ट्रेंडिंग:

>> टी-२० विश्वकप: नेपालले टस जितेर पहिला फिल्डिङ गर्दैं >> ज्येष्ठ नागरिकमाथिको दुव्र्यवहार रोक >> आर्थिक बर्ष सकिन लाग्दा विकास निर्माणको चटारो >> बुटवल–लमही प्रसारण लाइन, २६ अर्ब लागतमा १ सय ७० किलोमिटर बन्ने >> सय भन्दा बढि स्थान बाढी पहिरोको जोखिम क्षेत्र >> महामारीले जन्मिएका ‘उद्यमी’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> यातायात व्यवस्था कार्यालय बुटवलका पुर्व प्रमुख सहित ५ जना नक्कली लाइसेन्स प्रकरणमा पक्राउ >> एचआईभी संक्रमितलाई छात्रवृत्ति, शैक्षिक र पोषण सामग्री वितरण >> टी–२० विश्वकपः बंगलादेशसँग १० वर्षपछि बद्ला लिने मौका >> सामाजिक सुरक्षा भत्ता लिन राष्ट्रिय परिचयपत्र अनिवार्यविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट दायर >> बजाज पल्सर एन १५० अब नेपाली बजारमा >> घोराही उपमहानगरपालिकाको नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक >> पश्चिम तराईमा असार ६ सम्म तातो हावाको लहर यथावत रहने >> लुम्बिनी र सुदुरपश्चिम प्रदेश प्रमुखबिच भेटघाट >> तेस्रो न्यू होराइजन एसईई फेस्टमा विद्यार्थीको उत्साहजनक सहभागिता >> बुटवलमा ग्रील जोनलाई संघीय सरकारको एक करोड वजेट >> बूढीगण्डकीको अन्यौलतालाई हटाउनुपर्छ : विश्वप्रकाश >> कबाड व्यवसायीको काठमाडौँमा प्रदर्शन, बालेनविरुद्ध नाराबाजी >> करको दर नभई दायरा बढाउन ब्यवसायीको सुझाव >> भारतको उत्तराखण्डमा पर्यटक बोकेको गाडी नदीमा खस्दा १४ जनाको मृत्यु >> संसदीय समितिको बैठकमा एनजीओको खाजा ! >> युसीएमएस भैरहवाद्वारा कपिलवस्तुमा सरोकारवालाहरुसँग अन्तरक्रिया >> पाल्पामा जिप दुर्घटना हुँदा नौ जना घाइते >> कांग्रेस र एमालेका जनप्रतिनिधिले वहिष्कार गरेपछि काठमाडौंको नगरसभा स्थगित >> भिजिट भिसाको दुरुपयोग बढ्दैः अध्यागमनले ५ सय भन्दा बढीलाई विमानस्थलबाटै फर्कायो >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप

