ट्रेंडिंग:

>> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा
पालिका खबर

स्थानीय बालमैत्री शासन कार्यक्रम सञ्चालन

२२ आश्विन २०८०, सोमबार
२२ आश्विन २०८०, सोमबार

पाल्पा, २२ असोज ।

तिनाउ गाउँपालिका पाल्पाले ३ बर्ष भित्र पालिकालाई स्थानीय बालमैंत्री शासन लागु भएको पालिका घोषणा गर्ने गरी काम थालेको छ । पालिकाले २०८३ साल भित्र बालमैंत्री शासन अभियान पूरा गर्न सरोकारवालाहरूको छलफलबाट २८ बुँदें कार्ययोजना बनाइएको छ ।

स्थानीय बालमैत्री शासन लागु गर्न मुख्य गरी बाल बचाउ, बाल संरक्षण, बाल विकास, बाल सहभागिता र संस्थागत विकासका ५१ वटा सूचकहरू पुरा गर्नुपर्ने छ । ५१ वटा सुचकहरू पुरा गर्नको बजेट, जिम्मेवारी र समय सहितको कार्ययोजना बनाएर कार्यपालिकादेखि समुदायसम्मको जिम्मेवारी तोकिएको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत लेख बहादुर बस्नेतले बताए । स्थानीय बालमैंत्री शासन लागु गर्न १ करोड १२ लाख २० हजार रुपैया खर्च लाग्ने अनुगमान गरिएको छ । सहजकर्ता विष्णु प्रसाद चौबेले बालमैत्री शासनका अवधारणा, संवैधानिक व्यवस्था, नीतिगत निर्णय, विद्यालयका कामहरू, बालसमुह गठन, संस्थागत संरचनाको तयारी र घोषणा प्रश्चातको दिगोपना जस्ता बिषयमा सहजिकरण गरी कार्ययोजना तयार गरिएको हो ।

बालमैंत्री शासन लागु गर्न जनप्रतिनिधी, कर्मचारीहरू, विद्यालय व्यवस्थापन समिति, खानेपानी उपभोक्ता समिति सहित सबै सरोकारवालाले आफ्नो जिम्मेवारी अनुसारको कार्य गरेमा निर्धारित सयममै घोषणा गर्न सकिने गाउँपालिका उपाध्यक्ष लाल बहादुर थापाले बताए । बालमैंत्री शासन लागु गर्न शिक्षा, स्वास्थ्य, खानेपानी, महिला तथा वालवालिका, पञ्जिकरण शाखा, विद्यालय बाल क्लवहरूको मुख्य जिम्मेवारी हुने छ । पालिकास्तरीय र वडास्तरीय सहजकर्ता परिचालन गरेर स्थानीय वालमैंत्री शासन आधारहरू तयार गरिने बालमैत्री कार्यक्रमका संयोजक सिनियर अहेव रिता कुमारी थापाले बताइन् । बगनासकाली र रम्भा गाउँपालिकामा स्थानीय वालमैत्री शासन लागु भइसकेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?