ट्रेंडिंग:

>> पश्चिमी वायुसँगै न्युनचापीय प्रणालीको प्रभाव, चार प्रदेशका पहाडी क्षेत्रमा हल्का वर्षाको सम्भावना >> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल
मुख्य समाचार
फोटो कथा

रुपन्देही ५ मा वासुदेवलाई १० घण्टा पछ्याउँदा जे देखियो (फोटो फिचर)

२९ कार्तिक २०७९, मंगलवार ०७:०२
२९ कार्तिक २०७९, मंगलवार ०७:०२

बुटवल, २९ कात्तिक – चुनावी चटारोमा व्यस्त रुपन्देही ५ का सांसद उम्मेदवार बासुदेव घिमिरे कात्तिक २८ गते बिहान साढे ८ बजे लुम्बिनी सांस्कृतिक नगरपालिका वडा नं।७ र ८ को सीमा भैसहियाचोकमा घरदैलोका लागि आए । न्युज बुटवलटुडे डटकमलाई बिहान ७ बजेको समय दिए अनुसार संवाददाता समयमै पुगेपनि उम्मेदवार घिमिरे भने सैनामैनाको रामापुरबाट आउने क्रममा अपर्झट वैठक बस्न परेकाले निर्धारित समयभन्दा डेढघण्टा ढिलो आइपुगे । भैसहियाचोकमा एमालेबाट प्रदेश सभा सदस्य उम्मेदवार रामचन्द्र यादव,एमाले नगर अध्यक्ष निशार अहमद खान,युवा नेता हाफिज खानसहित घिमिरेको जम्काभेट जनमत पार्टीबाट सोही क्षेत्रका प्रदेश सभा सदस्य उम्मेदवार सीके गुप्तासंग भयो । घिमिरेले गुप्तासंग हात मिलाए । छोटो भलाकुसारी गरेपछि आफ्नो पार्टीको घरदैलोका लागि उत्तरतिर मोडिए ।

 

 

सबैभन्दा पहिला उनले भैसहियाचोकका घरमै रहेका युवा पवनकुमार गुप्तालाई भेटेर नमस्कार गर्दै हात मिलाए । आफू सांसद उम्मेदवार भएको परिचय दिए । घिमिरे बोलेर सक्न नभ्याउंदै पवनले मेयर हुंदा राम्रो काम गरेर चर्चित भएको सुनेको बताए । उनले बालेन शाहले पनि घिमिरेको कामको तारिफ गरेको टिभीमा हेरेको बताए । गुप्ताले अघि भने–‘आफ्नो क्षेत्रमा उम्मेदवार भएर आएको प्रत्यक्ष देख्न पाउंदा एकदमै खुशी लाग्यो ।’

 

सोमबारको घरदैलोको पहिलो भेटमै मतदाताको सकारात्मक प्रतिक्रियाले उत्साहित घिमिरेले आफु र आफ्नो पार्टीका उम्मेदवारलाई सुर्य चिन्हमा मत दिएर जिताउन अनुरोध गर्दै अघि बढे ।

 

 

त्यस क्रममा इस्तियाक अहमदसंग घिमिरेको भेट भयो । घिमिरेले आफू उम्मेदवार भएको बताउंदै आफ्नोबारे केही थाहा छ कि भन्ने जिज्ञासा राखे । इस्तियाकले तिलोत्तमा नगरपालिकालाई उत्कृष्ट बनाएर देशभरि चर्चित बनाउने मान्छेका रुपमा सुनेका बताए । दलको आवद्धता नखुलाई उनले यसपटक बासुदेवलाई भोट दिने सुनाए ।

 

 

त्यसपछि बासुदेवले अलगु यादवलाई भेटे । घरमै बसेका यादवले उम्मेदवार घिमिरेसंग केही समस्याहरु तेस्र्याए । उनले लुम्बिनी क्षेत्रमा स्तरीय सरकारी अस्पताल नहुंदा उपचारका लागि भारत वा भैरहवा जानुपर्ने वाध्यता रहेको सुनाए । निम्न वर्गीय परिवारका उनले गरीबहरुलाई निःशुल्क उपचारको व्यवस्था भए राम्रो हुने अपेक्षा राखे ।

 

त्यसपछि उम्मेदवार घिमिरे सानो भरबलिया गाउंमा पुगे । त्यहां चन्द्रभुषण यादवका परिवारसंग भोट मागे । यादवले यो क्षेत्रबाट तीन पटकसम्म चुनाव जितेका नेताले खासै काम गर्न नसकेकाले यसपटक नयांलाई रोज्ने खुलेरै बताए । उनले पनि बासुदेवले तिलोत्तमाको मेयर हुंदा राम्रो काम गरेको थाहा पाएको सुनाए ।

सोही ठाउंका गाडी चालक राजन यादवले पनि तीन पटक चुनाव जित्दा धेरै काम गर्न सकिने भएपनि नगरेको भन्दै असन्तुष्टी जनाए ।

 

