ट्रेंडिंग:

>> टी-२० विश्वकप: नेपालले टस जितेर पहिला फिल्डिङ गर्दैं >> ज्येष्ठ नागरिकमाथिको दुव्र्यवहार रोक >> आर्थिक बर्ष सकिन लाग्दा विकास निर्माणको चटारो >> बुटवल–लमही प्रसारण लाइन, २६ अर्ब लागतमा १ सय ७० किलोमिटर बन्ने >> सय भन्दा बढि स्थान बाढी पहिरोको जोखिम क्षेत्र >> महामारीले जन्मिएका ‘उद्यमी’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> यातायात व्यवस्था कार्यालय बुटवलका पुर्व प्रमुख सहित ५ जना नक्कली लाइसेन्स प्रकरणमा पक्राउ >> एचआईभी संक्रमितलाई छात्रवृत्ति, शैक्षिक र पोषण सामग्री वितरण >> टी–२० विश्वकपः बंगलादेशसँग १० वर्षपछि बद्ला लिने मौका >> सामाजिक सुरक्षा भत्ता लिन राष्ट्रिय परिचयपत्र अनिवार्यविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट दायर >> बजाज पल्सर एन १५० अब नेपाली बजारमा >> घोराही उपमहानगरपालिकाको नीति तथा कार्यक्रम सार्वजनिक >> पश्चिम तराईमा असार ६ सम्म तातो हावाको लहर यथावत रहने >> लुम्बिनी र सुदुरपश्चिम प्रदेश प्रमुखबिच भेटघाट >> तेस्रो न्यू होराइजन एसईई फेस्टमा विद्यार्थीको उत्साहजनक सहभागिता >> बुटवलमा ग्रील जोनलाई संघीय सरकारको एक करोड वजेट >> बूढीगण्डकीको अन्यौलतालाई हटाउनुपर्छ : विश्वप्रकाश >> कबाड व्यवसायीको काठमाडौँमा प्रदर्शन, बालेनविरुद्ध नाराबाजी >> करको दर नभई दायरा बढाउन ब्यवसायीको सुझाव >> भारतको उत्तराखण्डमा पर्यटक बोकेको गाडी नदीमा खस्दा १४ जनाको मृत्यु >> संसदीय समितिको बैठकमा एनजीओको खाजा ! >> युसीएमएस भैरहवाद्वारा कपिलवस्तुमा सरोकारवालाहरुसँग अन्तरक्रिया >> पाल्पामा जिप दुर्घटना हुँदा नौ जना घाइते >> कांग्रेस र एमालेका जनप्रतिनिधिले वहिष्कार गरेपछि काठमाडौंको नगरसभा स्थगित >> भिजिट भिसाको दुरुपयोग बढ्दैः अध्यागमनले ५ सय भन्दा बढीलाई विमानस्थलबाटै फर्कायो >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज बस्दै, यस्ता छन् कार्यसूची >> कोशी, गण्डकी र बाग्मती  प्रदेशमा चट्याङ्ग सहित वर्षा, यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान >> इन्धनको मूल्य घट्यो >> कोलनगर नजिकै थप पुरातात्विक बस्तु फेला >> मकैमा फौजी किराको प्रकोप >> प्रदेश सरकारका अस्थिर पर्यटन नीति र त्यसका असरहरू >> प्रगति विवरण होइन, काम देखाउ सरकार >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मोटरबाटोले हरायो बटुवा हिंड्ने गोरेटो >> चाइना स्टेट कम्पनीको ३ वटा टिपर र एउटा जेसिबी प्रहरी नियन्त्रणमा >> काकाकुल रेक्चाबासी : पानी माग्न आन्दोलन >> छिपछिपे सहकारीका ७ जना पुर्पक्षका लागि कारागार चलान >> लुम्बिनीको वजेट ३८ अर्ब ९५ करोड (पूर्ण पाठ सहित) >> चिदिका–रुपन्देही सम्पर्क समाजको रक्तदान, १५१ युनिट रगत संकलन >> चाैथाे अधिवेशन । तेह्राैं बैंठक | लुम्बिनी प्रदेश सभा । २०८१ असार १ गते >> आईसीसीले पनि भन्यो– दक्षिण अफ्रिकाविरुद्ध नेपालको प्रदर्शन गर्व गर्न लायक >> राप्रपा नेपालले आगामी फागुनमा राष्ट्रिय महाधिवेशन गर्ने >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा ९ वटा वस्तुगत समिति गठन >> तिलोत्तमा व्यापार संघद्वारा कार्यालय प्रमुखको बिदाई र स्वागत >> मातृभाषी चलचित्रसम्बन्धी विचार गोष्ठी बुटवलमा सम्पन्न >> राष्ट्रपति पौडेल आजदेखि जर्मनीको औपचारिक भ्रमणमा >> दक्षिण अफ्रिकासँग १ रनले हार्‍यो नेपाल, सुपर ८ मा पुग्ने सम्भावना समाप्त >> नेपालले दक्षिण अफ्रिकालाई ११५ रनमै रोक्यो, कुशल भुर्तेलले लिए ४ विकेट >> नेपाल टस जितेर फिल्डिङ गर्दै, सागरको ठाउँमा सन्दीप
स्थानीय खबर

