ट्रेंडिंग:

>> न्यू होराइजन स्पोर्टस् क्लबको अध्यक्षमा ठकुरी >> अर्घाखाँची र गुल्मीमा वनको डढेलो गाउँमा पस्दा ६० बढी घरगोठ जले >> बागेश्वरी संगीतालयले मनायो रजत जयन्ती >> आम्दानीको स्रोत बन्दै सालको पात >> एसीसी प्रिमियर कपः नेपाल हङकङसँग पराजित >> आफूबाहेक अरुलाई वामपन्थी नदेख्ने ओली सच्चिएपछि अहिलेको समीकरण : भुसाल >> कानुनविपरित भर्ना शुल्क असुल्दै निजी विद्यालयः बुटवल उपमहानगर भन्छ– गुनासो आएको छ, अनुगमन गर्छौं >> हामीलाई कमजोर ठाने फेरि अर्को उथलपुथल : नेपाल >> लुम्बिनीसहित देशका विभिन्न प्रदेशमा ठूलो हावाहुरी, २४ घण्टे चेतावनी >> रास्वपा स्वार्थी, अस्थिर र डोलायमान : ओली >> एनजी मार्केटको बम्पर उपहार विजेतालाई डेढकरोडको घर बनाइदिने सम्झौता हस्तान्तरण >> नासिंदै चौपारीहरु : गमलाको पिपल पूजा गर्दै, संस्कृति जोगाउँदै >> भारतले रोक्यो नेपाली चिया निर्यात,१७ ट्रक चिया भारतमा अलपत्र >> काठमाडौँबाट संखुवासभा जाँदै गरेको माइक्रोबस धनकुटामा दुर्घटना, १९ जना घाइते >> सल्यान उद्योग वाणिज्य संघको मतदान सुरु >> नवलपरासीमा आगलागी : १० घर जलेर नष्ट >> आइपिओ जारी गर्दै ड्रिम इन्टरनेशनल >> एमाले प्रतिनिधि परिषद् बैठक आज, २ हजार ४ सयको सहभागिता रहने >> कथाः हेडसर >> यसरी नियन्त्रण गर्न सकिन्छ आगलागी >> सरकारसँगै फेरिन्छन भूमि आयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कान्तिमा स्तरमापन परीक्षा >> राप्ती स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा एमडी तहको पठनपाठन शुरु >> पेमेन्ट गेटवे प्रकरणमा टेलिकमका प्रबन्ध निर्देशक सुनील पौडेल भ्रष्टाचारी ठहर, मधु मरासिनीलाई सफाइ >> सुप्रिम सहकारीका अध्यक्ष गुरुङ थुनामा, दीपेश पुनसहित ६ जना धरौटीमा रिहा हुने >> यूएईसँग नेपाल ६ विकेटले पराजित, एसिया कप खेल्ने चाहना अधूरै >> संजिवनी टोलको १० औ रक्तदान >> सुदूरपश्चिममा सत्ता गठबन्धन मन्त्रालय भागबण्डाको गृहकार्यमा >> विपिनको रिहाइका लागि पहल गरिदिन प्रधानमन्त्रीलाई आग्रह >> नेपालले युएईलाई दियो १२० रनको लक्ष्य >> अर्घाखाँची बस दुर्घटनामा घाइते १७ मध्ये एक जनाको मृत्यु >> सुन तोलामा ७ सय रुपैयाँले बढयो >> युएईविरुद्ध पहिला ब्याटिङ गर्दै नेपाल >> स्वचालित विधिबाट परीक्षा केन्द्रको निर्धारण हुने >> इरानमा इजरायलले सुरु गर्‍यो मिसाइल आक्रमण >> जन्ती लिन जान लागेको गाडीले ठक्कर दिंदा एकजनाको मृत्यु >> सिन्धुपाल्चोकमा बेहुली बोकेको जन्ती सवार बस दुर्घटना, ३ जनाको मृत्यु, ५२ घाइते >> होटेलमा बसेकी छोरीलाई रडले हानेर हत्या गर्ने बाबु पक्राउ >> आगलागीमा परेर एक जनाको मृत्यु, ३ घर जलेर नष्ट >> भारतमा लोकसभा चुनाव सुरु, २१ राज्यका १०२ सिटमा मतदान >> ऐतिहासिक जितगढीः बुटवलको गौरव >> एसीसी प्रिमियर कपः सेमिफाइनलमा आज नेपाल र यूएई भिड्दै >> जितगढी, उजिरसिंह र भगवती जात्राको महिमा फैलाऔं >> बुटवलले नसम्झने त्योे मे २९ >> अस्पतालमा एसईईका विद्यार्थीलाई स्वयंसेवाको अवसर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधान सेनापतिद्धारा सैनिक फिल्ड अस्पताल र महाविद्यालयको उद्घाटन >> पोखरा महानगरमा घुस प्रकरण : तारेखमा छुटिन् उषाकिरण >> सल्यान उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचन तयारी पूरा
मतगणनामा ढिलाईको विकल्प