त्यहांबाट उम्मेदवार घिमिरे ठूलो भरौलिया गाउंको मुस्ताक अहमदको घरमा पुगे ।  मुस्ताकले किसानले समयमा मल, बिउ, सिंचाई, अस्पतालको अभाव वर्षौंदेखि झेल्दै आएको गुनासो गरे । उनले गाउं र शहरमा समेत ढलको उचित व्यवस्थापन नहुंदा फोहोर र दुर्गन्ध फैलिएको, ठउं ठाउंमा सडक नपुगेको, भएका सडक पनि जीर्ण भएका बताए । मुस्ताकले पनि बासुदेव तिलोत्तमाको मेयर हुंदा राम्रो काम गरेको सुनेकाले अब यहां जितेमा यो क्षेत्रको राम्रो विकास हुने आशा गरेको सुनाए ।

 

ठूलो भरबलियाकै परबेज आलम खां,रहमतुल्ला खानलाई उम्मेदवार घिमिरेले भेट्दा दुबैजनाले  घिमिरेले राम्रो काम गरेको सुनेको बताए ।

घरदैलोकै क्रममा वडा नंं ८ सानो एकलाका कांग्रेस कार्यकर्ता हृदयराम यादवसंग बासुदेवले भोट मागे । यादवले एमाले उम्मेदवार घिमिरे र कांग्रेसका भरत शाहबीच कडा प्रतिस्पर्धा हुने माहोल देखेको बताए । उनले जनताले यसपटक रुपन्देही ५ मा परिवर्तन खोजेको स्पष्टै बताए ।

सोही वडाकै ठूलो एकलाकी शहिदुन निशा अन्सारीले यसअघि तीन पटक चुनाव जितेका नेताबाट अपेक्षा अनुसार काम नभएकोे भन्दै नयां उम्मेदवार रोज्ने बताइन् ।

 

यतिन्जेल मध्यान्हको १२ बज्न आंटेको थियो । सबैलाई भोक पनि लागेको थियो । उम्मेदवार घिमिरेसहित घरदैलोमा हिंडेको करिब २५ जनाको टोली एकलाबाट महजिदिया पुग्यो । त्यहां एमाले नगर अध्यक्ष निशार अहमद खानका दाजुको घरमा खाना तयार गरिएको थियो । उम्मेदवार घिमिरे सहित दाल भात र कुखुराको मासु सहितको खाना खाए । घरमा पकाएको खाना होटेलको भन्दा स्वादिलो भन्दै सबैले प्रसंशा गरे ।

खाना खाएर हिंड्ने बेला करिब १ बजे गाउंमै एकजनाको मृत्यु भएको खबर आयो । उम्मेदवार घिमिरेसहितको घरदैलो टोली मृतकको घरमा गएर केहीबेर बस्यो । अनि शबलाई मुस्लिम परम्परा अनुसार अन्त्येष्टी गर्ने – गाड्ने थलोमा पनि टोली गयो । त्यहां उम्मेदवार घिमिरेले मृतकलाई माटोले खाल्डामा पुर्ने काममा पनि सरिक भए । मृतकको अन्त्येष्टी सकिएपछि घिमिरेका प्रतिस्पर्धी कांग्रेसका भरत शाह पनि टुप्लुक्क आइपुगे । तर दुई उम्मेदवारबीच भेट हुन पाएन ।

 

त्यसपछि घरदैलो टोली वडा नंं ७ को शिवगढिया र अधिहारी पुग्यो । त्यहां ७० वर्षिया नन्दलाल गुप्ताले उम्मेदवार घिमिरेसंग ठूलाबडाले सिधासाधा जनतामाथि अन्याय र थिचोमिचो गरिरहेको गुनासो पोखे । एकजनाले आफ्नो घरबाट सडक जाने बाटो कांडे तार लगाएर बन्द गरिदिएको तर कतैबाट न्याय नपाएको बताए । गुप्ताले कांग्रेसले जित्दा गरिबले न्याय नपाउने र महंगी मात्र बढ्ने तर्क गरे ।

 

यसपछि घरदैलोमा एकजना पण्डित योगेन्द्र पाण्डे थपिए । उनले हाते माइकमार्फत एमालेको चुनाव चिन्ह सुरज -सुर्य हो, भत्ता दिन शुरुवात गर्ने पार्टी एमाले हो भन्दै कमेडी शैलीमा फलाक्दै एमालेलाई भोट माग्दै हिंडे । उनको उपस्थितिले उम्मेदवार घिमिरेले पनि रमाइलो र सहज महसुस गरे ।

 

घरदैलोका क्रममा उम्मेदवार घिमिरेसंग वडा नंं ७ अधियारीका १८ वर्षिय धर्मेन्द्रकुमार यादवले आफुले समयमा पाठ्यपुस्तक नपाउंदा पढाईमा असर परेको भन्दै नयां उम्मेदवारलाई भोट दिने बताए ।  म्यादी प्रहरीमा भर्ना हुन सबै प्रकृया पुरा गरी नाम निस्केपनि पक्षपात गरेर काम नदिएकोमा उनले दुखेसो पोखे ।

 

