ट्रेंडिंग:

>> पहिरो खस्दा पृथ्वी राजमार्ग अवरुद्ध >> सन्दीप बने टी-२० आईमा १ सय विकेट पूरा गर्ने नेपालको पहिलो खेलाडी >> नेपालको उत्कृष्ट बलिङ, १०६ रनमै बंगलादेश अलआउट >> टी-२० विश्वकप: नेपालले टस जितेर पहिला फिल्डिङ गर्दैं >> ज्येष्ठ नागरिकमाथिको दुव्र्यवहार रोक >> आर्थिक बर्ष सकिन लाग्दा विकास निर्माणको चटारो >> बुटवल–लमही प्रसारण लाइन, २६ अर्ब लागतमा १ सय ७० किलोमिटर बन्ने >> सय भन्दा बढि स्थान बाढी पहिरोको जोखिम क्षेत्र >> महामारीले जन्मिएका ‘उद्यमी’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> यातायात व्यवस्था कार्यालय बुटवलका पुर्व प्रमुख सहित ५ जना नक्कली लाइसेन्स प्रकरणमा पक्राउ >> एचआईभी संक्रमितलाई छात्रवृत्ति, शैक्षिक र पोषण सामग्री वितरण >> टी–२० विश्वकपः बंगलादेशसँग १० वर्षपछि बद्ला लिने मौका >> सामाजिक सुरक्षा भत्ता लिन राष्ट्रिय परिचयपत्र अनिवार्यविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट दायर >> बजाज पल्सर एन १५० अब नेपाली बजारमा >> घोराही उपमहानगरपालिकाको नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक >> पश्चिम तराईमा असार ६ सम्म तातो हावाको लहर यथावत रहने >> लुम्बिनी र सुदुरपश्चिम प्रदेश प्रमुखबिच भेटघाट >> तेस्रो न्यू होराइजन एसईई फेस्टमा विद्यार्थीको उत्साहजनक सहभागिता >> बुटवलमा ग्रील जोनलाई संघीय सरकारको एक करोड वजेट >> बूढीगण्डकीको अन्यौलतालाई हटाउनुपर्छ : विश्वप्रकाश >> कबाड व्यवसायीको काठमाडौँमा प्रदर्शन, बालेनविरुद्ध नाराबाजी >> करको दर नभई दायरा बढाउन ब्यवसायीको सुझाव >> भारतको उत्तराखण्डमा पर्यटक बोकेको गाडी नदीमा खस्दा १४ जनाको मृत्यु >> संसदीय समितिको बैठकमा एनजीओको खाजा ! >> युसीएमएस भैरहवाद्वारा कपिलवस्तुमा सरोकारवालाहरुसँग अन्तरक्रिया >> पाल्पामा जिप दुर्घटना हुँदा नौ जना घाइते >> कांग्रेस र एमालेका जनप्रतिनिधिले वहिष्कार गरेपछि काठमाडौंको नगरसभा स्थगित >> भिजिट भिसाको दुरुपयोग बढ्दैः अध्यागमनले ५ सय भन्दा बढीलाई विमानस्थलबाटै फर्कायो >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा

रोल्पामा कहिले पुग्छ राज्यको ध्यान ?

२८ फाल्गुन २०७९, आईतवार
२८ फाल्गुन २०७९, आईतवार

त्यसै त नेपालको पश्चिमी पहाडी जिल्ला विकासको दृष्टिले धेरै नै पछि परेको छ । राज्यको ध्यान नपुग्दा ती पहाडी जिल्ला उजाड र बिकट बन्दै गएका छन । रोल्पा, रुकुम, हुम्ला, डोल्पा आदि प्रतिनिधि नाम हुन जहाँ राज्यको ध्यान नपुग्दा ती जिल्लामा जान अहिलेपनि सास्ती पाउनु परेको छ । सडकको पूर्वाधार छैन । विकासका अरु माध्यमहरुको अवस्था बिजोगकै छ । ती पहाडी जिल्लामा पूर्वाधार निर्माण नहुँदा बसाईसराई समेत बढेको छ । त्यसमाथि बिजुली, पानी, स्वास्थ्य चौकी लगायत नागरिकका लागि अत्यावश्यक पूर्वाधारमा ध्यान नदिँदा त्यहाँका जनता दिउँसोमा पनि रात परेको भानमा बस्नु परेको छ । विकासमा कतिसम्म बेवास्ता गरिएको छ भन्ने कुरा रोल्पाको सुनछहरी गाउँपालिका एक उदाहरण हो । रोल्पाको सुनछहरी गाउँपालिका वडा नं २ भित्रिगाममा विद्युतको पोल गाडेको ५ वर्षसम्म पनि विजुली बलेको छैन । अन्धकार गाउँमा पोल गाड्न थालेपछि विजुली आउने भयो भन्दै हौसिएका स्थानीयहरु ५ वर्षसम्म विजुली नबल्दा निरास भएका छन् । नेपाल बिद्युत प्राधिकरणले नेपालका ७७ वटै जिल्लाका गाउँदेखि सहर सवै क्षेत्रमा बिद्युत पु¥याएको दावी गरिरहेको छ तर रोल्पाको यो अवस्थाले नेपालको विकासको गलत अभ्यास हेर्न कतै जानुपर्दैन भन्ने आख्यान चरितार्थ बनेको छ ।

