ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप >> अभिभावकको छहारी >> उल्टो धारमा सुल्टो धारणा >> ‘बल ब्वाय’ बाट कोच >> बाली बीमामा ‘बढेन आकर्षण’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सप्तकोशी बैंकका पूर्वसीईओ नवीन सुवेदीलाई ३ वर्ष भन्दा बढी कैद, २ करोड बढी जरिवाना >> असार ३ गते सार्वजनिक बिदा >> गण्डकीमा फ्लोर क्रस गर्ने सांसद देवकोटा पदमुक्त >> विकास र राजनीतिलाई जोडेर लैजाऔं : पौडेल >> लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको रजिष्ट्रारमा तेस्रोपटक आचार्य >> चर्को गर्मीले विद्यार्थी बेहोस, सल्यानमा विद्यालय बन्द >> ‘हरेक ५० जना बालबालिकामा एकजनालाई अटिजम’ >> ताप्लेजुङमा पहिरोले घर बगाउंदा चारजनाको मृत्यु >> एमाले गुल्मीको अध्यक्षमा बालसिंह काउछा निर्वाचित >> वेस्ट इन्डिज पुग्यो नेपाली टोली : भोलि दक्षिण अफ्रिकासँग खेल्दै >> टी-२० विश्वकप :आज अफगानिस्तान र पीएनजी तथा अमेरिका र आयरल्याण्डबिच खेल हुँदै >> लुम्बिनी प्रदेशमा आज पनि पानी नपर्नेः यस्तो छ अन्य ठाउँमा मौसम पूर्वानुमान >> नेपालको शिक्षा नीतिमै अलमल : नैतिकता र संस्कारको खडेरी >> निर्माणाधीन नालामा माटोको ढिस्कोले पुरिंदा तीन मजदुरको मृत्यु >> किसानलाई उपकरण वितरण >> १६ दिने निःशुल्क वारिष्ठा तालिम सुरु >> रक्तदातालाई प्रोत्साहनको खाँचो >> बैँकको खाताबाट बचत गायब सेवाग्राहीको बिचल्ली ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मानव विकास सूचकांकले गिज्याउँदै प्रदेश सरकार >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा असार १ गतेदेखि अनलाइन टिकेट सेवा 

फेरि संक्रमण बढ्दै, कोरोना शून्य बनाउने संकल्प गरौं

१५ चैत्र २०७९, बुधबार
१५ चैत्र २०७९, बुधबार

शून्यमा झरेको कोरोना सङ्क्रमण फेरी बढ्न थालेसँगै स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले जनस्वास्थ्यका मापदण्ड अपनाउन आग्रह गरेको छ । केही दिनअघि राजधानी काठमाण्डौं र भारतबाट बाँकेको सिमा बाटो हुँदै नेपाल फर्किदै गरेका नेपालीहरुमा कोरोना संक्रमण पुष्टी भएपछि नेपालमा फेरी कोरोना संक्रमण बढ्ने हो कि भन्ने चिन्ता थपिएको छ । स्वास्थ्य था जनसंख्या मन्त्रालयले अव कोरोनाको जुनसुकै भेरिएन्ट आएपनि सङ्क्रमणको जोखिम कम गर्न जनस्वास्थ्यका मापदण्ड अपनाउन आग्रह गरेको छ । कोरोना फरक फरक भेरिएन्टका साथ आउने गरेकोले अहिले आएको कोरोनाको भेरिएन्ट कत्तिको जोखिमको हो भन्ने अहिले नै पत्ता लागिसकेको छैन तर जोखिमबाट बच्न जनस्वास्थ्यका मापदण्ड पालना गर्नु हामी सवैको कर्तब्य हो । विगतमा कोरोनाबाट हामीले १२ हजार बढी नेपाली गुमायौं । त्यो दुःखद इतिहास अझै ताजै छ । अझैपनि कोरोना पूर्णरुपमा बिदा भैसकेको छैन । हरेक बर्ष कुनै न कुनै भेरिएन्टको नाममा जोखिम निम्त्याउँदै आउँदै गरेको छ । तसर्थ यसबाट बच्ने एउटै उपाय भनेको स्वास्थ्य मापदण्ड पालना गर्ने नै हो । सोमबार १२ सय ६६ जनामा कोरोना परिक्षण गर्दा ६९ जनामा कोरोना पुष्टि भएको छ । यो सँगै नेपालमा संक्रिय संक्रमितको संख्या ६६ पुगेको छ । आइतबार १६, शनिबार तीन, शुक्रबार दुई, बिहीबार १७ जनामा कोरोना पुष्टि भएको थियो । गत बुधबार १३ सय ८७ जनाको कोरोना परीक्षण गर्दा संक्रमणदर शून्य थियो । एक सातामै संक्रमण दर बढेकोले यसबाट सचेत हुनुपर्ने अवको आवश्यकता हो ।

