मृत्यु >> ६ किलो सुन र ४८ लाख रुपैयाँसहित चिनिया नागरिक पक्राउ >> चर्को गर्मीले साउदीमा १४ जनाको मृत्यु >> बंगलादेशविरुद्ध इतिहास रच्न चुक्यो नेपाल >> आज दिउँसो ३, राति ४ प्रदेशमा वर्षाको सम्भावना >> पहिरो खस्दा पृथ्वी राजमार्ग अवरुद्ध

जनतामाथि निरासाको तुषारापात

१९ चैत्र २०७९, आईतवार
१९ चैत्र २०७९, आईतवार

प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल (प्रचण्ड) ले शुक्रवार सातौपटक मन्त्रिपरिषद पुनर्गठन गरेका छन् । सातौंपटकको पुनर्गठनमा पनि सरकारले पूर्णता पाउन नसकेपछि सरकारप्रति आम जनताको विश्वास ढुलमुल हुने अवस्था आएको छ । सरकार आफै पूर्ण छैन, सरकारले दिने ‘डेलीभरी’ कसरी प्रभावकारी होला ? प्रश्न उठनु स्वाभाविक छ । अझै कति समयपछि सरकारले पूर्णता पाउला ? प्रधानमन्त्रीसंग पनि यसको जवाफ छैन । त्यसकारण नागरिकले जुन आशा र अपेक्षा सरकारमाथि गरेका थिए, त्यो अपेक्षा विस्तारै कमजोर हुने अवस्था नआउला भन्न सकिन्न । प्रचण्ड सरकारले पनि ‘जुन जोगी आएपनि कानै चिरेको’ उखान चरितार्थ गर्दै जुन सरकार आएपनि उस्तै भन्ने भनाईलाई पुष्टी गर्ने हो कि भन्ने चिन्ता छ । निश्चितरुपमा गठबन्धन सरकार चलाउनु त्यति सहज छैन तर प्रधानमन्त्रीको रवैयाले गठबन्धन सरकारले गति लिन सक्दैन कि भन्ने आम नागरिकको चासो छ । हाम्रो समाज सानो सफलतामा पनि रमाउने चरित्रको छ । तर जनताको त्यो विश्वासमाथि भरोसा दिलाउने आधार तयार नहुँदा नागरिकको चरित्र नै आलोचनामयी भएको हो । यो हरेकले बुझ्ने बिषय हो । राज्य वा हरेक व्यक्तिको आलोचना वा प्रसंशाको आधार उसको काम हो, योगदान हो । तर, जनताले विकासको अनुभव गर्न पाएका छैनन् । सुरु भएका विकास निर्माणका कामपनि निर्माण कम्पनीहरुको बेवास्ता र लापरवाहीका कारण सुस्त छन । मुलुकका लागि आशा र भरोसा बनेका ठूला आयोजनाको निर्माण प्रगति शून्यकै अवस्थामा छ । विकासको मूल फुटाउने कुरा त पञ्चायतकालमा पनि हुने गरेको थियो । अहिले पनि विकासका ठूलाठूला कुरा हुने गरेका छन् ।

अहिले देशलाई अमूक दल वा व्यक्तिभन्दा पनि विकासको गतिमा अगाडि बढाउन सक्ने सक्षम नेतृत्वको आवश्यकता छ । जनताले अव प्रश्न गर्न थालेका छन– मुलुकमा विधिको शासन, आर्थिक समृद्धि एवं सामाजिक न्यायको अवस्था किन फेरिन सकेन ? राज्यको कार्यशैलीप्रति समाजले नाक खुम्च्याउनुपर्ने अवस्था किन सिर्जना भयो ? भ्रष्टाचारले देश कंगाल बन्दै जाने, युवाले स्वदेशमा आयआर्जनको अवसर नपाउनेजस्ता यावत् समस्याको जवाफ खोज्दा भिजन र एक्सन भएको सक्षम नेतृत्वको अभावकै कारण नेपालको अवस्था कमजोर बन्दै गएको हो भन्दा अत्युक्ति हुँदैन । नागरिकमा सुशासनको अनुभूति हुन सकेको छैन । युवाले आफ्नो भाग्य र भविष्य खोज्न बिदेसिनु परेको छ । महँगीले आकास छोएको छ । जनतालाई करको भारी बोकाइएको छ । लोकतन्त्रका मूल्य र मान्यता खल्बलिएका छन् । तर, राज्यले जताततै प्रगति भएको देखेको छ । असाधारण उपलब्धि भएको महसुस गरेको छ । प्रधानमन्त्री प्रचण्डले देश अगाडी बढ्यो मात्रै भन्छन तर देश पछाडि जाने चिन्ता बढेको छ । सात सातपटक पुनर्गठन हुँदा पनि मन्त्रिपरिषदले पूर्णता पाउन सकेको छैन । यो भन्दा बिडम्वना मुलुकका लागि अरु के हुन्छ ? आज जनताका लागि सवैतिर निरासामात्रै छ । मानौं निरासाको तुषारापात भैरहेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?