ट्रेंडिंग:

>> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप >> अभिभावकको छहारी >> उल्टो धारमा सुल्टो धारणा >> ‘बल ब्वाय’ बाट कोच >> बाली बीमामा ‘बढेन आकर्षण’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सप्तकोशी बैंकका पूर्वसीईओ नवीन सुवेदीलाई ३ वर्ष भन्दा बढी कैद, २ करोड बढी जरिवाना >> असार ३ गते सार्वजनिक बिदा >> गण्डकीमा फ्लोर क्रस गर्ने सांसद देवकोटा पदमुक्त >> विकास र राजनीतिलाई जोडेर लैजाऔं : पौडेल >> लुम्बिनी बौद्ध विश्वविद्यालयको रजिष्ट्रारमा तेस्रोपटक आचार्य >> चर्को गर्मीले विद्यार्थी बेहोस, सल्यानमा विद्यालय बन्द >> ‘हरेक ५० जना बालबालिकामा एकजनालाई अटिजम’ >> ताप्लेजुङमा पहिरोले घर बगाउंदा चारजनाको मृत्यु >> एमाले गुल्मीको अध्यक्षमा बालसिंह काउछा निर्वाचित >> वेस्ट इन्डिज पुग्यो नेपाली टोली : भोलि दक्षिण अफ्रिकासँग खेल्दै >> टी-२० विश्वकप :आज अफगानिस्तान र पीएनजी तथा अमेरिका र आयरल्याण्डबिच खेल हुँदै >> लुम्बिनी प्रदेशमा आज पनि पानी नपर्नेः यस्तो छ अन्य ठाउँमा मौसम पूर्वानुमान >> नेपालको शिक्षा नीतिमै अलमल : नैतिकता र संस्कारको खडेरी >> निर्माणाधीन नालामा माटोको ढिस्कोले पुरिंदा तीन मजदुरको मृत्यु >> किसानलाई उपकरण वितरण >> १६ दिने निःशुल्क वारिष्ठा तालिम सुरु >> रक्तदातालाई प्रोत्साहनको खाँचो >> बैँकको खाताबाट बचत गायब सेवाग्राहीको बिचल्ली ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मानव विकास सूचकांकले गिज्याउँदै प्रदेश सरकार >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा असार १ गतेदेखि अनलाइन टिकेट सेवा 

लैगिक हिंसाका नीति नियम कार्यान्वयनमा समस्या देखिएका छन्

१३ मंसिर २०७९, मंगलवार
१३ मंसिर २०७९, मंगलवार

लैङ्गिक हिंसाविरुद्ध १६ दिने अभियान २०७९ नोभेम्बर २५ देखि डिसेम्बर १० सम्म संसार भरी मनाइँदै छ । नेपालमा पनि यस वर्ष सभ्य समाजको पहिचान लैङ्गिक हिंसा विरुद्धको अभियान भन्ने नाराका साथ विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाइँदै छ । विश्वमा सन् १९९१ देखि सुरु भएको अभियान नेपालमा वि.स. २०५४ साल देखि मनाउन थालिएको हो । प्रत्येक वर्ष मनाइने अभियानले कसरी समाजलाई जोडेको छ । प्रस्तुत छ, हिंसा विरुद्धको अभियानका बारेमा बुटवल टुडेले महिला अधिकारकर्मी सुमित्रा शर्मासँग गरेको कुराकानीः प्रस्तुतिः

हिंसा विरुद्धको अभियान मनाउन किन जरुरी छ ?

लैगिक हिंसा अन्त्यका लागि धेरै प्रयासहरु भईरहेका छन् । त्यसका लागि विभिन्न संघ संस्थाहरुले काम गरिरहेका छन् । अझै पनि त्यसलाई दवाव दिनका लागि विशेष दिनको रुपमा यो दिवस मनाईएको हो । हाम्रो समाज महिलालाई मात्रै नभएर पुरुषलाई पनि हिंसा भएका छन् । तर पनि हिंसा धेरै महिलालाई हुने गरेको तथ्यांकमा भेटाउन सकिन्छ । यो वा त्यो वहानामा महिला माथि विभिन्न खालका हिंसा हुने गरेका छन् । गाँउ वा शहर, शिक्षित वर्गमा पनि हिंसा हुने गरेका धेरै घटनाहरु छन् । हामी र हाम्रो समाज पितृसत्तात्मक समाजमा हुर्किएको छ जहाँ महिलाको अस्तित्व स्वीकार्न सकिएको छैन । यो अवस्थाको अन्त्यका लागि यो दिवस मनाइएको छ ।

अभियानले हिंसामा परेकाहरुलाई समेट्न सकेको छ त ?