स्वास्थ्य मन्त्रालयले आफू र अरुलाई सुरक्षित राख्न सही तरिकाले मास्क लगाउने, कम्तीमा दुई मिटरको भौतिक दूरी कायम गर्ने, बेलाबेलामा साबुन पानीले हात धुने र स्यानिटाइजर प्रयोग र खोक्दा वा हाच्छुँ गर्दा रुमाल प्रयोग गर्न अनुरोध गरेको छ । निश्चितरुपमा स्वास्थ्य मन्त्रालयको यो अनुरोध हरेक नेपालीका लागि हो । अहिलेपनि मास्कको प्रयोग नगरिएको, स्वास्थ्य सावधानी नअपनाएको र आवश्यक मापदण्ड पालना नगरिएको पाईएको छ । यो गंभीर लापरवाही हो । स्वास्थ्य सावधानीले व्यक्ति आफैलाई फाईदा पुग्छ । तसर्थ स्वास्थ्य मापदण्ड पालनामा कडाई गरौं । त्यसो त नेपालमा कोरोना संक्रमणको करिव तीन बर्षपछि बल्लतल्ल मुलुक तंग्रिन खोजिरहेको छ । ठिक यही बेला कोरोना फेरी देखापर्दैछ । यद्यपि कोरोना संक्रमण भएकाहरु पनि निको भएर घर फर्किएको अवस्था छ । तसर्थ यसलाई हाउगुजी बनाउनु त्यति सान्दर्भिक छैन तर सावधानी अपनाउने कुरामा लापरवाही गरिनु हुँदैन भन्ने विषयमा आम नेपाली सचेत बन्ने अवस्था आएको छ । फेरिपनि यसको जोखिमबाट बच्नका लागि सरकारले दिएको सल्लाह र चिकित्सकले दिएको सुझावलाई आत्मसाथ गर्नु जरुरी छ । अहिले जटिल भन्दा पनि हामी सवैले सहज बाताबरण वनाउनेतर्फ भूमिका निर्वाह गर्नुपर्दछ । कोरोनाको विगतका बर्षहरुले हामी नेपालीलाई धेरै पाठ सिकाएको छ । तसर्थ अव नेपाललाई कोरोनाको हटस्पट बन्न नदिउँ भन्नेतर्फ सजग बनौं । पूर्व तयारीमा लागौं । पूर्व तयारी भनेको विगतमा भारतसँग सीमा जोडिएका अधिकांश जिल्ला कोरोना संक्रमणको ‘हट स्पट’ बनेका थिए । अहिले भारतबाट आउनेहरुलाई सिमा क्षेत्रमै निगरानी र चेकजाँच गरि उनीहरुलाई समेत जोखिमबाट बचाउन पूर्व तयारी गर्नु जरुरी छ । पछिल्लोपटक नेपालमा कोरोना संक्रमण भर्खरमात्र सुरु भएकोले साबधानी अपनाउन सकियो भने पूर्णतः नियन्त्रणमा आउन सक्छ । आशा गरौं हरेक नेपालीले जोखिमबाट हुने मानवीय क्षति रोक्न आ–आफ्नो स्थानबाट प्रयास ग¥यो भने संभव छ । तसर्थ कोरोनालाई हाउगुजी मानेर अत्तालिनुभन्दा वा केही पनि होइन भनेर बेवास्ता गर्नुभन्दा जिम्मेवार ढंगले सावधानीतर्फ ध्यान दिन सकियो भने त्यो हामी सवैका लागि राम्रो पक्ष हो । सरकार पनि कोरोनाबाट सचेत बन्न सवैसंग आग्रह गरिरहेको सन्दर्भमा एकपटक फेरी आम नेपालीले स्वास्थ्यका आवश्यक सर्त पालना गरेर कोरोनालाई नेपालबाटै निमिट्यान्न पार्ने अभियानमा जुट्नु जरुरी छ । त्यसमा हामी सवै नेपालीको सामूहिक प्रयास र सचेतना आवश्यक छ । विगतबाट पाठ सिकेर अघि बढ्नु हामी सवैको कर्तब्य र जिम्मेवारी पनि हो । तसर्थ अहिले देखिएको कोरोना संक्रमण दरलाई कम गर्दै लैजान र फेरीपनि नेपाललाई कोरोना शून्य मुलुक बनाउन जरुरी छ । त्यसमा नेपाल सरकार, स्वास्थ्य क्षेत्र र आम नेपालीको सार्थक प्रयास अपेक्षित छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?