ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले पाए विश्वासको मत, पक्षमा ४८,विपक्षमा २८ , राप्रपा र लोसपा तटस्थ >> संघीय संसदको हिउँदे अधिवेशन अन्त्य गर्न सिफारिस >> ‘बा–आमासँग नगरप्रमुख’ कार्यक्रमको प्रभावकारिता बढ्दै >> गाउँपालिकाको अनुदानमा खेतबारी जोत्ने आधुनिक उपकरण >> वर्षको अन्तिम दिन,सुनको भाउमा नयाँ रेकर्ड >> म्यानमारमा सैन्य कुपछि ह्वात्तै बढ्यो गरिबी दर >> बाजुरा केन्द्रबिन्दु बनाएर ३.७ रेक्टर स्केलको भूकम्प >> वाणिज्य बैंकहरूले घटाए ब्याजदर >> एसीसी प्रिमियर कप : नेपाल मलेसियासँग भिड्दै >> लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री महराले आज विश्वासको मत लिने >> कोरियामा देखेको कफीले जव प्रेमको ध्यान मोड्यो…! >> देश बचाउन कांग्रेस–एमाले मिलौंः डा. शेखर कोईराला >> पशु बधशालाः १५ वर्षदेखिको सपना पूरा हुँदै >> विद्यार्थीहरूलाई जोडौं भर्ना अभियानमा >> उजाडिएका गाउँघरमा छरौं– आशाको सुनौलो किरण >> पर्यटन केन्द्र बन्दै ‘गौतमबुद्ध राष्ट्रिय उद्यान’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सत्ता समिकरणमा प्वाल पारेर नेपाली कांग्रेस सत्तामा आउन चाहान्छ: पौडेल >> गुल्मीको हिमालय आधारभूत विद्यालयमा दिवाकर पन्थीले गरे टीकाराम गुरु स्मृति अक्षयकोष स्थापना >> हरेक परिवर्तन एमालेको विचारबाट निर्देशित : पद्मा अर्याल >> ठुलाखर्क सेवा समाज रूपन्देहीद्वारा भित्तेपात्रो विमोचन >> ‘सफा हिमाल अभियान २०२४’ को ध्वजारोहण समारोह सम्पन्न >> जेसीआई तिलोत्तमाको नया वर्ष शुभकामना तथा क्यालेण्डर विमोचन >> बिग्रिए सिसिटिभी, अपराधका घटनामा वृद्धि >> सुप्रिम सहकारी पीडितको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न : जिबि र सागर कहिले पक्रिन्छन् ? >> अभिव्यक्ति स्वतन्त्रता संरक्षणका लागि कर्णालीमा अभियान >> स्कलर्समा कक्षा १२ का विद्यार्थीलाई बिदाई >> नेशनल प्याथल्याब भयो आइएसओ प्रमाणीकरण (भिडियोसहित) >> आगलागी सम्बन्धी कृत्रिम घट्ना अभ्यास >> गृहमन्त्री लामिछानेमाथि संसदीय छानबिन समिति बन्दैन : प्रधानमन्त्री >> `ई-ड्राईभ नेपाल´ को सेवा लुम्बिनीमा >> झाडापखाला नियन्त्रणमा ढिलाई किन ? >> अग्नी जोखिम व्यवस्थापनमा ध्यान दिने बेला >> कार्यालयमा नारा, वनमा डढेलो >> चार प्रदेशमा चट्याङ्गसहित हल्का वर्षाको सम्भावना >> आईपीएल क्रिकेटमा शीर्ष स्थानको राजस्थानलाई गुजरातले हरायो >> ईद उल फित्रमा एमाले रुपन्देहीको शुभकामना >> इस्लाम धर्मावलम्बीले इद–उल–फित्र मनाउदै, आज सार्वजनिक बिदा, प्रधानमन्त्रीले दिए शुभकामना >> एसीसी प्रिमियर कपमा नेपालले पहिलो खेल मलेसियासँग खेल्ने >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सीमा क्षेत्रका वासिन्दासँग परिवारमैत्री वातवरण बनाउँदै सशस्त्र प्रहरी >> रुपन्देही ईभेन्टसको ईफतारीमा सहयोग >> बुटवलमा पहिलो पटक कलेजोको बायोप्सी जाँचको सुरुवात ग्यास्ट्रो सेन्टरमा >> गण्डकी सरकारलाई दीर्घकालीन निर्णय गर्न सर्वोच्चको रोक, वैशाख १० मा पूर्ण सुनुवाइ >> नवनियुक्त मुख्यमन्त्री कँडेलले लिए शपथ >> कोशीमा बैसाख ६ गते विशेष अधिवेशन >> होराइजन जिबिएसमा शुभकामना तथा विदाई कार्यक्रम सम्पन्न >> राष्ट्रिय सभाको उपाध्यक्षमा विमला घिमिरे विजयी >> बुटवलको प्लान बी मा ‘न्यू ईयर ईभ’ >> भारतका ब्रेन मास्टर सुधिरलाई उपाधि