अर्को निर्वाचनमा विद्युतीय मतदानको व्यवस्था

९ मंसिर २०७९, शुक्रबार
९ मंसिर २०७९, शुक्रबार

निर्वाचन सकिएको कैयौं दिनसम्म पनि जारी मतगणनाको पट्यारलाग्दो अवस्था सुधारमा परिवर्तन नहुँदा आम मतदाताको छिटो नतिजा सुन्ने आकांक्षामा ठेस लाग्दै आएको छ । निर्वाचन आयोगले यो प्रदेश तथा प्रतिनिधि सभाको निर्वाचनको तीन दिनभित्र मतगणना सकिने आँकलन गरेको थियो तर चार दिनसम्म पनि आधा परिणाम सार्वजनिक हुन सकेको छैन । निर्वाचन आयोगले धेरै वर्षदेखि यसमा सुधारको खाँचो औंल्याएको हो तर नेपालको बेथितीको परिणाम मतगणनामा धेरै दिन लाग्ने र त्यसमा सुधारको कुनै प्रयास नगर्ने प्रवृत्ति रोक्न सकिएको छैन । अहिले दलहरुबीच गठबन्धन हुनु, सुरक्षा संवेदनशीलतालाई ध्यानमा राखी मतगणना स्थलमा तारजाली लगाउनु, मतपेटिका वा गणनास्थलमा स्वस्तिक छाप लगायतका सामग्री फेला पर्नु, आवश्यकता अनुसार कर्मचारी नहुनु, दक्ष जनशक्तिको कमी हुनु, हुलहुज्जत गर्ने प्रवृत्ति देखिनु, नाराबाजी हुनुले पनि मतगणना प्रक्रियामा ढिलाई भैरहेको छ । यसमा सुधारको गुञ्जाईस जरुरी छ । यसैगरी मानवीय त्रुटी र तथ्याङ्कलाई लिएर कर्मचारी र राजनीतिक दलका प्रतिनिधिहरुबीच विवाद हुनु, राजनीतिक दलका प्रतिनिधिहरुबीच नै विवाद हुनु, पर्याप्त ठाउँको अभाव हुनु पनि मतगणना ढिलाईका कारण छन् । बेला बेलामा मतगणना स्थगित हुनु, पुनःमतगणनाको माग गर्नु, मतपत्र सबैले हेरेर रुजु गराउनु, बजेट पर्याप्त नहुनु र परम्परागत प्रणालीबाट बाहिर निस्कन नसक्नु लगायत पनि मतगणना ढिला हुनुको कारण हुन् । यसमा आमूल सुधारको अपेक्षा गरिएको धेरै भयो तर उही पाँच बर्षमा हुने निर्वाचनको बेलामात्र यो विषय आउने र त्यसपछि हराउने प्रवृत्तिका कारण सुधारमा बिलम्व देखिएको भन्न सकिन्छ । मतगणनामा हुने ढिलाईले साधन स्रोतको खर्च बढाएको मात्र छैन विजयोत्सव मनाउन र धन्यवाद दिन समेत जुर्मुराएका पाईला र उठेका हातहरु मुर्झाउन विवस छन । त्यसको अर्को घाटा के छ भने निर्वाचन परिणामप्रतिको उत्सुकतामा कमी आउन थालेको छ ।

यसअघि २०७४ सालको निर्वाचनमा पनि यही र यस्तै ढिलाई भएको थियो । त्यतिबेला गंभीररुपमा कुरा समेत उठेको थियो । त्यतिबेला काठमाडौं महानगरपालिकामा १ लाख ९७ हजार २ सय २७ मत खसेको थियो । त्यो मत गन्न १४ दिन लागेको थियो । त्यसैले स्पष्ट गर्दछ– हाम्रो देशको निर्वाचन प्रणाली, प्रकृया र समग्र बेथिथीको कुरा । मतगणना प्रकृयामा सुधारको धेरै गुञ्जाईस छ । त्यस विषयमा निर्वाचन आयोगले सरकारको ध्यानाकर्षण गराएको छ । सवैभन्दा उत्तम विकल्प विद्युतीय मतदान नै हो तर त्यस दिशामा सरकार र निर्वाचन आयोग तयार नै भएन । २०७४ को आम निर्वाचनमा विद्युतीय मेसिनको व्यवस्था गर्ने विषयमा कुरा पनि उठेको थियो तर निर्वाचन आयोग समयको सीमा देखाएर पन्छिने काम ग¥यो । अव निर्वाचन प्रक्रियालाई व्यवस्थित र छिटो छरितो बनाउन ई भोटिङको व्यवस्था गर्दा निर्वाचन आयोगलाई मात्र होइन, सिङ्गो प्रणालीलाई लाभ हुन सक्छ । विद्युतीउ मतदान अर्थात इलेक्ट्रोनिक भोटिङ मेसिनमार्फत् भोटिङको व्यवस्था मिलाउनेतर्फ ध्यान दिनु जरुरी छ । पाँच बर्षपछि हुने निर्वाचनमा विद्युतीय भोटिङको व्यवस्था गरौं । राज्यको सम्वन्धित निकायको ध्यान जाओस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?