ट्रेंडिंग:

>> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै >> बर्दियामा एक लाख पर्यटक भित्र्याउने लक्ष्य लिन मुख्यमन्त्री चौधरीको निर्देशन >> हात नफैलाऊ, पौरख देखाउ >> भीम प्रदेशको उत्कृष्ट अस्पताल >> पश्चिम दाङमा पुल बनाउन माटो परिक्षण >> ‘विश्व कीर्तिमान’ ले परिवारमा ‘हर्ष’ >> विश्व रेबिज दिवसः रेबिज के हो र कसरी बच्ने ? >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> चार बुँदे सहमतिपछि ईःको आन्दोलन स्थगित >> बालविवाह गर्न लागेको जोडी प्रहरी आएको थाहा पाएपछि फरार >> मिस डायमण्ड नेपाल २०२३ को तयारी पूरा >> ट्रेक्टर र मोटरसाईकल एक आपसमा ठोकिदा ३ जना घाइते >> पर्यटन प्रवद्र्धनका कार्यक्रममा जोड दिन सुझाव >> प्राकृतिक र कृत्रिम जलाशयलाई बहुउपयोगी बनाउने गरी पर्यटकीय गन्तव्य बनाइने >> बालिका जबरजस्ती करणी अभियोगमा एकजना पक्राउ >> ओलीले भने– मिशन ८४, हरेक वडामा ५१ प्रतिशत एमाले >> एमाले एक्लैले सरकारको नेतृत्व गर्ने गरी अभियान चलाएका छौ : शंकर पोखरेल >> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण
सम्पादकीय

रोल्पामा कहिले पुग्छ राज्यको ध्यान ?

२८ फाल्गुन २०७९, आईतवार ०६:३३
२८ फाल्गुन २०७९, आईतवार ०६:३३

त्यसै त नेपालको पश्चिमी पहाडी जिल्ला विकासको दृष्टिले धेरै नै पछि परेको छ । राज्यको ध्यान नपुग्दा ती पहाडी जिल्ला उजाड र बिकट बन्दै गएका छन । रोल्पा, रुकुम, हुम्ला, डोल्पा आदि प्रतिनिधि नाम हुन जहाँ राज्यको ध्यान नपुग्दा ती जिल्लामा जान अहिलेपनि सास्ती पाउनु परेको छ । सडकको पूर्वाधार छैन । विकासका अरु माध्यमहरुको अवस्था बिजोगकै छ । ती पहाडी जिल्लामा पूर्वाधार निर्माण नहुँदा बसाईसराई समेत बढेको छ । त्यसमाथि बिजुली, पानी, स्वास्थ्य चौकी लगायत नागरिकका लागि अत्यावश्यक पूर्वाधारमा ध्यान नदिँदा त्यहाँका जनता दिउँसोमा पनि रात परेको भानमा बस्नु परेको छ । विकासमा कतिसम्म बेवास्ता गरिएको छ भन्ने कुरा रोल्पाको सुनछहरी गाउँपालिका एक उदाहरण हो । रोल्पाको सुनछहरी गाउँपालिका वडा नं २ भित्रिगाममा विद्युतको पोल गाडेको ५ वर्षसम्म पनि विजुली बलेको छैन । अन्धकार गाउँमा पोल गाड्न थालेपछि विजुली आउने भयो भन्दै हौसिएका स्थानीयहरु ५ वर्षसम्म विजुली नबल्दा निरास भएका छन् । नेपाल बिद्युत प्राधिकरणले नेपालका ७७ वटै जिल्लाका गाउँदेखि सहर सवै क्षेत्रमा बिद्युत पु¥याएको दावी गरिरहेको छ तर रोल्पाको यो अवस्थाले नेपालको विकासको गलत अभ्यास हेर्न कतै जानुपर्दैन भन्ने आख्यान चरितार्थ बनेको छ ।

सुनछहरी गाउँपालिका वडा नं. २ का करिव ४ सय घरधुरीमा विद्युत विस्तार गर्ने योजना अनुसार ५ वर्ष अघिदेखि काम थालनी भएपनि स्थानीय जनताले अहिलेसम्म विजुली बाल्न नपाएको गुनासो गरेका छन । वास्तवमा यो बेथितीको पराकाष्ठा हो । विद्युत प्राधिकरणको ध्यान किन पुग्न सकेन ? स्थानीय पालिकाले पहल नगरेको हो कि ? नेताहरुको ध्यान किन जान सकेन ? स्थानीय जनताको आशामाथि कुठाराघात भएको छ । जनताले बिजुली बाल्ने आशा अव मारिसकेको बताएको सुन्दा नेपालको बिकासको यो अभियान कहिले घोडदौडमा परिणत होला ? प्रश्न गंभीर छ । जनता प्रतिक्षा गरिरहेका छन । वास्तवमा त्यहाँका जनताको बिजुली बाल्न पाउने अधिकार हनन् भएको छ । छिमेकी गाउँका जनता रातको अध्याँरोमा पनि दिनजस्तै गरि विद्युत सेवा पाईरहँदा त्यहाँका जनताको बिजुली अभियानको सपना कहिले पूरा होला ? जवाफ कसले दिने ? नेपालमा यी र यस्तै प्रश्नहरुको जवाफदेहिता लिने जिम्मेवार निकायको वेवास्ता अझै कायमै रहने हो भने नेपाल विकासको गतिमा अझै शतकौं पछि पर्ने निश्चित छ ।

झिमरुक जलविद्युत आयोजना अन्तर्गत केन्द्रीय प्रशारणबाट उक्त लाईन विस्तार गर्न लागिएको बताइएको छ । स्थानीय जनताले विद्युत विस्तारको जिम्मा लिएको मुख्य निर्माण व्यवसायीले साना साना निर्माण व्यवसायीलाई पेटीमा काम दिँदा योजना निर्माणमा ढिलाई भएको बताएका छन । अहिलेको मुख्य समस्या निर्माण व्यवसायीको पनि हो तर जनताको मूख्य समस्या हेरेर स्थानीय जनप्रतिनिधिले समेत अग्रसरता लिएर विद्युत बिस्तारमा पहल गर्न सकिन्थ्यो । त्यो नहुँदा जनताले सास्ती पाएका छन । बिजुली नहुँदा विद्यार्थीले पढ्न पाएका छैनन् । उज्यालोमा बसेर पढ्न पाउने उनीहरुको अधिकार हो । यो बिषयमा सम्वन्धित निकायको ध्यान नजानु दुःखद पक्ष हो । जहाँपनि समस्या र पीडा तल्लो तहका जनतामाथि नै पर्ने गरेको छ । निर्माण व्यवसायीलाई तत्कालै काममा गति दिन दवाव दिनुको बिकल्प छैन । बिजुलीमात्र होइन रोल्पामा सुरु भएका विकासका अरु आयोजनाको गति पनि सुस्त छ । यस विषयमा अव सरकारको मात्र होइन जिम्मेवार राजनैतिक दल, नेता र नागरिक समाजको ध्यान जाओस् । जनता कहिलेसम्म बिजुलीको पोल हेरेर अन्धकारमा बसिरहने ? उनीहरुलाई निरास बनाउने काम हुनुहुँदैन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?