बर्दघाटले पाँच वर्ष खोलाको ठेक्का नलगाउने

१० माघ २०७९, मंगलवार
१० माघ २०७९, मंगलवार

सुनवल, माघ– पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाट नगरपालिकाले आम्दानीको मुख्य स्रोत मानिने नदिजन्य पर्दाथ उत्खनन्को लागी खोलानालको ठेक्का नगर्ने भएको छ । त्यसैले नगरपालिकाले हाल सम्म खोलाको वातवरणीय प्रभाव मुल्याङ्कन (आइइइ) समेत गरेको छैन् । स्थानिय तहको आम्दानीको मुख्य स्रोत मानिने खोलाको ठेक्का पट्टानै नलगाउदा राजश्व संकलनमा सिधा असर पर्ने देखिएको छ ।
बर्दघाट नगरपालिकाका नगर प्रमुख शम्भुलाल श्रेष्ठले अब आफ्नो नेतृत्व रहदा सम्म खोला ठेक्का नलगाउने बताए । खोला ठेक्का लगाउदा मेसिन प्रयोग गरी दोहन बढेको बताउदै उहाँले अब ठेक्का नलगाउने बताए ।

खोलामा चोरी निकासी बढ्यो भन्ने गुनासो छ नदिजन्य पर्दाथको ठेक्का लगाउने होईन् ? भन्ने जिज्ञासामा नगर प्रमुख श्रेष्ठले भने ५ वर्ष सम्म खोलाको ठेक्का लाग्दैन् । खोला क्षेत्रमा नगर प्रहरी खटाईने भन्दै अहिले भईरहेको नदिजन्य पर्दाथको चोरी निकासीको विषयलाई सामान्य रुपमा लिए । ‘अहिले दिनमा धेरै चोरी त भएको छैन् रातको समयमा हुन्छ, खबर भएसम्म प्रहरी पठाउने गरेका छौ श्रेष्ठले भने ।’ ठेक्का लगाउदा खोला दोहन बढ्ने र कलधारामा पानी समेत सुक्दै गएकाले ठेक्का नलगाउने निष्र्कषमा पुगेको उनले बताए ।

नगरपालिकाले विगतमा खजुरा गंगटी लगाएतका खोला ठेक्का लगाएर दुई करोड सम्म राजश्व संकलन गर्दे आएको थियो । अहिले दैनिक ट्याक्टर प्रयोग गरी नदिजन्य पर्दाथको चोरी हुने गरेको छ । विशेषगरी रातको समयमा खोला बाट निर्वाध रुपमा नदिजन्य पर्दाथको उत्खनन् हुदा पनि जनप्रतिनिधिले वास्ता गरेका छैनन् । खजुरा खोलाबाट हुने चोरीको सन्र्दभमा नाम नबताउने शर्तमा एक स्थानिय युवाले जनप्रतिनिधिकै मिलीमतोमा चोरी निकासी हुने गरेको बताएका छन् ।
राजनैतिक आडमा नगरप्रमुख शम्भुलाल श्रेष्ठले आखाँ चिम्लीदा खोलाको दोहन बढेको स्थानियकै भनाई छ । अझ पाँच वर्ष ठेक्का नलगाउने नगरप्रमुखको भनाईले चोरी निकासीले प्रसय पाउने देखिएको छ । नगर प्रमुखले खोला ठेक्कामा नलगाउने बताईरहदा प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत कृष्ण प्रसाद सापकोटाले भने खोलाको आइइइ गर्ने सोच बनाएको बताए । गंगटी खोलाको आईइइ भएपनि मुल आम्दानीको स्रोत मानिने खजुरा खोलाको आइइइ भएको छैन् । प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत सापकोटाले चोरी निकासी भईरहेको गुनासो आईरहेपनि जनप्रतिनिधिले नै विवादित हुने भन्दै खोला ठेक्कामा लगाउन खासै चासो नदिदा समस्या भएको बताए ।

जिल्ला समन्वय समितिका प्रमुख भगौती यादवले पटक पटक बर्दघाट नगरपालिलाई चोरी निकासी बढेकाले खोला ठेक्का लगाउन आग्रह गरेपनि सुनुवाई नभएको बताए । मुख्य ठुला खोला भएका सुनवल र बर्दघाटलाई विशेष आग्रह गरेपनि सुनुवाई नभएको उहाँको भनाई छ । ‘सुनवलले आइइइ गरिसकेको छ, ठेक्का आह्वान गरेको छैन्, बर्दघाटले त कुनै सुनुवाई नै गरेन् जिसस प्रमुख यादवले भने ।’बर्दघाट नगरपालिकाका पुर्व नगर प्रमुख धिरज शर्मा बस्यालले नगरपालिकाको आम्दानीको मुख्य स्रोत रहेको खोलानालाको समयमै ठेक्का लगाउन सके नगरको राजश्व संकलनमा सकारात्मक असर पर्ने बताए । आफुहरुको समयमा नियमित खोलाको ठेक्का लगाउदै आएको बताउदै पुर्व नगरप्रमुख बस्यालले ठेक्का नियमित गर्नुपर्नेमा जोड दिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

Admission open

http://www.lws.edu.np