ट्रेंडिंग:

>> अब के होला लुम्बिनीको शिखर सम्मेलन ? रोक्न एमालेको माग >> भलाई कोषद्वारा स्वर्ण महोत्सवको लोगो सार्वजनिक >> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल
प्रदेश खबर

जलाशयमा लगानी बढाउँदै घोराही उपमहानगर

४ श्रावण २०७७, आईतवार
४ श्रावण २०७७, आईतवार

घोराही उप महानगरपालीकाको १७ मा रहेको आरोग्य तालको पानीले ५० देखी ६० विगाह जमिनमा सिंचाई भैरहेको स्थानीय प्रकाश ज्ञवाली बताउँछन् । आरोग्य ताल घोराही नगरपालिकाले २०६८ सालमा निर्माण गरेको हो । नगर क्षेत्र भित्र पहिलो पटक निर्माण गरीएको तालले ५० विगाह जमिन सिंचाई पुगेर स्थानीयको आय आर्जनको वाटो खुलेको थियो । आजभन्दा ९ वर्ष पहिले निर्माण गरीएको ताल पुर्ण रुपमा सफल भएपछि घोराही उपमहानगरपालिकाले ताल निर्माण गर्नसक्ने स्थानहरुको खोजीगरी अहिले जलासय निर्माण गरिरहेकोे छ ।

कुनै बेला सुख्खा हुने खेतबारीमा अहिले सजिलै सिचाइ हुन थालेपछि घोराही उपमहानगरपालिका १८ सालघारी टोलकी ७३ वर्षिया हिमा सुवेदी अहिले खुशी छिन् । आकासे पानीको भरमा खेतीपाती हुने उनको खेतवारीमा अहिले कृतिम तालमा जम्मा भएको पानीले तीन पटक सम्म खेतीहुने गरेको छ । घर नजीकै रहेको सालघारी सोतामा उपमहानगरपालिकाले ड्याम बनाएर पानी संकलन गरीदिएपछि अहिले उनको खेतवारीमा सिंचाई सुविधा पुगेको हो ।

सोतामा ड्याम बाँधेर बनाएको कृतिम जलासयले अहिले स्थानीयहरुको जीवनशैली समेत फेरीएको छ । सींचाईको सुविधा पुगेकोले तरकारी उत्पादन गरी घोराही वजारमा विक्रि गर्दै आईरहेको सालघारीकै कुन्ता सुवेदीले बताईन् । “कृतिम जलासयको छेवैमा पम्पसेट राखेर सिंचाईगरी उत्पादन गरीरहेका छौ” कुन्ताले भनिन् । अहिले सालघारी टोलका ५० घर परीवारले जलासयको सुविधा लिईरहेको सुवेदीले बताईन् ।

पानीको स्रोत सुक्दै जादा सिंचाई र खानेपानीको संकटलाई व्यवस्थापन गर्न घोराही उपमहानगरपालिकाले जलाशय निर्माण गर्दै आईरहेको छ । कृषि उत्पादनवाट आर्थिक समृद्धि ल्याउन सकिने भन्दै उपमहानगरपालिकाले आर्थिक बर्ष ०७६/०७७ मा ७ वटा जलाशय निर्माण गरेको जनाएको छ । घोराही ४ मा ४ वटा जलाशय निर्माण भएका छन् ।

जसमध्ये अमारे सोतामा प्रदेश सरकारको २५ लाख, स्थानीय सरकारको २२ लाख ५० हजार र २ लाख ५० हजार स्थानीयको लागत सहभागीतामा निर्माण भएको छ । रोहिणी सोतामा प्रदेश सरकारको ४५ लाख घोराहीको ५० लाख र स्थानीयको ५ लाखगरी १ करोडको लागतमा उक्त जलाशय निर्माण भएको उपमहानगरपालिकाले जनाएको छ । अमारे सोतामा तुलसीपुरमा रहेको जलस्रोत तथा सिंचाई डिभिजन कार्यालयले लगानी गरी जलाशय निर्माण गरेको छ भने सरे खोलामा बृहत सिंचाई आयोजनाले जलाशय निर्माण गरेको छ ।

वडा नं १७ को कर्जाहीमा एक करोडको लागतमा जलाशय बनाईएको छ । त्यसमा प्रदेश सरकारको ४५ लाख, स्थानीय सरकारको ५० लाख र उपभोक्ताको ५ लाख लागत रहेको छ । वडा नं १२ को बनवाटिका राजीकोट जलाशय निर्माण भएको छ । प्रदेश सरकारको २२ लाख ५० हजार, स्थानीयको २ लाख ५० हजार र स्थानीय सरकारको २५ लाखको लागतमा उक्त जलाशय निर्माण भएको हो । वडा नं १२ कै कात्तिकेमा जलस्रोत तथा सिंचाई विकाश डिभिजन कार्यालय तुलसीपुरले ७० लाखको लागतमा निर्माण गरेको हो ।

यसअघि घोराही उपमहानगरपालिकाले विभिन्न वडामा १८ वटा जलाशय निर्माण गरिसकेको छ । ती जलाशयहरु बहुउपयोगी भएका कारण उपमहानगरपालिकाले जलाशयमा लगानी गर्दै आईरहेको नगर प्रमुख नरुलाल चौधरीले बताए । “एक वडा एक जलाशयको नीति लिएको उपमहानगरपालिकाले अहिले सम्म २५ वटा जलाशय निर्माण गरिसकेको छ” नगरप्रमुख चौधरीले भने । घोराही उपमहानगरपालिकाको नीतिमा अहिले प्रदेश सरकार, सिंचाई डिभिजन कार्यालय लगाएतले समेत लगानी गर्न थालेको उनले जानकारी दिए । “निर्माण भएका जलाशय उपयोगी भएका कारण अन्य निकायको लगानी भित्रिएको हो” उनले भने । जलाशयको पानीले सिंचाई सुविधा पुग्नुका साथै माछापालन र पर्यटकिय केन्द्रको रुपमा विकास हुदै गैरहेका छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?