ट्रेंडिंग:

>> प्रदेशमा पनि सरकार फेर्ने माओवादी निर्णय >> राप्रपा नयां गठबन्धनमा नअटाउने >> नयां गठबन्धनमा नेकपा एस पनि ! >> अर्थमन्त्री नपाएपछि माओवादीले गठबन्धन फे-यो : कांग्रेस >> सत्ता गठबन्धन भत्कियो, एमाले र रास्वपा आजै सरकारमा जाने >> सत्ता गठबन्धनको बैठक स्थगित >> नेकपा एमालेले बोलायो सचिवालय बैठक, राजनीतिमा एकाएक तरंग >> नयां सत्ता गठबन्धनको पक्षमा १५७ सांसदहरुको समर्थन ! , आज ८ बजे बस्ने गठबन्धनको वैठक निर्णायक >> चिकित्सक दिवसमा सम्मान, मुखपत्र विमोचन तथा अन्तक्र्रिया >> प्यूठानका सांसद सूर्य थापासँग २४ घण्टा >> मायादेवीमा दादुरा–रुबेला खोप अभियान सुरु >> स्थानीय तहको कार्यसम्पादनमा प्रश्नः गतसाल उत्कृष्ट अहिले फेल ! >> विवादको घेरामा लुम्बिनी सम्मेलन >> ‘जीवन बाँच्न जीवन बदल्न जान्नुपर्दछ’ >> मुद्दा मामिला भन्दा ‘मेलमिलापमा’ प्राथमिकता >> गण्डकमा बगर खेतीलाई प्रोत्साहन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> विश्वमै दुर्लभ तीन महिने महायज्ञ निलकण्ठ बाबाधाममा चल्दै >> लुम्बिनीको शिखर सम्मेलनबारे संघीय संसदमा उठ्यो प्रश्नः सम्मेलन रोक्न एमालेको माग (भिडियोसहित) >> राजनीतिक र आर्थिक संकट समाधानका लागि संविधानमा पुनरावलोकन हुनुपर्छः त्रिपाठी >> बुद्धज्ञान शिक्षा विश्वव्यापी बनाउन पहल गरौँ : गृहमन्त्री श्रेष्ठ >> लौरियट्स एण्ड लिडर्स सम्मेलनबारे प्रदेशसभामा एमालेको विरोधः मुख्यमन्त्री ‘लेण्डुप दोर्जे’ बन्न खोजेको आरोप >> होटलको छतबाट खसेर एकको मृत्यु >> ५० करोड लागतमा भैरहवामा पर्यटकलक्षित होटल ल्याण्डमार्क सञ्चालनमा >> वीरेन्द्रनगरमा पहिलो महिला सम्मेलन हुँदै >> शालिनको पोस्टमार्टम रिपोर्ट : बलात्कार पुष्टि भएन, झुण्डिएर मृत्यु >> शिखर सम्मेलनबारे विपक्षीले विरोध गर्ने संकेत पाएपछि प्रदेशसभामा गएनन् मुख्यमन्त्री (लाईभ) >> सामाजिक रुपान्तरणका लागि महिला मञ्च दाङको अध्यक्षमा आचार्य >> लुम्बिनी प्रदेशसभामा शिखर सम्मेलनबारे किन बोलेनन् प्रधानमन्त्री ? >> दादुरा रुवेला विरुद्ध खोप सोमबारबाट >> प्रचण्ड र ओलीबीच बालुवाटारमा वार्ता >> राष्ट्रिय सभाका अध्यक्ष तिमिल्सिनासहित २० सदस्यको पदावधि आजदेखि सकिँदै >> शिक्षण सिकाई सहजिकरणमा अनलाइन र डिजिटल माध्यम >> शालिन पोखरेल मृत्यु घटनामा के भन्यो प्रहरीले ? (विज्ञप्तिसहित) >> सरकार र दूध उत्पादक किसानबीच पाँच बुँदे सहमति, आन्दोलनका कार्यक्रम स्थगित >> पश्चिमी वायुले देशभरको मौसम बदली, धेरै ठाउँमा मेघ गर्जनसहित वर्षाको सम्भावना >> महासमिति बैठक कागको कथन जस्तै भयो : उपसभापति गुुरुङ >> घोषणाको चार वर्षपछि गाउँटोलमा शौचालय अभियान >> बाली उपचार चिकित्सामा मिश्र सरको व्यस्तता उस्तै >> धार्मिक बसले बढायो श्रद्धालु >> नेताका सम्पत्ति शुद्विकरण गर्नुपर्ने >> वन्यजन्तु चोरी शिकारीको चिन्ता >> वन्यजन्तु संरक्षणका चुनौतीहरू >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> करिश्मामा निशुल्क स्वस्थ्य परिक्षण तथा परामर्श >> नागरिक समाज दाङको संयोजकमा थापा  >> पश्चिम नेपाल बस ब्यबसायीद्वारा बधार्ई तथा सम्मान >> मानसिक स्वास्थ्य रणनीतिको विषयमा वृहत छलफल >> संघीयता लागु गर्न नचाहने प्रवृत्ति अहिले पनि छ : प्रधानमन्त्री >> नेदरल्यान्ड्सलाई ६ विकेटले हराउँदै नेपाल फाइनलमा
प्रदेश खबर

