ट्रेंडिंग:

>> तिनाउ नदीमा डुबेर कालिकाका विद्यार्थीको निधन >> बुटवल देशकै सबल आर्थिक केन्द्र >> रामग्राममा वुद्ध जयन्तीको अवसरमा धातु जात्रा >> राप्ती राजमार्ग बन्द हुने >> गृहमन्त्री र महान्यायाधिवक्ताविरुद्धको रिट दर्ता गर्न आदेश >> बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै >> सन्दीप लामिछानेलाई अमेरिकाले दिएन भिसा >> कर्णालीमा कृषि मन्त्रालय स्वीकार गरि विनोदकुमारले आजै सपथ लिने >> सिरोहियालाई ३ दिन हिरासतमा राख्न अदालतको अनुमति >> जलवायु परिवर्तनबाट प्रभावित देशलाई आर्थिक  सहयोग आवश्यक: प्रचण्ड >> दाङमा ३७ हजार बढी बालबालिकालाई आइपीभी खोप लगाइँदै >> अदालतको अनुमति लिएर अनुसन्धान गरिनु प्रेस स्वतन्त्रताको हनन नहुने रास्वपाको जिकिर >> नेपालमा जलवायु परिवर्तनका कारण बङ्गलादेशको अस्तित्व खतरामा पर्ने चिन्ता >> विदेश पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने ३ जना पक्राउ >> जैविक विविधता योजनाको हिस्सा किन र कसरी बन्ने ? >> अदालती प्रक्रियामा बढ्ता हो–हल्ला गर्न जरुरी छैन: प्रचण्ड >> सिरोहियालाई धनुषा अदालतमा म्याद थपका लागि ल्याइयो, सुरक्षा व्यवस्था कडा >> प्रधानमन्त्री अदृश्य अधिनायकवादतर्फ उद्यत : सुधिर शर्मा >> कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसमिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक बस्दै >> वडा नं. ३ लाई उजिरसिह वडा कप क्रिकेटको उपाधि >> चार प्रदेशमा हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना >> लोकतन्त्रवादी आदिवासी जनजाति महासंघ, सिद्धार्थनगर–१ को अधिवेशन >> सुरक्षण मुद्रण घोटालामा विकलसहित ४ जना दोषी ठहर, २ वर्ष कैद र २५ करोड जरिवाना >> च्याम्पियन टिमलाई ‘दाता’ को पीर >> गुलियो उखु, अमिलो मन >> जैविक विविधता संरक्षणमा ढिलाई नगरौं >> पोलियोबाट बालबालिका बचाउन आईपिभी खोप अभियान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> प्रधानमन्त्रीले लिएको विश्वासको मतमाथि सर्वोच्चले उठायो प्रश्न >> सिरोहियालाई पक्राउ गरिनु प्रतिशोधपूर्ण : पत्रकार महासंघ >> सातौ राष्ट्रिय भलिबल दिवसमा दिप प्रज्जवलन तथा शुभकामना >> सिरोहियाको पक्राउ प्रचण्डको ज्ञानेन्द्रपथ : बाबुराम >> राजपुर–५ का वडा अध्यक्ष विष्टमाथि साधुद्वारा त्रिशुल प्रहार >> गैँडाको खाग खरिदबिक्रीको आरोपमा नवलपुरका ५ सहित ६ जना पक्राउ >> एमाले दाङको १४औँ अधिवेशनबाट नवनिर्वाचित पदाधिकारीसहित सदस्यहरुले गरे शपथ ग्रहण >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहिया पक्राउ >> गृहमन्त्री लामिछानेलाई पदबाट मुक्त गर : वरिष्ठ पत्रकार घिमिरे >> पक्राउ पुर्जिविरुद्ध सिरोहिया सर्वोच्चमा,प्रहरी टोली कान्तिपुरको अफिसमा >> कान्तिपुर मिडिया ग्रुपका अध्यक्ष कैलाश सिरोहियाका नाममा पक्राउ पुर्जी जारी >> प्रतिनिधि सभाको बैठक जेठ ११ गते बस्ने >> विपक्षीको नाराबाजीबीच राष्ट्रपतिलाई धन्यवाद >> कान्तिपुरका अध्यक्ष सिरोहियाविरुद्ध पक्राउ पुर्जी जारी >> समस्याग्रस्त सहकारीको सम्पत्ति लिलामी गरेर बचत फिर्ता गर्न चुनौती >> ऐतिहासिक विन्दुबाट झर्‍यो सुनको भाउ >> गृहमन्त्री लामिछानेको नाम उल्लेख गरेर छानवीन समिति बन्ने >> बस र टिपर ठोक्किँदा १३ जना घाइते, दुई जना गम्भीर >> कोषाध्यक्षले अह्राएर पशुपतिको भेटी चोरेको दावी >> सहकारी ठगी प्रकरणको कार्यदलको वैठक बस्दै >> आजको मौसमः लुम्बिनीसहित तीन प्रदेशमा चट्याङसहित वर्षा >> आज रुपन्देहीका बोर्डिङ स्कूलहरुमा शोक विदा
कला वार्ता