यसपछि उम्मेदवार घिमिरे वडा नं ७ कै पासीटोल पुगे । त्यहां रामविलास पासीले बृद्धभत्ता दिने पार्टी एमाले भएको भन्दै आफूले एमालेलाई नै भोट दिने खुलस्त पारे । घरदैलोमा मतदाताहरुले विगतमा कमजोर रहेको क्षेत्रमा एमालेका नेता खिमलाल भट्टराई राष्ट्रिय सभा सदस्य भइसकेपछि थुप्रै विकास निर्माणका योजना र वजेट पारेर एमालेको पक्षमा जनमत बलियो बनाएको भन्दै उनको योगदानको पनि खुलेर सराहना गरे ।

 

घरदैलोमा भेटिएका युवा उपेन्द्र अधिकारीले विकासलाई बुझेका,युवा पुस्तालाई प्रतिनिधित्व गर्ने उम्मेदवार बासुदेव घिमिरेलाई सिंगो ५ नम्बर क्षेत्रले खोजिरहेको बताए । ‘विगतमा कांग्रेसको दवदवा रहेको यो क्षेत्रमा यसपटक बासुदेवको असाध्यै क्रेज छ, उनीप्रतिको आकर्षण देखेर हामी छक्क परेका छौं’–अधिकारीले भने–‘उनले जिते भने तिलोत्तमा जस्तै यो क्षेत्रलाई २ वर्षमै परिवर्तनको महसुस गराउछन्, ५ वर्षमा त कायापलट गर्छन् भन्ने विश्वास छ ।

 

यतिन्जेल दिउंसोको पौने ५ बजिसकेको थियो । घरदैलो टोली खुनगाई पुग्यो । त्यहां सवा ५ बजेदेखि कोणसभा शुरु भयो । कोणसभामा उम्मेदवार घिमिरे र यादव तथा एमाले पोलिटब्युरो सदस्य खिमलाल भट्टराईले भाषण गरे । भाषणका क्रममा नेताहरुले तीनपटकसम्म चुनाव जितेको कांग्रेसले जनताको अपेक्षा अनुसार काम गर्न नसकेको तर्क गर्दै यसपटक एमालेलाई मत दिन स्थानीयसंग आग्रह गरे ।

 

‘सोंचे भन्दा राम्रो रेस्पोन्सले उत्साहित’

करिब साढे ६ बजे कोणसभा सकिएसंगै यो दिनको घरदैलो पनि सकियो । उम्मेदवार घिमिरेले क्षेत्रका ३२ वडामध्ये सोमबारसम्म २६ वटा वडामा घरदैलो गरेर भ्याएको बताए । त्यस क्रममा मतदाताबाट सोचे भन्दा धेरै राम्रो रेस्पोन्स पाउंदा उत्साहित बनाएको  घिमिरेले बताए । रुपन्देही ५ का जनताले वर्षौंदेखि विकास, समृद्धि र न्यायको साटो थिचोमिचो, अन्याय र अत्याचार भोगेकाले यसपटक परिवर्तन चाहेको घिमिरेको ठम्याई छ ।

 

वडा नं ७,८ र ११ गरी तीनवटा वडामा भएको एक दिनको घरदैलोका क्रममा भेटिएका ९५ प्रतिशत मतदाताले एमालेका सांसद उम्मेदवार बासुदेव घिमिरेलाई मेयर हुंदा तिलोत्तमालाई उत्कृष्ट र नमूना बनाएको कुराबाट प्रभावित भएर तथा नयां अनुहार भएर मत दिन चाहेकोे भावना व्यक्त गरेको पाइयो । मतदाताहरुले उम्मेदवारको अगाडि उनलाई खुशी बनाउन मात्रै यस्तो नभनेका हुन् भने रुपन्देही ५ मा घिमिरे जितको धेरै नजिक रहेको निश्कर्ष निकाल्न सकिन्छ ।

 

 

मौन अवधिमा आर्थिक चलखेलको डर

मतदाताले परिवर्तनको पक्षमा मत जाहेर गर्ने बताएपनि मतदानको पुर्वसन्ध्याको मौन अवधिमा पैसा र जिन्सी बांडेर सम्भावित परिणाम फेरबदल गराउने परिपाटी खासगरी मधेशमा नौलो होइन । एमालेका प्रदेश सभा सदस्य उम्मेदवार रामचन्द्र यादव स्वयं विगतमा पनि यो क्षेत्रमा चुनाव जितेपछि ५ वर्ष अनुहार नदेखाउने तर चुनावको मुखैमा मतदाताको घरघरमा आएर साडी र पैसा बांडेर चुनाव जित्दै आएको इतिहास रहेको अनुभव सुनाए । ‘यहां ५ वर्ष त के १५ वर्षसम्म केही नगरे पनि भयो,तर चुनावको मुखमा पैसाको मुठो बांडेर जितिन्छ भन्ने छ,यसलाई रोक्ने चुनौति छ’–उनले भने–‘निर्वाचन आयोग,प्रहरी प्रशासनले आचारसंहिताविपरितका अवान्छित गतिविधि रोक्नुपर्छ ।’

 

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?