ट्रेंडिंग:

>> अब के होला लुम्बिनीको शिखर सम्मेलन ? रोक्न एमालेको माग >> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल
प्रदेश खबर

रोल्पामा राष्ट्रिय स्तरको जनयुद्ध स्मृती संग्राहलय

२० श्रावण २०७७, मंगलवार
२० श्रावण २०७७, मंगलवार

जनयुद्ध स्मृती राष्ट्रिय संग्रहालयमा निर्मित प्रवेशद्धारको आन्तरिक मामिला तथा कानुनमन्त्री कुलप्रसाद केसीले उद्घाटन गरेका छन । रोल्पाको त्रिवेणी गाउँपालिका ७ तीलामा सोमवार आयोजित कार्यक्रममा मन्त्री केसीले प्रवेशद्धार उद्घाटन गरेका हुन ।

कार्यक्रममा वोल्दै मन्त्री केसीले संग्राहलय परिवर्तनकारी अभियानको प्रतिक भएको वताए । दश वर्ष लामो जनयुद्धमा माओवादी मात्र हैन सर्वसाधारण जनताहरुले समेत मौसमी अन्न, सेल्टर दिएर तथा चिठ्ठी पत्र आदान प्रदान गरेर सहयोग गरेको स्मरण गरे । पछिल्लो परिवर्तनमा लडेको जनमुक्ती सेना र त्यसलाई माया गरेर पाल्ने जनताको साझा तीर्थ स्थलको रुपमा संग्राहलय रहेको मन्त्री केसीको भनाई थियो । आफ्नो पार्टीमा देखिएको विवाद वारे वोल्दै मन्त्री केसीले वाहिर प्रचार गरिए जस्तो विवाद नभएको वताए । कोरोना पछि वेरोजगार रहेका मिडियाहरुलाई रोजगारी दिएका मात्रै हौ मन्त्री केसीले भने । नयाँ आधारमा नयाँ एकता कायम गर्दै विवाद अन्त्य हुने र पार्टी थप मजवुत हुने नेकपाका केन्द्रीय सदस्य समेत रहेका मन्त्री केसीको भनाई थियो ।

कार्यक्रममा प्रदेश नं ५ का प्रदेश सभा सदस्य दीपेन्द्र पुनले जनयुद्ध संग्राहलयको रुपमा मात्रै विकास गर्दा सवै नसमेटिने भएकाले निरंकुश राजतन्त्र अन्त्यको आन्दोलनमा सहभागि सवैको साझा संग्राहलय वनाउनु पर्ने विचार व्यक्त गरे । जनयुद्ध र जनआन्दोलनको साझा उपलव्धीको रुपमा राजतन्त्रको अन्त्य भएकाले यो आन्दोलनमा सहभागि सवैलाई अटाउने गरि संग्राहलयको विकास र विस्तार गर्न जरुरी छ पुनले भने ।

प्रदेश सरकार र संघीय सरकारको रु ९० लाखको लागतमा प्रवेशद्धार, सभाहल र फुड ट्रेल तयार भएको डिभिजन वन कार्यालय रोल्पाका डिभिजनल वन अधिकृत दधिलाल कँडेलले जानकारी दिए । उपभोक्ता समिति मार्फत ४० लाख र टेण्डर मार्फत ५० लाखको काम भएको छ कँडेलले भने । चालु आर्थिक वर्षमा समेत डिपिआर तयारी तथा भ्यूटावर निर्माणका लागी वजेट विनियोजन भएको छ कडेलले भने । संग्राहलयका लागि राज्यवाट आर्थिक वर्ष २०७४/०७५ देखी नियमित रुपमा वजेट विनियोजन भईरहेको छ ।

माओवादी र सरकार वीच भएको वृहत शान्ति संझौता पछि देशमा विभिन्न ७ मुख्य र २१ सहायक गरि देशका विभिन्न २८ स्थानमा शिविर खडा गरि माओवादी लडाकुहरुलाई राखिएको थियो । रोल्पाको दहवनमा मुख्य शिविर रहने गरि तत्कालिन माओवादी लडाकुको ५ नम्वर वटालियन सहायक शिविरको रुपमा तीलामा राखिएको थियो । सामुदायिक वनको ७ हेक्टर जमिन कव्जा गरि सो शिविर स्थापना गरिएको थियो । हालउक्त शिविर व्यवस्थापनका लागि सशस्त्र प्रहरी वलको एक टुकुडीले राखिएको छ ।

शिविर भित्र माओवादी लडाकुले प्रयोग गरेका भवन, सौचालय, वंकर तथा अन्य संरचनाहरु रहेका छन । ती संरचनाको संरक्षण गर्दै युद्ध पर्यटनको विकास गर्ने सोच वमोजिम राष्ट्रिय संग्राहलयको अवधारणा अघि सारिएको स्थानीय अमरवहादुर डाँगीले वताए । यसै वर्ष डिपिआर तयार भएकाले अव वन्ने सवै संरचना सोही वमोजिम हुन्छन् डागीले भने ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?