ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
प्रदेश खबर
स्थानीय खबर

बुटवलमा रोजगार दिन मेला: मेलाले के रोजगार देला ?

१० जेष्ठ २०८०, बुधबार
१० जेष्ठ २०८०, बुधबार

बुटवल,  जेठ
कालिकानगरका केशव चापागाई रोजगारको खोजीमा थिए । बजार ब्यवस्थापनको अनुभव रहेका उनी बुटवलको रोजगार मेलामा भेटिए । ‘मैले खोजेको पदमा एउटा कम्पनीको माग रहेछ ।’–फर्म भर्दै उनले भने । रोजगार पाउनेमा आशाबादी छन । रोजगार दिने र रोजगार खोजेकाहरुलाई पुलको काम मेलाले गरेको उनी बताउछन । ‘मार्केटिङ अफिसरमा भरेको छु ।’– उनले भने ।


एफएनसिसिआई, रोजगार सेवा केन्द्र बुटवल उपमहानगरपालिका, बुटवल उद्योग वाणिज्य संघको आयोजना तथा ईन्टरनेश्नल लेवल अर्गनाइजेसनको सहयोगमा रोजगार मेला आयोजना भएको हो । लुम्बिनी वाणिज्य क्याम्पसबाट भर्खर बिबिएस पास गरेकी बुटवलकी सृजना पाण्डे रोजगारको खोजीमा थिईन । अध्ययनसंगै संचार क्षेत्र र मालपोत कार्यालयमा लेखापढीको अनुभव बटुलेका उनी अब भने रोजगारको खोजीमा छिन । अनुभवको हिसाबले रिसेप्सन, फ्रन्ट अफिसरको पदमा रोजगार पाए काम गर्ने सोच बनाएकी उनलाई रोजगार मेलामा खोजेजस्तो प्रतिष्ठान भेटाइन । दुई वटा प्रतिष्ठानमा फर्म भरेको उनले बताईन ।
महाराजा रिसोर्टमा आयोजना गरिएको रोजगार मेलामा २९ वटा प्रतिष्ठानहरुले कर्मचारीको पदसहित स्टल राखेका फर्म भराएका छन । जहाँ प्रतिष्ठानका एचआर म्यानेजरले रोजगार खोज्ने युवाहरुलाई सहजिकरण गरेका छन ।
गोर्खाकी बिनिता नेपाली बुटवलको कोरिया–नेपाल बहुप्राविधिक शिक्षालयमा डिप्लोमा ईन अटोमोबाइल ईन्जिनियरिङ पास गरिन । पढाई सकेसंगै रोजगारको खोजी रहेकी उनी धेरै उद्योगमा पुगिन । ३ वर्षको अवधिमा उनले प्राविधिक ज्ञान पाएर दक्ष जनशक्ति तयार भएपनि अनुभवको अभावकै कारण रोजगार पाउन कठिन भएको उनले गुनासो गरिन । ‘प्राविधिक विषय अध्ययन गरेको भएपनि महिलालाई रोजगार पाउन चुनौती छ ।’–उनले भनिन । रोजगार मेलामा अटो मोबाइल ईन्जिनियर सम्बन्धि पदमा उनले फर्म भरेकी छिन । सवारी साधनको विभिन्न पार्टहरुबाट उत्पन्न हुने समस्या र समाधानको पाटोमा राम्रो ज्ञान उनलाई छ । दक्षता अनुसार रोजगार पाउनेमा उनि आशाबादी छिन ।
कोरिया–नेपाल बहुप्राविधिक शिक्षालयमा डिप्लोमा ईन मेकानिकल ईन्जिनियर पढेर ६ सेमेस्टार दिएर नतिजाको पर्खाईमा रहेकी सल्याङकी निरुता चन्द रोजगारको खोजीमा छिन । लेथ मेशिन, बेल्डिङ, अटो क्याट, ड्रिल, ग्रिडिङ र सवारी साधनको पार्टको बारेमा राम्रो ज्ञान भएकी उनी रोजगार मेलामा रोजगार खोज्न आईन । लेथ मेशिन र मेकानिकल ईन्जिनियरको माग रहेको दुई कम्पनीमा फर्म भरेकी छिन । महिलाहरुलाई दक्षता भएपनि अवसर नदिने गरेको उनले बताए । दक्षता भन्दा पनि चिनजान र पहिचान भएकाहरुलाई रोजगारको अवसर पाउदै आएकोमा रोजगार मेलाबाट रोजगार पाउनेमा आशा ब्यक्त गरिन ।
बुटवल उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष उज्वल कसजूले स्वदेशमा रहेका उद्योगको जनशक्ति माग र रोजगार खोज्ने युवालाई भेटाउने पुलका रुपमा कार्यक्रम गरिएको बताए । यो कार्यक्रमबाट करिब २ सय भन्दा बढिलाई रोजगार मिल्ने उनले दाबी गरे । सामान्य लेभर, सुरक्षा गार्ड, एकाउन्टेन्ट म्यानेजरसम्मको करीब ३ सय बढी माग अनुसार २९ वटा प्रतिष्ठानको स्टल राखिएको उनले बताए । बाहिर प्रतिष्ठानको आवश्यकताको बोर्ड राखिएको छ । जस अनुसार रोजगारको स्टलमा फर्म भर्ने, डकुमेन्ट पेश हुन्छ । जेठ ९ र १० गते दुई दिनसम्म चल्ने मेलामा युवाहरुको आर्कषण छ ।

रोजगार मेलाको उद्घाटन
एक समारोहका बिच नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघ लुम्बिनीका प्रदेश अध्यक्ष कृष्णप्रसाद शर्माले बुटवलमा आयोजना गरिएको दुई दिने रोजगार मेलाको मंगलबार उद्घाटन गर्दै विदेशबाट श्रमिक ल्याउनु परेको वर्तमान अवस्थामा उदाहरणीय कार्य भएको बताए ।
नीजि क्षेत्रमा देखिएको समस्या समाधानमा सरकारको अग्रसरता जरुरी रहने उनको तर्क छ । कार्यक्रममा नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघका सदस्य, उद्योग समितिका सभापति राजेशकुमार अग्रवालले नेपालबाट मासिक ८० देखि ९० हजार युवा जनशक्ति बाहिरिदा स्वदेशी उद्योगको उत्पादनमा असर गर्ने र आयातमै निर्भर हुनुपर्ने अवस्था आएको दुखेसो गरे । कार्यक्रममा आई.एल.ओ.नेशनल प्रोजेक्ट कोर्डिनेटर सौरभराम जोशी, संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष दिनेशप्रसाद श्रेष्ठ, संघका महासचिव विमलराज भट्टराईले आन्तरिक रोजगारीमा प्रवर्धन गर्नको लागि मेला फलदायी हुने बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?