बुटवलमा रोजगार दिन मेला: मेलाले के रोजगार देला ?

१० जेष्ठ २०८०, बुधबार
१० जेष्ठ २०८०, बुधबार

बुटवल,  जेठ
कालिकानगरका केशव चापागाई रोजगारको खोजीमा थिए । बजार ब्यवस्थापनको अनुभव रहेका उनी बुटवलको रोजगार मेलामा भेटिए । ‘मैले खोजेको पदमा एउटा कम्पनीको माग रहेछ ।’–फर्म भर्दै उनले भने । रोजगार पाउनेमा आशाबादी छन । रोजगार दिने र रोजगार खोजेकाहरुलाई पुलको काम मेलाले गरेको उनी बताउछन । ‘मार्केटिङ अफिसरमा भरेको छु ।’– उनले भने ।


एफएनसिसिआई, रोजगार सेवा केन्द्र बुटवल उपमहानगरपालिका, बुटवल उद्योग वाणिज्य संघको आयोजना तथा ईन्टरनेश्नल लेवल अर्गनाइजेसनको सहयोगमा रोजगार मेला आयोजना भएको हो । लुम्बिनी वाणिज्य क्याम्पसबाट भर्खर बिबिएस पास गरेकी बुटवलकी सृजना पाण्डे रोजगारको खोजीमा थिईन । अध्ययनसंगै संचार क्षेत्र र मालपोत कार्यालयमा लेखापढीको अनुभव बटुलेका उनी अब भने रोजगारको खोजीमा छिन । अनुभवको हिसाबले रिसेप्सन, फ्रन्ट अफिसरको पदमा रोजगार पाए काम गर्ने सोच बनाएकी उनलाई रोजगार मेलामा खोजेजस्तो प्रतिष्ठान भेटाइन । दुई वटा प्रतिष्ठानमा फर्म भरेको उनले बताईन ।
महाराजा रिसोर्टमा आयोजना गरिएको रोजगार मेलामा २९ वटा प्रतिष्ठानहरुले कर्मचारीको पदसहित स्टल राखेका फर्म भराएका छन । जहाँ प्रतिष्ठानका एचआर म्यानेजरले रोजगार खोज्ने युवाहरुलाई सहजिकरण गरेका छन ।
गोर्खाकी बिनिता नेपाली बुटवलको कोरिया–नेपाल बहुप्राविधिक शिक्षालयमा डिप्लोमा ईन अटोमोबाइल ईन्जिनियरिङ पास गरिन । पढाई सकेसंगै रोजगारको खोजी रहेकी उनी धेरै उद्योगमा पुगिन । ३ वर्षको अवधिमा उनले प्राविधिक ज्ञान पाएर दक्ष जनशक्ति तयार भएपनि अनुभवको अभावकै कारण रोजगार पाउन कठिन भएको उनले गुनासो गरिन । ‘प्राविधिक विषय अध्ययन गरेको भएपनि महिलालाई रोजगार पाउन चुनौती छ ।’–उनले भनिन । रोजगार मेलामा अटो मोबाइल ईन्जिनियर सम्बन्धि पदमा उनले फर्म भरेकी छिन । सवारी साधनको विभिन्न पार्टहरुबाट उत्पन्न हुने समस्या र समाधानको पाटोमा राम्रो ज्ञान उनलाई छ । दक्षता अनुसार रोजगार पाउनेमा उनि आशाबादी छिन ।