गाँउ फर्केका युवालाई तुलसीपुरमा रोजगारी

५ असार २०७७, शुक्रबार
५ असार २०७७, शुक्रबार

दाङको तुलसीपुर उपमहानगरपालिकाले कोरोनाका कारण गाउँ फर्केका युवाहरुलाई कृषिमा रोजगारी दिने नीति अघि सारेको छ । सुक्रवार नगर प्रमुख घनश्याम पाण्डेले नीति तथा कार्यक्रम सार्बजनिक गर्दै यस्तो बताएका हुन् । उनले जग्गा बाँझो राख्नेलाई कारवाही गरिने समेत बताए । उपमहानगरपालिकाले गाउँमा ‘एक गाउँ/एक कृषि फर्म र शहरी क्षेत्रमा एक घर एक कौशी खेती कार्यक्रमलाई अगाडि बढाईने छ । जग्गा चक्लाबन्दी गरि सामूहिक खेति गरिने, एक वडा/एक कृषि प्राबिधिकको व्यबस्थापन गरिने, रैथाने वालीको संरक्षण गरिने नीति अघि सारेको हो ।

तुलसीपुर आधुनिक कृषि उपज तरकारी तथा फलफुल बजारमा शित भण्डार स्थापना समेत गरिने, सुक्रवार सम्पन्न सातौ नगर सभामा नगर घनश्याम पाण्डेले नीति तथा कार्यक्रम विश्वमा फैलिएको महामारीका कारण बेरोजगारी समस्या बढ्नसक्ने आंकलनगरी कृषि क्षेत्रलाई प्राथमिकतामा राखेको नगरप्रमुख पाण्डेले बताएका छन् । उपमहानगरपालिकाले लिएको नीतिमा स्वास्थ्य तर्फ गम्भीर प्रकृतीको रोग कोभिड १९ रोकथामका लागी क्वारेन्टिन व्यवस्थापन, स्वास्थ्य परिक्षण तथा थप आईशोलेसन वार्ड स्थापना गरी उपचारको समुचित प्रवन्ध मिलाईने छ भने रोग प्रतिरोधी क्षमता विकाशगरी मनोपरामर्शसंग संम्वन्धित काम गर्ने, स्वास्थ्य चौकीहरुमा ल्यावको व्यवस्था गर्ने विजौरीको आयुृर्वेद अस्पताललाई औषधि उत्पादनको लागी जडीवुटी उद्यान बनाउने, बेलझुण्डीको कोरोना विशेष अस्पताललाई सवै प्रकारका रोगको उपचारको व्यवस्था गर्ने, स्वास्थ्यकर्मीको क्षमता अभिवृद्धि गर्ने रहेको छ ।

त्यसैगरी नगरवासीको आपतकालीन स्वास्थ्य सेवामा सहज पहँुचका लागी सवै वडामा एम्वुलेन्स सेवा विस्तार गर्ने, सुत्केरी आमाको सुरक्षा कार्यक्रम प्रभावकारी भई मातृमृत्युदर शुन्यमा झार्न सफल भएकोले प्रोत्साहन भत्तालाई निरन्तरता दिईएको छ । सुत्केरी गराउनकालागी एम्वुलेन्स प्रयोग गर्नेहरुलाई ५० प्रतिशत छुटको व्यवस्था गरिएको छ । यो वर्ष मोतियाविन्दु मुक्त नगर बनाउने, सिकलसेल एनिमिया रोग व्यवस्थापनका लागी कार्यक्रम बनाउने, मेडिकल कलेज तथा मल्टिप्रपोज ल्यावको स्थापना गरी सेवा प्रवाह गर्ने नीतिमा समेटिएको छ । तुलसीपुरलाई प्राविधिक शिक्षाको हव बनाउनको लागी बहुप्राविधिक शिक्षालय स्थापना गर्ने, मेट्रो कलेज स्थापना गरेर यसैवर्षवाट बन विज्ञानको पढाई सञ्चालन भैरहेको छ भने यसै क्षेत्रका ८ वटा सामुदायिक विद्यालयलाई प्राविधिक शिक्षाको लागी अनुदान दिईने छ । विभिन्न प्राविधिक विषयको पढाई सञ्चालन गरीने छ । यसै वर्षवाट प्रदेश सरकारको सहयोगमा तुलसीपुर बहुप्राविधिक शिक्षाका लागी बजेट विनियोजन भएकोले त्यसको लागी समन्वय गरिने नीति तथा कार्यक्रममा समेटिएको छ ।

उपमहानगरपालिकाले सवै नगरवासीमा स्वच्छ पिउने पानी, बाहै्र महिना सिचाईको व्यवस्थापन, सडक सन्जाल विस्तार, फोहोर व्यवस्थापन, पर्यटन मार्ग लगाएतका विषयलाई निति तथा कार्यक्रममा प्राथमिकता दिईएको छ । पर्यटन, उद्योग बाणिज्य, पशु, खेलकुद, लैङगिक समानता तथा सामाजिक समाबेशिकरण, संस्कृती प्रबद्र्धन, सिचाई, उर्जा, वाताबरण तथा विपद् व्यवस्थापन, जलाधार संरक्षण, फोहरमैला व्यवस्थापन, सुशासन प्रबद्र्धन, सहकारी, सञ्चार, अनुसन्धान तथा विकास सहित क्षमता विकास, सिप विकास लगाएतका क्षेत्रलाई समेटेर नीति तथा कार्यक्रम बनाईए उपमहानगरले जनाएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?