ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा
आम निर्वाचन २०७९

‘जनताले खोजिरहेछन् आमूल परिवर्तन’

७ मंसिर २०७९, बुधबार
७ मंसिर २०७९, बुधबार

प्रदेश तथा प्रतिनिधि सभाको आईतवार सम्पन्न मतदानपछि जारी मतगणनाले देशले परिवर्तन खोजेको संकेत गरेको छ । परिवर्तन व्यवस्थाको होइन, नेताहरुमा परिवर्तन, उनीहरुको व्यवहारमा परिवर्तन, आचरणमा परिवर्तन हो । चितवनमा रवि लामिछाने विजय हुने पूर्वानु थियो । तर, त्यहाँमात्र होइन राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीले देशभर ल्याएको मतले नेपाली जनताले आमूल परिवर्तन चाहेको संकेत गरेको छ । मतगणनाको प्रारम्भिक मत परिणामले देशभरी पुराना नेताहरुप्रति मतदातामा आकर्षण घटेको पाईएको छ । संघीय राजधानी काठमाण्डौंमात्रै होइन देशका विभिन्न स्थानमा नयाँ शक्तिको रुपमा जनताले राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टीलाई रोजेका छन । यद्यपि यो निर्वाचनबाट सवैभन्दा ठूलो दलको रुपमा नेपाली कांग्रेस र नेकपा एमाले नै हुने स्पष्ट भैसकेको छ । तर, अव तेश्रो शक्तिको रुपमा नयाँ दलले जसरी जनताको मन र माया पाएको छ, त्यो ठूला दलहरुलाई चुनौति हो । सुध्रिने अवसर पनि हो । जनता परिवर्तन चाहन्छन भन्ने यो निर्वाचनले स्पष्ट गरेको छ । निर्वाचनको अर्को रोचक कुरा के छ भने उम्मेदवार नै नभएको स्थानमा पनि घण्टी चुनाव चिन्हमा जनताले स्वस्फूर्तरुपमा मतदान गरेका छन् । घण्टीको उम्मेदवार नै चुनावमा प्रतिष्पर्धा नगरेको क्षेत्रमा समेत मतदाताले घण्टीमै मतदान गर्नुले मतदाताहरु नयाँ शक्तितर्फ आकर्षित हुँदै गरेको देखिन्छ । उम्मेदवारहरुमा परिवर्तन गर्नुपर्ने वा खोज्नुपर्ने जनताको अभिमत हो । पाँच महिना अघि स्थापना भएको हाम्रो नेपाली पार्टी मतदातामाझ लोकप्रिय देखिएको छ । मतदाताहरुमा पुराना र ठूला दल भन्दा पनि नयाँ र स्वतन्त्र उम्मेदवारप्रति रुझान देखिन्छन । नयाँ शक्तिप्रति मतदाताको आकर्षण देखिनुमा धेरै कारण हुनसक्छन् । त्यो बहसको विषय होला तर २०४६ सालमा प्रजातन्त्र आएपछिको करिव ३३ बर्षको बीचमा राजनीतिमा देखिएको विकृति, विसंगति, भ्रष्टाचार, नेताहरुमा बिचलन आदि मूख्य कारण हुन भन्दा अन्यथा हुँदैन । नेपाली जनताले परिवर्तन खोजेका थिए । त्यो परिवर्तनको आशामा बर्षौं बित्यो । एउटा बालक जन्मिएर प्रौढ हुँदै गर्दासम्म पनि परिवर्तनको खासै अनुभूति हुन सकेन । जनताले कुनै न कुनै रुपको परिवर्तन खोजिरहेका थिए । त्यो यही आम निर्वाचनमार्फत अभिव्यक्त गरे । अव पुराना दलहरु सच्चिनुको विकल्प छैन । नेताहरुमा परिवर्तन र सुधार आवश्यक छ भन्ने एउटा गतिलो उदाहरण आम निर्वाचन २०७९ बन्न पुगेको छ । खासगरी मतदाताले दलहरूमा रूपान्तरण खोजेको सन्देश दिएका छन् । स्थानीय निर्वाचनमा भन्दा ठूलो विद्रोह अहिलेको निर्वाचनमा युवाहरुबाट देखिएको छ । यसलाई दलहरूले कति सुन्न सक्छन्, त्यो मुख्य कुरा हो । मतदाताले व्यवस्थाको विकल्प खोजेका होइनन्, पुराना दललाई खबरदारी गरेका हुन् । कम्तीमा यो गहन विषयमा दल र तिनका नेताहरुको अव गंभीररुपमा ध्यानाकर्षण होस् ।
अर्कोतर्फ देशको नेतृत्व अव युवाको हातमा सुम्पिनुपर्दछ भन्ने यो निर्वाचनले स्पष्ट संकेत गरेको छ । युवा उम्मेदवार भएको स्थानमा मतदाताले पुराना उम्मेदवारको विकल्प खोजेको देखियो । धेरै स्थानमा जारी मतगणनाले युवालाई सशक्त रुपमा देशको नेतृत्व सुम्पिन मतदाता तयार भएको देखियो । वास्तवमा अव जुनकुनै पार्टीको भएपनि युवालाई देशको नेतृत्वको अवसर दिनुपर्दछ भन्ने आम निर्वाचनको सन्देश हो । परिवर्तनलाई जसले पनि आत्मसाथ गर्नुपर्दछ । वास्तवमा लोकतन्त्रको सुन्दर पक्ष भनेकै यही हो । जनताले जे परिवर्तन चाहेका छन, जुन पक्षमा परिवर्तन खोजेका छन त्यसतर्फ देशलाई अगाडि बढाउनेतर्फ हामी सवैको ध्यान जानु जरुरी छ । जनताले व्यवस्थाको विकल्प र परिवर्तन खोजेका होइनन् । यही व्यवस्थाबाट परिवर्तन संभव छ । यो निर्वाचनले संकेत गरेको पनि यही हो । देशले खोजीरहेको परिवर्तनलाई आत्मसाथ गर्ने जिम्मा अव हामी सवैको हो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np