ट्रेंडिंग:

>> न्यू होराइजन स्पोर्टस् क्लबको अध्यक्षमा ठकुरी >> अर्घाखाँची र गुल्मीमा वनको डढेलो गाउँमा पस्दा ६० बढी घरगोठ जले >> बागेश्वरी संगीतालयले मनायो रजत जयन्ती >> आम्दानीको स्रोत बन्दै सालको पात >> एसीसी प्रिमियर कपः नेपाल हङकङसँग पराजित >> आफूबाहेक अरुलाई वामपन्थी नदेख्ने ओली सच्चिएपछि अहिलेको समीकरण : भुसाल >> कानुनविपरित भर्ना शुल्क असुल्दै निजी विद्यालयः बुटवल उपमहानगर भन्छ– गुनासो आएको छ, अनुगमन गर्छौं >> हामीलाई कमजोर ठाने फेरि अर्को उथलपुथल : नेपाल >> लुम्बिनीसहित देशका विभिन्न प्रदेशमा ठूलो हावाहुरी, २४ घण्टे चेतावनी >> रास्वपा स्वार्थी, अस्थिर र डोलायमान : ओली >> एनजी मार्केटको बम्पर उपहार विजेतालाई डेढकरोडको घर बनाइदिने सम्झौता हस्तान्तरण >> नासिंदै चौपारीहरु : गमलाको पिपल पूजा गर्दै, संस्कृति जोगाउँदै >> भारतले रोक्यो नेपाली चिया निर्यात,१७ ट्रक चिया भारतमा अलपत्र >> काठमाडौँबाट संखुवासभा जाँदै गरेको माइक्रोबस धनकुटामा दुर्घटना, १९ जना घाइते >> सल्यान उद्योग वाणिज्य संघको मतदान सुरु >> नवलपरासीमा आगलागी : १० घर जलेर नष्ट >> आइपिओ जारी गर्दै ड्रिम इन्टरनेशनल >> एमाले प्रतिनिधि परिषद् बैठक आज, २ हजार ४ सयको सहभागिता रहने >> कथाः हेडसर >> यसरी नियन्त्रण गर्न सकिन्छ आगलागी >> सरकारसँगै फेरिन्छन भूमि आयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कान्तिमा स्तरमापन परीक्षा >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा एमडी तहको पठनपाठन शुरु >> पेमेन्ट गेटवे प्रकरणमा टेलिकमका प्रबन्ध निर्देशक सुनील पौडेल भ्रष्टाचारी ठहर, मधु मरासिनीलाई सफाइ >> सुप्रिम सहकारीका अध्यक्ष गुरुङ थुनामा, दीपेश पुनसहित ६ जना धरौटीमा रिहा हुने >> यूएईसँग नेपाल ६ विकेटले पराजित, एसिया कप खेल्ने चाहना अधूरै >> संजिवनी टोलको १० औ रक्तदान >> सुदूरपश्चिममा सत्ता गठबन्धन मन्त्रालय भागबण्डाको गृहकार्यमा >> विपिनको रिहाइका लागि पहल गरिदिन प्रधानमन्त्रीलाई आग्रह >> नेपालले युएईलाई दियो १२० रनको लक्ष्य >> अर्घाखाँची बस दुर्घटनामा घाइते १७ मध्ये एक जनाको मृत्यु >> सुन तोलामा ७ सय रुपैयाँले बढयो >> युएईविरुद्ध पहिला ब्याटिङ गर्दै नेपाल >> स्वचालित विधिबाट परीक्षा केन्द्रको निर्धारण हुने >> इरानमा इजरायलले सुरु गर्‍यो मिसाइल आक्रमण >> जन्ती लिन जान लागेको गाडीले ठक्कर दिंदा एकजनाको मृत्यु >> सिन्धुपाल्चोकमा बेहुली बोकेको जन्ती सवार बस दुर्घटना, ३ जनाको मृत्यु, ५२ घाइते >> होटेलमा बसेकी छोरीलाई रडले हानेर हत्या गर्ने बाबु पक्राउ >> आगलागीमा परेर एक जनाको मृत्यु, ३ घर जलेर नष्ट >> भारतमा लोकसभा चुनाव सुरु, २१ राज्यका १०२ सिटमा मतदान >> ऐतिहासिक जितगढीः बुटवलको गौरव >> एसीसी प्रिमियर कपः सेमिफाइनलमा आज नेपाल र यूएई भिड्दै >> जितगढी, उजिरसिंह र भगवती जात्राको महिमा फैलाऔं >> बुटवलले नसम्झने त्योे मे २९ >> अस्पतालमा एसईईका विद्यार्थीलाई स्वयंसेवाको अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा

