ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
सम्पादकीय

मजदुर मृत्यु प्रकरण ढाकछोप किन ?

१८ फाल्गुन २०७९, बिहीबार
१८ फाल्गुन २०७९, बिहीबार

रुपन्देहीको मैनहियामा रहेको अर्घाखाँची सिमेन्ट उद्योगमा भएको आगलागीबाट चारजना मजदुरको मृत्युको विषय सार्वजनिक नगर्ने प्रहरी प्रशासनको मौनताप्रति अहिले सर्वत्र चासो र चिन्ता देखिएको छ । सामान्य समाचारलाई ठूलो महत्व दिएर सार्वजनिक गर्ने प्रहरी प्रशासनले मजदुरको मृत्युको घटना किन ढाकछोप ग¥यो ? भन्ने प्रश्नको जवाफ दिनुपर्दछ । प्रहरीको सूचना लुकाउने प्रयासले आम नेपाली नागरिकको सूचना पाउने अधिकारमात्र बञ्चित भएको छैन, प्रहरीको भूमिकामाथि पनि प्रश्न उत्पन्न भएको छ । भारतबाट नेपाल आएका कुखुराको अण्डा र चल्ला छोप्दा फोटो समेत राखेर समाचारका लागि आग्रह गर्ने प्रहरीले चार चारजना मजदुरको मृत्यु हुँदा किन मौन ? प्रश्न उत्पन्न भएको छ । यो घटनालाई भित्रभित्रै मिलाउने प्रयासमा प्रहरीको सहयोग देखिएको छ । घटना माघ १६ गतेको थियो । आगोले जलेर घाईते भई ज्यान गुमाएका मजदुरको घटनाको बिषय एक महिनापछिमात्र बाहिर आएको छ । यद्यपि प्रहरीले यसलाई नियोजित नभई जानकारी दिन छुट हुन गएको भनेको छ । तर, रुपन्देही प्रहरीले त्यो भनेर छुट पाउने अवस्था छैन । प्रहरीको यो भनाईमा आम नागरिकले विश्वास गर्ने अवस्था छैन । अर्कोतर्फ आगलागीको घटना रहस्यमय हुनसक्ने आशंका छ । यो घटनाका पछि थुप्रै बिषय लुकेको हुनसक्छ । त्यसको खोज अनुसन्धान जरुरी छ । रुपन्देही प्रहरीले घटनाको पुष्टी त गरेको छ तर घटना बाहिर आएपछि मात्र ।

जिल्ला प्रहरी कार्यालय रुपन्देहीले घटना सार्वजनिक नगर्नुका पछिको बाध्यताका बिषयमा यथार्थ बिबरण सार्वजनिक गरोस् । अर्कोतर्फ स्वयं उद्योगले समेत घटना ढाकछोपको प्रयास गर्नु किमार्थ राम्रो होइन । यसबाट उसको नियतमाथि पनि प्रश्न उत्पन्न हुनु स्वाभाविक हो । घटनाको बिषय र यथार्थ बिबरण सार्वजनिक गरेको भए उद्योगमाथि आम भरोसा हुन्थ्यो तर उद्योगले समेत आफ्नो मजदुरको दुःखद मृत्युको घटना ढाकछोप गर्नु राम्रो होइन । मृतक मजदुरको परिवारलाई उद्योगले क्षतिपूर्ति दियो कि दिएन ? घाईतेको उपचारमा लापरवाही गरियो कि ? यी बिषयमा उद्योगले सत्यतथ्य कुरा सार्वजनिक गरोस् । जिल्ला प्रशासन कार्यालय रुपन्देही यो बिषयमा जानकार थियो होला तर उसले समेत मृतक मजदुरको सतगत, उनीहरुको परिवारको क्षतिपूर्ति, घाईतेको अवस्था, उनीहरुको उपचारको प्रभावकारी व्यवस्थापनका बिषयमा पहल गर्न सक्छ तर अहिलेसम्म उसको मौनताले पनि प्रश्नचिन्ह उत्पन्न भएको छ । अर्कोतर्फ उद्योगमा मजदुरको सामान्य सुरक्षाको समेत ख्याल नगरी आगलागीको घटना भएको पनि हुनसक्छ । त्यसले अरु मजदुरको भविष्यमाथि खेलवाड गरिएको पनि हुनसक्छ । त्यस बिषयमा पनि अव सम्वन्धित निकायको ध्यानाकर्षण होस । मजदुरको नाममा खुलेका मजदुर संगठनहरु समेत घटना सार्वजनिक भैसक्दा पनि कुनैपनि प्रतिकृया नजनाई चुप रहनु चिन्ताको बिषय हो । घटना बाहिर आईसकेकोले अव उद्योगले मजदुरको मृृत्यु र घटनाको कारणको बिषय सार्बजनिक गरोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?