ट्रेंडिंग:

>> अब के होला लुम्बिनीको शिखर सम्मेलन ? रोक्न एमालेको माग >> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल
प्रदेश खबर

बन्दाबन्दीमा पनि न्यायिक समिति सक्रिय

१४ भाद्र २०७७, आईतवार
१४ भाद्र २०७७, आईतवार

दाङका दश स्थानिय तहका न्यायिक समितिहरुले बन्दाबन्दीको समयमा पनि निरन्तर सेवा दिदै आएको बताएका छन् । लकडाउनको समयदेखी अहिलेसम्म धेरै जसो महिला हिंशाका घटनाहरु घटेको उनीहरुले बताएका छन् ।

गएको चैत ११ गतेदेखी लकडाउन सुरु भएपनि कोरोना सावधानी अपनाउदै निरन्तर रुपमा सेवा दिदै आएको बबई गाउँपालिका न्यायिक समितिका संयोजक सावित्रा विश्वकर्माले बताएकी छिन् । लकडाउनकै समयमा गाउँपालिकाकी एक महिला माथी हिंसा भएकोे खवर प्राप्त भएपछि रातको १२ बजेतिर आफु घटनास्थलमै पुगेर महिलाको उद्धार गरेको उनले बताईन् । यो त एउटा उदाहरण मात्रै हो, समितिका अन्य सदस्यहरुले पनि सुरक्षा सतर्कता अपनाउदै सेवा दिदै आएका छौ” संयोजक विश्वकर्माले भनिन् । कोरोना जोखिममा पनि पिडितलाई अन्याय परेको समयमा रात दिन नभनेर सेवा दिदै आएको   उनले बताईन् ।

बबई गाँउपालिकाको न्यायिक समितिमा विशेषगरी श्रीमानले श्रीमतीलाई घरमा खानलाउन नदिएको, घर निकाला गरेको, बहुविवाह गरेर यातना दिएको जस्ता महिला हिंसाका घटना हुने गरेका छन् । त्यस्तैगरी बालबालिका, जेष्ठ नागरिकलाई लाउनखान नदिएको, जग्गाको साँध, सम्पत्ति हिस्सा, श्रमीकले पारिश्रमीमक नपाएको लगाएका विभिन्न खाले उजुरी आउने गरेका छन् । विश्वकर्माका अनुसार वितेको आर्थिक वर्ष ०७६/७७ मा महिला हिंसाका मात्रै ६६ वटा उजुरी दर्ता भएका थिए । जसमध्ये ४४ वटा उजुरी फच्र्यौट भएका छन् भने अन्य प्रक्रियाको चरणमा रहेको संयोजक विश्वकर्माले बताईन् ।

यस्तैगरी तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाको न्यायिक समितिले पनि निरन्तर सेवा दिदै आएको जनाएको छ । न्यायिक समितिका संयोजक माया शर्मा आचार्यले औपचारिक तथा अनौपचारिक दुवै तरिकाले सेवा दिदै आएको बताएकी छिन् । लकडाउन अवधी भर कतिपय अवस्थामा पिडितको घरमै पुगेर छलफल गरेको उनले बताईन् । कतिपय पिडितको समस्यालाई फोन सम्पर्कको माध्यमबाटै पनि सम्वोधन गरिएको उनको भनाई छ । “लकडाउनको समयमा सेवाग्राहीको सहजताका लागी टोल फ्रि नम्वर पनि आफुहरुले सञ्चालन गरेकोले फोनवाटै समस्याको सम्वोधन गरेका हौ” संयोजक आचार्यले भनिन् । लकडाउनकै समयमा पाँच वटा उजुरीलाई दर्ता नगरी फोनवाटै सम्वोधन गरेको उनले बताईन् ।

नियम अनुसार उजुरी दर्ता गर्नुपर्ने भएता पनि समय अनुकुन नहुदा पिडितको सहजताका लागी मौखीक उजुरीको आधारमा पनि सम्वोधन गरिएको उनले बताईन् । बन्दाबन्दीको समयमा कार्यालयमा आउन नसक्नेहरुका लागी सञ्चार प्रविधिको प्रयोग गरी काम गरेको र घरमै जानुपर्ने अवस्थामा आफुहरु घरमै पुगेर सेवा दिएको पनि संयोजक आचार्यले दावि गरिन् । न्यायिक समितिमा वितेको आर्थिक वर्ष ०७६/७७ मा ८४ वटा उजुरी दर्ता भएकोमा ३५ वटा उजुरीको मिलापत्र, एउटा उजुरी फिर्ता लिएको, अन्य केहि उजुरी विचाराधिन अवस्थामा रहेको उनले बताईन् ।

घोराही उपमहानगरपालिकामा गठित न्यायिक समितिले पनि नियमित सेवा दिईरहेको संयोजक सिता सिग्देल न्यौपालेले बताएकी छिन् । सेवाग्राहीको आवश्यक्तालाई मध्यनजर गदै आफुहरुले कोरोनाको कहरको समयमा सेवा दिएको उनले बताईन् । उनले निकै समस्यामा परेका, तत्काल सुनुवाई गर्नुपर्ने उजुरी आएको अवस्थामा आफुहरुले सेवा दिईरहेको बताएकी छिन् । “सामान्य अवस्था हुदा जसरी छलफल नगरेता पनि कोरोना सावधानी अपनाउदै उजुरीको आधारमा छलफल, मिलापत्र गदै आएका छौ” न्यौपानेले भनिन् । कोरोनाको जोखिम भएपनि अत्यन्तै समस्यामा परेका महिला, जेष्ठनागरिक तथा बालबालिकाहरुको उद्धार गर्ने काम गरीरहेको उनको भनाई छ । न्यौपानेका अनुसार वितेको आर्थिक वर्षमा १ सय ५४ वटा उजुरी दर्ता भएका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?