कोरिया–नेपाल बहुप्राविधिक शिक्षालयमा डिप्लोमा ईन मेकानिकल ईन्जिनियर पढेर ६ सेमेस्टार दिएर नतिजाको पर्खाईमा रहेकी सल्याङकी निरुता चन्द रोजगारको खोजीमा छिन । लेथ मेशिन, बेल्डिङ, अटो क्याट, ड्रिल, ग्रिडिङ र सवारी साधनको पार्टको बारेमा राम्रो ज्ञान भएकी उनी रोजगार मेलामा रोजगार खोज्न आईन । लेथ मेशिन र मेकानिकल ईन्जिनियरको माग रहेको दुई कम्पनीमा फर्म भरेकी छिन । महिलाहरुलाई दक्षता भएपनि अवसर नदिने गरेको उनले बताए । दक्षता भन्दा पनि चिनजान र पहिचान भएकाहरुलाई रोजगारको अवसर पाउदै आएकोमा रोजगार मेलाबाट रोजगार पाउनेमा आशा ब्यक्त गरिन ।
बुटवल उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष उज्वल कसजूले स्वदेशमा रहेका उद्योगको जनशक्ति माग र रोजगार खोज्ने युवालाई भेटाउने पुलका रुपमा कार्यक्रम गरिएको बताए । यो कार्यक्रमबाट करिब २ सय भन्दा बढिलाई रोजगार मिल्ने उनले दाबी गरे । सामान्य लेभर, सुरक्षा गार्ड, एकाउन्टेन्ट म्यानेजरसम्मको करीब ३ सय बढी माग अनुसार २९ वटा प्रतिष्ठानको स्टल राखिएको उनले बताए । बाहिर प्रतिष्ठानको आवश्यकताको बोर्ड राखिएको छ । जस अनुसार रोजगारको स्टलमा फर्म भर्ने, डकुमेन्ट पेश हुन्छ । जेठ ९ र १० गते दुई दिनसम्म चल्ने मेलामा युवाहरुको आर्कषण छ ।

रोजगार मेलाको उद्घाटन
एक समारोहका बिच नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघ लुम्बिनीका प्रदेश अध्यक्ष कृष्णप्रसाद शर्माले बुटवलमा आयोजना गरिएको दुई दिने रोजगार मेलाको मंगलबार उद्घाटन गर्दै विदेशबाट श्रमिक ल्याउनु परेको वर्तमान अवस्थामा उदाहरणीय कार्य भएको बताए ।
नीजि क्षेत्रमा देखिएको समस्या समाधानमा सरकारको अग्रसरता जरुरी रहने उनको तर्क छ । कार्यक्रममा नेपाल उद्योग वाणिज्य महासंघका सदस्य, उद्योग समितिका सभापति राजेशकुमार अग्रवालले नेपालबाट मासिक ८० देखि ९० हजार युवा जनशक्ति बाहिरिदा स्वदेशी उद्योगको उत्पादनमा असर गर्ने र आयातमै निर्भर हुनुपर्ने अवस्था आएको दुखेसो गरे । कार्यक्रममा आई.एल.ओ.नेशनल प्रोजेक्ट कोर्डिनेटर सौरभराम जोशी, संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष दिनेशप्रसाद श्रेष्ठ, संघका महासचिव विमलराज भट्टराईले आन्तरिक रोजगारीमा प्रवर्धन गर्नको लागि मेला फलदायी हुने बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?