मूल्यबृद्धि भन्दा विकल्पमा ध्यान जाओस्

११ फाल्गुन २०७९, बिहीबार
११ फाल्गुन २०७९, बिहीबार

सरकारले एक बर्ष नहुँदै फेरी दुधको मूल्य बृद्धि गर्ने आन्तरिक तयारी गरेको छ । किसानले दुधको मूल्य बढाउन दवाव दिदै आएको सन्दर्भमा सरकारले किसानको मर्का सुन्न जायज छ तर दुधको मूल्य बृद्धिको विकल्प नखोजी मूल्यमात्रै बृद्धि गर्नु राम्रो होइन । किसानले भनेकै छन– कि दुधको मूल्य बढाउ, होइन भने किसानलाई राहत दिएर मूल्यबृद्धिको बिकल्प खोज् । सरकारले उपभोक्तालाई थोरै भएपनि राहत दिने हो भने दुध किसानलाई राहतमा जोडेर मूल्य बृद्धिको विकल्प खोज्न सक्छ । अहिले सरकारले किसानलाई मल, दाना, चोकर, ब्राउन लगायत कच्चा पदार्थमा राहत दिने हो भने दुधको मूल्य अझै दुई बर्ष बढाउनु पर्दैन । तर, दुध किसान यिनै वस्तुको भारी बृद्धिका कारण समस्यामा छन । सरकारले दानाको मूल्यमा मात्रै राहत दिन सक्ने हो भनेपनि मूल्यबृद्धि गर्नुपर्दैन । तर, सरकार यो विषयमा सुन्दैन । त्यसैपनि किसान मूल्यबृद्धिको बढ्दो भारले पछिल्लोसमय समस्यामा गर्दै गएका छन । आफूले उत्पादन गरेको बस्तुभन्दा उत्पादन लागत नै बढी परेपछि किसानहरु अहिले बढ्दो मूल्यको चुनौति सामना गर्दैछन् । यद्यपि पछिल्लो समय पशुपालन ब्यवसायप्रति आकर्षण बढेजस्तो देखिएपनि यो व्यवसायवाट किसानले सोचेजस्तो आम्दानी लिन सकिरहेका छैनन् । एकातर्फ पशु आहाराको मूल्य आकासिएको छ भने अर्कोतर्फ कामदार पाउन मुस्किल छ । जसका कारण किसानको आम्दानी घटेको छ । राज्यले पशुपालक किसानलाई प्रोत्साहन गर्ने खालको नीति ल्याउन नसकेका कारण व्यवसायिक रुपमा पशुपालन ब्यवसायमा लागेका किसानहरुले यो व्यवसायवाट सोंचे अनुरुप आम्दानी र प्रतिफल पाउन नसकेका हुन् । राज्यले यस्ता किसानलाई प्रोत्साहन पनि नगर्ने र पशु आहारमा भैरहेको चर्को मूल्यवृद्धि नियन्त्रण तर्फपनि ध्यान नदिंदा ब्यावसायिक पशुपालनमा लागेका कतिपय किसान फर्म नै बन्द गरेर वसेको प्रसस्त उदाहरण छन् । सरकारले पशु आहारमा भएको अत्यधिक मूल्य वृद्धिबाट किसानलाई राहत दिनेतर्फ ध्यान देओस् । सरकारले समेत किसानको समस्या नसुन्दा मूल्यबृद्धि लगायतका कारणले एकातर्फ पशुपालन व्यवसाय राम्रोसंग अगाडी बढ्न सकिरहेको छैन भने अर्कोतर्फ उत्पादित बस्तुले बजार नपाउँदा पशुपालक कृषकहरु थप समस्यामा परेका छन् ।

त्यसकारण सरकारका सामु धेरै विकल्प छन् । सरकारले मूल्यबृद्धि गरेर आम उपभोक्तालाई महंगीको भार थोपर्नुभन्दा किसानलाई राहत दिएर मूल्य नियन्त्रण गर्नु बुद्धिमानी हुनेछ । दुध उत्पादक किसानले भनेकै छन– सरकारले राहत दिनुप¥यो । दुधको मूल्यको विषयमा सोच्न सकिन्छ । तसर्थ सरकारले समस्याभित्र छिरेर किसानको अन्तरबस्तु बुझेर दुधको मूल्य बृद्धिको माग सम्वोधन गरोस् । मूल्यमा बृद्धिमात्र समस्या समाधान होइन । राज्यले पशुपालक किसानलाई प्रोत्साहन गर्ने खालको नीति ल्याउन नसकेका कारण व्यवसायिक रुपमा पशुपालन गरिरहेका किसानहरुले यो व्यवसायवाट सोंचे अनुरुप आम्दानी र प्रतिफल पाउन नसकेको यथार्थ हो । राज्यले यस्ता किसानलाई प्रोत्साहन पनि नगर्ने र पशु आहारमा भैरहेको चर्को मूल्यवृद्धि नियन्त्रण तर्फ पनि ध्यान नदिंदा ब्यवसायिक पशुपालनमा लागेका कतिपय किसान फर्म नै बन्द गरेर वसेको प्रसस्त उदाहरण छन् । तसर्थ अब सरकारले दाना, चोकर र घाँसमा आधारित पशुपालनलाई प्रोत्साहन गर्न जरुरी छ । दुधमा मूल्यबृद्धि गर्ने तयारी भैरहेको बेला सरकारले दुध किसानलाई अनुदान, राहत, हौसला र उत्साहबद्र्धक किसानमैत्री नीति ल्याओस् । जसबाट दुधको मूल्य पनि नबढोस् र किसानलाई राहत पनि मिलोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?