अघोषित लोडसेडिङ अन्त्य गर

५ माघ २०७९, बिहीबार
५ माघ २०७९, बिहीबार

केही सातायता रुपन्देहीमा छिनमै बिजुली आउने र क्षणभरमै जाने क्रम बढेको छ । यसलाई अघोषित लोडसेडिङ मान्ने हो भने रुपन्देहीका उद्योगीहरु यसबाट प्रभावित हुन थालेका छन् । रुपन्देहीका ठूला उद्योगहरु विजुलीको यो अनियमितताले उत्पादनमा कटौती गर्न बाध्य वनेका छन् । औद्योगिक क्षेत्र र खासगरी भैरहवा भुमही सडकमा स्थापना भएका ठूला उद्योगहरु अघोषित लोडसेडिङबाट धेरै प्रभावित हुन थालेको उद्योगीहरुको गुनासो छ । विद्युत प्राधिकरण यस विषयमा अहिलेसम्म मौन छ । विजुली नपुगेको हो भने स्पष्टरुपमा आम उपभोक्तामाझ भन्नसक्नुपर्दछ कि बिजुली पुगेको छैन, त्यसैकारण विजुली आउने जाने भैरहेको छ । होइन भने यस प्रकारको अघोषित लोडसेडिङले उद्योगी व्यवसायीलाई गंभीर धक्का लाग्दछ । खासगरी ठूला उद्योग जसले उच्च विजुलीको प्रवाहमा उपकरणमा ताप उत्पन्न गर्नुपर्दछ ती उद्योग विजुली आउने भैरहँदा उनीहरुलाई समस्या हुने गरेको छ । तसर्थ लोडसेडिङ गर्नुपर्ने हो भने प्राधिकरणले स्पष्ट गर्नुपर्दछ । होइन भने यस प्रकारको विजुलीको अनियमितताले केवल समस्यामात्रै निम्त्याउने छ । अघोषित लोडसेडिङले उपभोक्तालाई दिक्क त बनाएको छ नै विद्युतीय उपकरण बिग्रने जोखिम पनि बढाएको देखिन्छ । विद्युत् प्राधिकरण भने अहिलेसम्म यस विषयमा कुनै जवाफ दिन आवश्यक ठानेको छैन । एकातिर बर्षात यामममा नेपालमा बढी उत्पादन भएको बिजुली भारत निकासी गरेर बैदेशिक मुद्रा आर्जन गर्छ तर एक महिना नहुँदै फेरी नेपालमा विजुली अपुग भन्दै अघोषित लोडसेडिङ गरिन्छ । यो कस्तो प्रकारको विजुली खपतको तादात्म्य हो ? जनताले प्रश्न गर्न थालेका छन । नेपालमा अहिले भैरहेको अघोषित लोडसेडिङ भारतलाई बिजुली बेचेकाले नेपालमा आपूर्ति अनियमित भएको र त्यसैका कारण समस्या बढेको उद्योगीहरुको पनि तर्क छ । जेहोस जसरी भएपनि नेपालका उद्योगीलाई आवश्यक विजुली प्रवाह गर्न नेपाल विद्युत प्राधिकरणको ध्यान जाओस् । त्यसै त नेपालमा आर्थिक संकट छ । भएका उद्योग कारखाना वन्द अवस्थामा छन । त्यसमाथि अघोषित लोडसेडिङ र विद्युत अनियमितताले समस्या उत्पन्न भैरहेको छ । हिउँदमा यो अवस्था छ भने गर्मीयाममा के होला ? विद्युत प्राविधकरणले अहिले नै यसको आँकलन गरेर उद्योग क्षेत्रलाई लोडसेडिङ मुक्त गराउनेतर्फ प्रयास गर्नुपर्दछ । त्यसो त बर्षातको समयमा नदीमा पानी बढ्दा विद्युत् उत्पादन पनि त बढ्छ । नेपाल विद्युत् प्राधिकरणकै लापरवाहीका कारण विद्युत् आपूर्ति अनियमित भएको भने यथार्थ हो । विद्युत् आपूर्तिमा देखिएको अनियमितताको प्रकृति हेर्दा वितरणमा प्रयोग भएका कमसल उपकरण यसको प्रमुख कारण ठानिएको छ तर प्राधिकरण यो स्वीकार गर्दैन ।

अहिलेसम्म नेपालको विद्युत क्षेत्रमा सरकारको एकाधिकार छ । यसमा नीजि क्षेत्रलाई संलग्न गराउने हो भने निश्चितरुपमा सुधारको गुञ्जाईस हुनेछ तर सरकार यो मान्न तयार छैन । वितरणमा प्राधिकरणको एकलौटी भएकाले जनतासँग छान्ने सुविधा छैन । तर, यही कारणले राज्यको स्वामित्व भएको प्रधिकरणले यसरी जनतालाई समस्या दिनुचाहिँ कदापि न्यायोचित होइन । विद्युत अनियमितताको कारण जेसुकै भएपनि उद्योग क्षेत्रलाई विद्युत् आपूर्ति विना कुनै अवरोध दिनु जरुरी छ । नेपालको उद्योग क्षेत्रले रोजगारीमा करिव ४० प्रतिशत बढीको योगदान दिएका छन । तसर्थ सरकारले यो विषयमा भैरहेको अवरोध समाधानमा ढिलाई नगरोस् । आपूर्ति कम भएकै कारण वितरणमा समस्या भएको हो भने उपभोक्तालाई त्यसको यथार्थ जवाफ दिनुपर्दछ । समस्या नै हो भने विद्युत् कटौतीको कार्यतालिका नै सार्वजनिक गर्नुपर्दछ । तर, यसरी अघोषितरुपमा विद्युत अनियमित गर्नु कदापि राम्रो होइन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?