समुदायलाई आईटी प्रविधिसँग जोड्ने सोंच छ

१६ चैत्र २०७९, बिहीबार
१६ चैत्र २०७९, बिहीबार

बुटवलकी ममता घिमिरे मिस वेष्ट्रन नेपाल २०२३ को बिजेता बन्दै मिस नेपाल २०२३ मा प्रतिस्पर्धा गर्ने २५ जना प्रतियोगीमा पर्न सफल भएकी छिन । शनिबार भएको फिनालेमा अन्तिम ९ मध्येबाट उत्कृष्ट बन्दै उनी मिस बेष्ट्रनको ताज पहिरेकी हुन । जेठ १३ गते काठमाडौमा हुने फिनालेमा २५ जना प्रतिस्प्रधीमध्येकी उनी यस क्षेत्रकी दाबेदार हुन । अर्घाखाँची स्थाई घर भई बुटवल कालिकानगरमै जन्मेकी उनी सानैदेखि नृत्य, गाउनमा रुचि राख्थिन । कलेजमा गरिएको कार्यक्रमबाट तालिम लिएर धेरै सिक्ने अवसर पाईन। अवसर आयो र भाग्य जुरेर प्रतियोगितामा भाग लिई आफ्नो मेहनतबाट विजेता हुन सफल भईन । बुटवल पब्लिकमा विद्यालय शिक्षा, तिलोत्तमा कलेजमा प्लस टु गरेकी हुन । आईएमएमटी कलेज योगीकुटीमा ब्याचलर पहिलो वर्षमा अध्ययरत घिमिरे यो अवसर प्लेटफर्मका रूपमा लिएकी छिन। काठमाडौमा हुने फिनालेको लागि प्रतिस्पर्धीहरूलाई तयारी तालिमहरू चलिरहेको छ । बुबाआमा, दिदी र भाइ गरि पाँच जनाको परिवार छन । उनै मिस बेष्ट्रन नेपाल २०२३ ममता घिमिरेसंग बुटवल टुडेकर्मी स्वस्तिक श्रेष्ठले गरेको कुराकानीको अंश ।

मिस नेपाल २०२३ मा प्रतिस्पर्धा गर्न जाँदै हुनुहुन्छ, तयारी कस्तो छ ?
मिस बेष्ट्रन नेपाल २०२३ उपाधि जित्नुुभन्दा अघि दिईएको १६ दिनको तालिम मेरो लागि धेरै सिकाई भयो । यसका साथै थप ज्ञानहरू यु ट्युब सर्च गर्ने तथा पुस्तकहरू पढ्ने गरेको छु । समुदायमा महिलाहरूमा संख्यामा बढि भएपनि नेतृत्वमा पछि परेको छ । म महिलाको एक प्रतिनिधि बनेर समाजमा अगाडि उभिएको छु । यो ठूलो अभिभाराको रूपमा लिएको छु । यसका साथै कलेजको पढाइ समेत ब्यवस्थापन गरेको छु । आफूमाथि जिम्मेवारी बढेको अनुभव भएको छ । परिवारबाट सहयोग मिलेको छ ।