सबै संघसंस्थाहरुले समेट्ने प्रयास गरेका छन् । सकेसम्म पिडामा परेकाहरुका लागि नै काम गर्ने हो, पहिलो कुरा त हिंसा हुन नै हुन नदिने भन्ने हो । तर पनि हाम्रो समाजमा जुन सुकै बहाना हिंसा भईरहेका छन् । हामीले हिंसामा परेकाहरुलाई त्यहाँबाट कसरी उनीहरुको उद्दार गर्न सक्छौ भन्ने विषयमा पनि काम गरेका छौ । यहाँ पहिलो कुरा त शिक्षित महिलाहरु दोहोरो कामको मारमा परेका छन् । जसरी महिलाहरुले आफुलाई परिवर्तन गरेर आयआर्जनसँग जोडेर आत्मनिर्भर हुन सकेका छन् तर त्यही रुपमा पुरुषहरु परिवर्तन हुन सकका छैेनन् । महिलाहरु आर्थिकसँग जोडिदा पुरुषहरु भान्छा र बच्चाको स्याहारमा जोडिन सक्नुपर्छ । तर अवस्था यो छैन । हामीले वर्ष भरि नै यस्ता कामहरु ग्रिरहेका छौ ।

तर पनि यो १६ दिन भनेको अत्यन्त महत्वपूर्ण दिन हो यसलाई सरकारले पनि प्राथमिकतामा राखेर कामहरु गर्न सुरु गरेको छ । त्यो सँगै स्थानीय तहले पनि नीति नियम बनाएर काम गरेका छन् । यसलाई पनि उपलब्धि मान्न सकिन्छ । अभियानले मात्र होईन हामीले प्रत्येक दिन हिंसामा परेकाहरुलाई समस्या समाधान गर्न पहल गरिरहेका छौ । हुन त पहिले महिलाका विषयहरु संघ संस्थाहरुले मात्र गर्ने हो भन्ने भ्रम थियो । आजभोलि नागरिक समाज, निजी संघसंस्थाहरुको पनि दायित्व हो । सबैको साथ सहयोगले गर्दा अभियानले हिंसामा परेकाहरुलाई समेट्न सकेको छ जस्तो लाग्छ ।

हाम्रो समाजमा कस्ता कस्ता हिंसाहरु हुने गरेका छन् ?

हामीले काम गरिरहँदा धेरै प्रकारका हिंसा समाजमा देखिएका छन् । कतै नदेखिने तरिकाका हिंसा छन् भने कतै सबैले महसुस गर्ने खालका हिंसाहरु छन् । विशेष गरी विपन्न वर्गमा यौन हिंसा, दैनिक यातना बालविवाह जस्ता धेरै प्रकारका हिंसाहरु भेटिन्छन् त्यसमाथि पछिल्लो समयमा दलित र गैरदलितबीच हुने विवाहले ठुलो रुप दिन थालेको छ । त्यहाँ परिवारका कारण महिला र बालबालिकाहरु धेरै ंिहंसामा परेका छन् ।

यसैगरी शिक्षित सम्पन्न परिवारमा पनि यस्ता घटनाहरु देखिएका छन् । अझै पनि संरचनाले दिएको रोल अन्त्य गर्न नसक्नाले पनि समस्या थपेको छ । हामीकहाँ नीति नियम छ तर पनि धारणा र चेतना परिवर्तन गर्न नसक्दा समस्या धेरै देखिएको छ । महिला भएकै कारणले थप हिंसा सहनु पर्ने बाध्यामक अवस्था छ हामी कहाँ । त्यसमाथि पितृसत्तात्मक सोचले पनि धेरै हिंसाहरु भएका छन् यो सोच बदल्न गाह्रो छ । नीति नियम भए पनि लागु गर्न नसक्दा समस्या थपिएका छन् । हामी यस्ता घटनाहरुलाई समाधान गर्दै जाने र आउने दिनहरुका लागि खबरदारी गरिरहेका छौ । यो काममा सरकारको पनि पछिल्लो समयमा महत्वपूर्ण भूमिका देखिएको छ । यसले गर्दा काम गर्न उर्जा थपेको महसुस भएको छ । दिवसको शुरुवातमा पनि सरकारका तर्फबाट हिंसा कम गर्नका लागि बनाएका योजनाका बारेमा सबै जानकारी गराउनु पनि सकारात्मक पक्ष हो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?