ट्रेंडिंग:

>> इन्टरपोलमार्फत यूएईबाट पक्राउ परेका दुई जनालाई नेपाल ल्याइयो >> संसदीय छानबिन समिति बनाउँदा कम्पनीको नाम उल्लेख गर्नुपर्ने कांग्रेसको अडान >> रुपन्देहीमा पोलियोविरुद्ध ७० हजार बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाइंदै >> कलेजो क्यान्सर बढ्दै, के के हुन्छन् लक्षण ? >> संसदको गतिरोध हटाउन दलहरुको पहल, भोलिको बैठकअघि नै सहमति जुटाउने प्रयास >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> बिउमा लुटिंदै किसानहरु  >> महेशपुर भन्सारले समात्यो ५ लाख बराबरको अवैध कपडा >> बुद्ध परिपथको विकासका लागि पञ्चवर्षीय योजना बनाउँछौः मन्त्री बस्नेत >> सकारात्मक चिन्तनले बनाउँछ स्वस्थ जीवन >> चाउलीको दोभासे रहर >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> मनपरी गर्ने बुटवलका २ मासु पसललाई जरिवाना >> बुद्धिचाल खेलाडी सेढाइलाई बिदाई >> स्कर्लसमा नेता चुन्न निर्वाचन >> उत्तर प्रदेशको १ प्रतिशत पर्यटक लुम्बिनीलाई पर्याप्त >> बुटवल पूर्ण खोप दिगोपना सुनिश्चितता घोषणा >> विद्यार्थीसँग पर्यावरण सचेतना अभिवृद्धि कार्यक्रम बुटवलमा सम्पन्न >> सन्धिखर्कमा पनि खुल्यो कपडा बैंक >> दाङबाट काठमाडौ जाँदै गरेको बस दुर्घटनामा १० यात्रु घाइते >> वडा नं ३ र १ सेमीफाईनलमा >> गृहमन्त्रीलाई कारबाही माग गर्दै नेवि संघको प्रदर्शन >> घरजग्गा र सवारी कर्जामा राष्ट्र बैंकको उदार नीति >> काँग्रेसले संसदमा उत्ताउलो व्यवहार देखायोः ओली >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै नबसी स्थगित >> राष्ट्रिय सभामा कांग्रेसको अवरोध पछि बैठक स्थगित >> नेपालले लगायो २ भारतीय ब्रान्डका ४ मसलाको आयातमा रोक >> प्रतिनिधि सभाको बैठक सर्‍यो >> पाल्पामा रूखबाट लडेर महिलाको मृत्यु >> पाकिस्तान खानेपानी संकटको चरम सिमामा >> संसदीय छानबिन समितिमा अडिग रहने कांग्रेसको निर्णय >> विश्वकपअघि अमेरिका र क्यानडासँग नेपालले वार्मअप खेल खेल्ने >> विपन्नलाई निःशुल्क उपचार सार्थक बनाउँदै काठमाडौं महानगर >> यस्तो छ आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> प्रधानमन्त्री प्रचण्डले चौथोपटक जेठ ७ गते विश्वासको मत लिने >> सुकुम्बासी र अव्यवस्थित बसोवासीलाई जग्गा र लालपुर्जा नदिन सर्वोच्चको आदेश >> ‘रक्तचाप नियन्त्रणमा पूर्व होसियारी’ >> लुम्बिनीको विकास र पर्यटन >> राजस्व संकलनमा प्रदेश सरकार फेल >> ‘मुंग्रे घार’ नै लिलबहादुरको साहारा >> प्रतिनिधिसभा बैठक आज पनि बस्दै >> राष्ट्र बैंकलाई तरलता व्यवस्थापनको सकस, बैंकिङ प्रणालीबाट आज फेरि रु. ३५ अर्ब तान्दै >> कस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> सन्दीपलाई विश्वकप खेल्ने टोलीमा राख्न आईसीसीले दियो स्वीकृति >> सकारात्मक चिन्तन : पूर्ण आकारको स्वस्थ जीवन >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> राइटपाथ एजुकेसन कन्क्लेभमा अन्जु पन्त र पुर्व मिस नेपाल आउंदै >> गुल्मीमा बस दुर्घटना : एकको मृत्यु, १२ घाइते (नामावलीसहित) >> बुटवलको विकासका लागि पुनःसंरचना विषयक दुई दिने गोष्ठी सुरु >> छाडा चौपाया व्यवस्थापनमा प्रदेशले चासो दिन्छ: मुख्यमन्त्री महरा
खबर

रामग्राममा बार्षिक ४१ करोडको बिप्रेषण

१३ चैत्र २०७९, सोमबार
१३ चैत्र २०७९, सोमबार

नवलपरासी,१२ चैत
जिल्लाको रामग्राम नगरपालिका क्षेत्रबाट बैदेशिक रोजगारमा गई बार्षिक ४१ करोड भन्दा बढि विप्रेषण रेमिटान्स रकम भित्रीएको छ । रामग्राम नगरपालिकाका बैदेशिक रोजगार सम्बन्धि पाश्र्वचित्र(प्रोफाईल) २०७९ प्रकाशित गरि सो तथ्याँक सार्वजनिक गरेको हो ।

