ट्रेंडिंग:

>> एमाले बागमति अध्यक्षमा कैलाश र सचिवमा नवराज विजयी >> थानकोटबाट झर्दै गर्दा >> परीक्षामा कम नम्बर ल्याएको भन्दै निर्घात कुटपिट >> ‘उडान तालिकामा’ रेसुङ्गा विमानस्थल >> ‘आर्थिक मन्दी’ मा उद्योगीका ‘हिम्मत’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना
सम्पादकीय

मुलुक अस्थीरतातर्फः जिम्मेवार को ?

१४ फाल्गुन २०७९, आईतवार ०६:४९
१४ फाल्गुन २०७९, आईतवार ०६:४९

मंसिर ४ को चुनावपछि राजनैतिक दलहरुबीच गठबन्धन तोड्ने, बनाउने र फेरी भत्काउने जुन खालको परम्परा विकसित भैरहेको छ, त्यसले मुलुकको विकासमा गंभीर चुनौति सिर्जना गरिदिएको छ । नयाँ सरकार बनाउने सन्दर्भबाट सुरु भएको सत्ताको खेल राष्ट्रपति निर्वाचनसम्म कायम छ र यसले मुलुकमा अस्थीरता निम्त्याउने खतरा बढेको छ । गठबन्धन बन्ने र भत्काउने खेल चलिरहँदा मुलुकको आर्थिक सम्मृद्धिको सोँच र सपनामाथि तुसारापात हुने अवस्था देखिएको छ । पछिल्लोसमय प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल (प्रचण्ड) को वरिपरी सत्ता र देशकै राजनीति घुमिरहेको छ । यो सवै हुनुका पछाडि ठूला भनिएका राजनैतिक दलहरु नै जिम्मेवार छन । प्रधानमन्त्री प्रचण्ड अस्थीर रहेको बेलाबेलामा सार्वजनिक भैरहेको थियो । अहिले त्यही भैरहेको छ । यसले प्रधानमन्त्री प्रचण्डको सत्ता त लामो समय थमौती होला तर देशले असह्य पीडा भोग्नुपर्नेछ । नयाँ सरकार बनाउने समय पाँचदलीय गठबन्धन तोडेर नेकपा एमालेको साथबाट प्रधानमन्त्री बनेका प्रचण्ड अहिले नेकपा एमालेलाई धोका दिएर फेरी पुरानै गठबन्धनमा फर्किएका छन । पुस १० गते नेकपा एमाले र माओबादी लगायत साना दलहरुसंग भएको सहमति तोडिएको छ र यसको प्रमुख जिम्मेवार प्रधानमन्त्री प्रचण्ड हुन । प्रधानमन्त्रीको आयु लम्ब्याउने गरि उनले राष्ट्रपतिमा कांग्रेसलाई समर्थन गरेका छन । प्रचण्डको ढुलमुले रवैया र नीतिबाट पाठ सिक्न नसक्नु कांग्रेस र एमालेको कमजोरी हो । प्रचण्डले धेरैपटक धोका दिएका छन् । उनलाई सत्ताको भोक छ । उनको भोक मेटाउन सक्ने नजिक हुन्छन र फेरी समयले टाढिने बनाउँछ । नेपालको पछिल्लो राजनीतिक घटनाक्रमले यही देखाउँछ । नेपालका ठूला राजनैतिक दलहरुको यो रवैयाले देशले दुःख पाउने अवस्था सिर्जना भएको छ । नेकपा एमालेले भनिसकेको छ– अहिलेको राजनैतिक अवस्थाले मुलुकलाई अस्थीरतातर्फ धकेल्ने प्रयास भएको छ । निश्चितरुपमा सत्ता र कुर्सीको जोडघटाउमा देश बर्बाद हुने अवस्था आएको छ । नयाँ गठबन्धन बनेसंगै फेरी सत्तामा जाने र फर्किनेक्रम सुरु हुनेछ र यसले देशलाई फाईदा होइन, समयमात्रै बर्बाद गर्नेछ ।

नेताहरुको अस्थीर मनोबृत्तिको शिकार र भागिदार आज नेपाली जनता हुनुपर्ने अवस्था सिर्जना भएको छ । निश्चिरुपमा लोकतन्त्रको रक्षा गर्ने सवालमा विवेकशील नागरिकको भूमिका महत्वपूर्ण हुन्छ । तर, बिडम्वना देशका हामी नागरिक नागरिक नभएर राजनीतिक दलका कार्यकर्तामा सीमित बन्न पुगेका छौं । राजनीतिक दलको सदस्यमा सीमित बन्न पुगेको छौं । हाम्रो देशप्रतिको जिम्मेवारी साँघुरिदै गएको छ । आन्दोलन, शक्ति प्रदर्शन र जनसभाहरू अधिनायकवादी सरकार टिकाउन र त्यो ठाउँमा अमूक व्यक्तिलाई ल्याउनमा सीमित छ । आफ्नो आस्थाको राजनीतिक दलमात्रै सबैभन्दा ठीक, अरू सबै बेठीक भन्ने मानसिकताले ग्रस्त छ अहिलेको राजनीति । यही सोच राजनीतिक दलको तल्लादेखि उपल्लो तहसम्म व्याप्त छ । यही सोचले आफ्नो आस्थाको राजनीतिक दलको नेता सबैभन्दा महान् र उसले बोलेको सबै ठीक, अरूले बोलेको सबै बेठीक र त्यो आलोच्य हुन्छ भन्ने मानसिकताले ग्रस्त कार्यकर्ताका कारण नेताहरू बढी नै स्वेच्छाचारी भएका हुन् भन्दा अन्यथा हुँदैन । लोकतन्त्र संकटमा पर्नुको मूल कारण पनि यही हो । तसर्थ अव नेताहरुलाई आफ्नै कार्यकर्ताले सचेत बनाउने समय आएको छ । होइन भने नेताहरुमा सच्चिने र सुधारको अवस्था देखिएन् । उही कुर्सीको हानथापमा अवको पाँच बर्षपनि जाने अवस्था देखिएको छ । नेताहरुमा देशको अवस्थालाई लिएर चिन्ताभन्दा पनि कुर्सी प्यारो भएको छ । पछिल्लोसमय जसरी गठबन्धन तोड्ने र जोड्ने जुन काम भएको छ, त्यसले देशलाई अस्थीरतातर्फ धकेल्ने निश्चित छ । पछिल्लो राष्ट्रपति निर्वाचनको बिषयलाई लिएर भैरहेको सत्तामा आगमन र बहिर्गमनको जिम्मेवार को ? दलहरुले अव जवाफ दिनुपर्दछ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?