विजेता भएर ताज पहिरिदा हुँदा कस्तो अनुभव भयो ?
पक्कै पनि पहिलोपटक ठूलो उपाधि जित्दा धेरै खुशी लाग्यो । आफुलाई गौरवशाली र भाग्यमानी ठानेको छु । मिस बेष्ट्रन नेपाल २०२३ को ताज स्टेजमा लगाउन पाउँदा विश्वास नै लागेन । एकछिन खुशीको आँसु नै थाम्न सकिन । हिम्मत बाधेको छु । नया बाटोमा हिड्ने एउटा अवसर ठानेको छु । धेरै मेहनतबाट यो उपलब्धि हासिल भएको छ । उपलब्धी हासिल गर्न नियम कानुनमा बाधिनुपर्छ भन्ने राम्रो ज्ञान हासिल गरेको छु । बुटवलकै गौरव बढाउन सफल हुने गरि आगामी दिनमा लाग्ने छु ।

भविष्यमा के बन्ने सोच छ ?
मैले आईटी विषय अध्ययन गरेको हुदा भविष्यमा सफल आईटी ईन्जिनियर बन्ने सोच छ । योसंगै मेरो हबिको रूपमा सौन्दर्य प्रतियोगितालाई लिएको छु । मेरो अध्ययन, पेशालाई सामाजिक क्षेत्रमा जोड्ने लक्ष्य छ । विश्व आईटीको क्षेत्रमा धेरै अगाडि पुगिसकेको छ तर हाम्रो समाज धेरै पछि परेको छ । म समुदायलाई आईटीसंग जोड्ने सोचमा छु । आईटी फिल्डको सहि प्रयोगबारे राम्रो ज्ञान समुदायमा छैन । सर्वसाधारणलाई सुचना प्रविधिको सहि प्रयोग र यसको दुरूपयोगबाट बच्ने बारेमा काम गर्ने लक्ष्य रहेको छ ।

मिस नेपाल प्रतियोगितालाई कसरी हेर्नुहुन्छ ?
यो महिला सशक्तिकरणमा सहयोग गर्ने एउटा महत्वपूर्ण प्रतियोगिता हो । महिलाको शारीरिक मात्र नभई बौद्धिक क्षमता प्रदर्शन गर्ने गरिन्छ । सामाजिक क्षेत्रमा काम गर्ने अवसरको रूपमा लिएको छ । प्रतियोगिताबारे समाजको दृष्टिकोण सकारात्मक ल्याउन थोरै भएपनि भुमिका खेल्नेछु । पुर्व मिस नेपाल श्रृखला खतिवडाबाट प्रभावित भएको म यो क्षेत्रमा अग्रसर भए । खतिवडाले धेरै फरक रूपमा युवाहरूमा भुमिका हुनुपर्ने विषयमा प्रस्तुति दिदै आउनुभएको छ ।

नजिकका आफन्त र साथीभाइहरू के भन्छन ?
यो प्रतियोगितामा भाग लिनुअघि आयोजना भएका सबै तालिमहरू निशुल्क भयो । जसबाट मैले धेरै सिकाई भयो । समाजमा महिलाहरू बिचमा नै धेरै प्रतिस्पर्धा छ । अझ सकारात्मक सोच भएका समाजमा धेरै कम छन । आफुबाट सकारात्मक सोच शुरु गर्नुपर्छ भन्ने मान्यता मेरो छ । परिवारबाट मलाई सहयोग मिलेको छ । मेरो पढाई र यो प्रतियोगिता फरक बिषय छ । ब्यवसायिक रूपमा फरक पाटाहरू छन । हरेक काम गर्दा समाजमा कस्तो समुहको साथ मिलेको छ भन्ने महत्व राख्छ । मैले राम्रो टिम वर्क र परिवारको सहयोग साथ पाएको छु । अब समाजमा रहेको कुसंस्कार र कुरीतिहरूबारे बुझाउन र यसबारे सचेतना जगाउने यो स्टेजलाई सदुपयोग गर्ने छु ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?