नगरक्षेत्रबाट खाडी मुलुकमा गएका युवाहरुले बर्षेनी नगरक्षेत्रमा कुल ४१ करोड १७ लाख ९७ हजार रकम भित्रयाएर आर्थिक उपार्जनका कार्यहरु गर्दै आएको सो प्रोफाईलमा उल्लेख गरिको छ । बैदेशिक रोजगारको सबल पक्ष भनेको नै ज्ञान,सिप,अनुभव र विप्रेषण आर्जन हो । प्राप्त विप्रेषणलाई उत्पादनमुलक क्षेत्रमा परिचालन गरी स्वरोजगार तथा रोजगार गर्न सकेमा चक्रीय रुपमा वैदेशिक रोजगारमाा जानु पर्ने बाध्यताको अवस्थाको न्युनीकरणमा मद्द पुग्ने अवस्था पनि हुन सक्छ । बैदेशिक रोजगारमा कुल १ हजार ७ सय ७५ जना कामदार मध्ये १ हजार ४ सय ५ जना कामदारको परिवारले एक बर्षमा प्राप्त गरेको विप्रेषण विवरणाको आधारमा सो तथ्याँक तयार पारिएको नगरपालिकको रोजगार शाखाले जनाएको हो ।

विदेश जानेमा सबै भन्द बढि मलेशियामा २६ प्रतिसत रहेका छन् । दोश्रो स्थानमा कतार र साउदी अरब रहेको छ । त्यहा १९/१९ प्रतिसत कमदार कार्यरतत छन् । त्यसै गरि तेश्रो स्थनमा यु.ए.इ दुबई रहेको छ,जहाँ १३ प्रतिसत कामदार गएको तथ्याँक छ । त्यसै गरि बिप्रेषण प्राप्त हुने अन्य देश मध्ये अमेरिका ५ प्रतिसत,कवेद ४ प्रतिसत,बहराईन २ प्रतिसत,अष्ट्रेलिया २ प्रतिसत भारत १ प्रतिसत र अन्य ६ प्रतिसत रहेका छन् । त्यसैगरि विदेशबाट प्राप्त बिप्रेषणको उपयोगको अवस्था विश्लेषण गर्दा २३ प्रतिसत रकम ऋण तिर्नमा,२१ प्रतिसत घरखर्च तथा खानपानमा,१४ प्रतिसत बचत,१२ प्रतिसत घर निर्माणमा,९प्रतिसत स्वास्थ्य उपचार खर्च,८ प्रतिसत शिक्षा,५ प्रतिसत जग्गा खरिद र १ प्रतिसत रकम मात्र ब्यवसाय शुरु गर्नमा प्रयोग हुदै आएको छ ।

बैदेशिक रोजगारीको क्रममा काम गर्नु पर्ने समस्याबारेमा सबै भन्दा बढि ९० जनाले भने अनुसारको काम र दाब दुबै नपाएको बताएका छन् । भागेर काम गरिरहेको मध्ये ३० जना रहेका छन् । १५ जना लामो समय देखी तलब नपाएको,१५ जना मालिक नेपाल फर्कन नदिएको,१६ जना कम्पनीले बस्न दिएको तर खाना नदिएको १ जना जेलमा परेको,३ जना लामो समय देखी सम्पर्कमा नआएको जस्त समस्याहरु पनि उल्लेख गरिएको छ । विदेश जानेमा सबै भन्दा बढि वार्ड नं.१८ बाट ४ सय १८ जना रहेका छन् । त्यसै गरि वार्ड नं.१४ बाट ३ सय ४७ जना,वार्ड नं.१५ ३ सय ४७ जना रहेका छन् । त्यसै गरि वार्ड नं.१६ बाट ३ सय १६ जना विदेश गएका छन् ।
विदेश जानेमा सबै भन्दा बढि ३१ बर्ष देखी ४० बर्ष उमेर समुहका १ हजार ३ सय ६ जना रहेका छन् । २१ बर्ष देखी ३० बर्ष उमेर समुहका ९ सय ७६ जना,४१ बर्ष देखी ५० बर्ष उमेर समुहका ५ सय ७७,१८ बर्ष देखी २० बर्ष उमेर समुहका २० जना र ५० बर्ष माथि उमेरका ८० जना रहेका छन् । जातीगत विवरण अनुसार सबै भन्दा बढि मधेशी समुदाय १ हजार १ सय ३६ जना,तराईका जनजाती ७ सय ८१ जना,तराई दलित ५ सय ३७ जना,तराईका दलित १ सय २६ जना,मुस्लिम २ सय १४ जना,तराईका ब्राम्हण ७३ र पहाडका ब्राम्हण ८७ जना रहेका छन् ।

बैदेशिक रोजगारीबाट नगरक्षेत्रमा विप्रेषण भित्रिने गरिएको भए पनि यसमा नगरपालिकाले गौरव गर्ने कुरा नभएको नगरप्रमुख धनपत यादवले बताए । विदेशमा रोजगारी खोज्दै नेपाली जानु बाध्यता भएको हुदा अगामी दिनमा नगरपालिकाले स्वदेशमै रोजगारी कसरी सृजना गर्ने र स्वदेशमै रोजगारको अवसर प्रदान गर्नका लागि रोजगार रणनीति बनाउने कार्य भई रहेको उनले बताए । रणनीति निर्माण पश्चात सो रणनीति अनुसार नगरपालिकाले रोजगारीका कार्यक्रम लागु गर्नेछ, नगरप्रमुख यादवले भने,यसको जिम्मेवारी नगरपालिकाको रोजगार शाखालाई लगाइएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?