सुनछहरी गाउँपालिका वडा नं. २ का करिव ४ सय घरधुरीमा विद्युत विस्तार गर्ने योजना अनुसार ५ वर्ष अघिदेखि काम थालनी भएपनि स्थानीय जनताले अहिलेसम्म विजुली बाल्न नपाएको गुनासो गरेका छन । वास्तवमा यो बेथितीको पराकाष्ठा हो । विद्युत प्राधिकरणको ध्यान किन पुग्न सकेन ? स्थानीय पालिकाले पहल नगरेको हो कि ? नेताहरुको ध्यान किन जान सकेन ? स्थानीय जनताको आशामाथि कुठाराघात भएको छ । जनताले बिजुली बाल्ने आशा अव मारिसकेको बताएको सुन्दा नेपालको बिकासको यो अभियान कहिले घोडदौडमा परिणत होला ? प्रश्न गंभीर छ । जनता प्रतिक्षा गरिरहेका छन । वास्तवमा त्यहाँका जनताको बिजुली बाल्न पाउने अधिकार हनन् भएको छ । छिमेकी गाउँका जनता रातको अध्याँरोमा पनि दिनजस्तै गरि विद्युत सेवा पाईरहँदा त्यहाँका जनताको बिजुली अभियानको सपना कहिले पूरा होला ? जवाफ कसले दिने ? नेपालमा यी र यस्तै प्रश्नहरुको जवाफदेहिता लिने जिम्मेवार निकायको वेवास्ता अझै कायमै रहने हो भने नेपाल विकासको गतिमा अझै शतकौं पछि पर्ने निश्चित छ ।

झिमरुक जलविद्युत आयोजना अन्तर्गत केन्द्रीय प्रशारणबाट उक्त लाईन विस्तार गर्न लागिएको बताइएको छ । स्थानीय जनताले विद्युत विस्तारको जिम्मा लिएको मुख्य निर्माण व्यवसायीले साना साना निर्माण व्यवसायीलाई पेटीमा काम दिँदा योजना निर्माणमा ढिलाई भएको बताएका छन । अहिलेको मुख्य समस्या निर्माण व्यवसायीको पनि हो तर जनताको मूख्य समस्या हेरेर स्थानीय जनप्रतिनिधिले समेत अग्रसरता लिएर विद्युत बिस्तारमा पहल गर्न सकिन्थ्यो । त्यो नहुँदा जनताले सास्ती पाएका छन । बिजुली नहुँदा विद्यार्थीले पढ्न पाएका छैनन् । उज्यालोमा बसेर पढ्न पाउने उनीहरुको अधिकार हो । यो बिषयमा सम्वन्धित निकायको ध्यान नजानु दुःखद पक्ष हो । जहाँपनि समस्या र पीडा तल्लो तहका जनतामाथि नै पर्ने गरेको छ । निर्माण व्यवसायीलाई तत्कालै काममा गति दिन दवाव दिनुको बिकल्प छैन । बिजुलीमात्र होइन रोल्पामा सुरु भएका विकासका अरु आयोजनाको गति पनि सुस्त छ । यस विषयमा अव सरकारको मात्र होइन जिम्मेवार राजनैतिक दल, नेता र नागरिक समाजको ध्यान जाओस् । जनता कहिलेसम्म बिजुलीको पोल हेरेर अन्धकारमा बसिरहने ? उनीहरुलाई निरास बनाउने काम हुनुहुँदैन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?