ट्रेंडिंग:

>> तुलसीपुरमा आधुनिक बधशाला निर्माणकालागि छलफल >> अर्थतन्त्र ओरालो लाग्दै : अर्थमन्त्री भन्छन्– सुधारोन्मुख छ, ढुक्क भएर लगानी गर्नुस् >> अर्थमन्त्रीले गरे महेशपुर भन्सारको निरीक्षण, राजश्व संकलन वृद्धि गर्न निर्देशन >> गणपतिको सातौ शाखा योगीकुटीमा >> शिव, गणेश एवं नन्दीको प्राण प्रतिष्ठा >> सिगलतर्फ अन्तिम आठको टुगो >> त्रिकोणात्मक सिरिजमा नेपालको दोस्रो हार, नेदरल्यान्ड्ससँग २ रनले पराजित >> ‘जग्गा हडप्ने खेलले बुटवलको रानीगन्ज ललिता निवास र बालुवाटर जस्तै,छानवीन होस्’ >> पर्यटन व्यवसाय फस्टाउन सरकारी पक्षले तत्काल गर्नुपर्ने २५ काम >> नेदरल्यान्ड्सले नेपाललाई दियो १८५ रनको लक्ष्य >> १० प्रदेश इन्चार्ज तोक्ने माओवादी केन्द्रको निर्णयप्रति जनार्दन शर्माको असहमति >> दाङमा टिप्परको ठक्करबाट एकजनाको मृत्यु >> माओवादीले राष्ट्रिय सभा अध्यक्षमा दाबी नछाड्ने >> युनिग्लोब कलेज : व्यवस्थापन शिक्षामा उत्कृष्ट गन्तव्य >> इलाम २ र बझाङ–१ क मा हुने उपचुनावको मतदाता अद्यावधिक हुंदै >> क्यानडामा दुघर्टनामा मृत्यु भएका दुई युवाहरुको शव नेपाल पठाइदै >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला : आज नेपाल नेदरल्यान्ड्ससँग खेल्दै >> लगानी सम्मेलनमा किन ढिलाई ? >> एमाले सल्यानमा अहिले के पाकिरहेको छ ? >> बौद्ध शिक्षाभित्रको कल्याणकारी अर्थशास्त्र >> कपिलवस्तु साझेदारी वनमा चुनावी रौनक >> देवदहमा अमानवीय क्रियाकलापप्रति पेशागत महासंघको विरोध >> जलविद्युतको शिरै अँध्यारो >> लुम्बिनी अस्पतालमा प्रदेश सरकारको झेल ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् :आजको राशीफल >> दाङ क्रिकेट लिगः तुलसीपुर रोयल्स र घोराही टाईगर्स विजयी >> साई ग्लोबल कपः लीलाराम र प्यारामाउण्टको लगातार जित >> सुरक्षित महिनावारी अक्षयकोष स्थापना >> दाङमा दोस्रो अन्तराष्ट्रिय कुस्ती प्रतियोगिता रौनक >> लुम्बिनी अस्पताललाई पश्चिम क्षेत्रकै विशिष्टकृत अस्पताल बनाउँछौं : मन्त्री खनाल >> खेलकुद तथा सास्कृतिक क्षेत्रमा प्राथमिकता दिएको नगरप्रमुख पाण्डेको दाबी >> संसद्‍मा छिरेका ४९ जना ‘लघुवित्त पीडित’ विरुद्ध मुद्दा चलाइँदै >> लुम्बिनी प्रदेश फेसिंङ संघ गठन >> सिंहदरबार, बालुवाटार र बानेश्वरका पेटीमा हिँड्न निषेध >> नगरपालिकामा हुलहुज्जत गर्नेमाथि कानुनी उपचार खोजिने >> सातै प्रदेशमा माओवादी इन्चार्ज फेरिए >> नामिबियाविरुद्धको पहिलो खेलमा नेपाल २० रनले पराजित >> राष्ट्रिय एचआईभी एड्स महासंघमा खड्का निर्वाचित >> निर्णय कार्यान्वयन नगर्न अदालतको आदेश >> प्रभु बैंकका डेपुटी सीईओ सहित ९ जना पक्राउ >> टी–२० त्रिदेशीय क्रिकेट शृङ्खला: पहिलो खेलमा आज नेपाल र नामिबिया खेल्दै >> चार प्रदेशमा वर्षा र हिमपातको सम्भावना >> मगर एकता दिवसको सान्दर्भिकता >> आकाश देखिने कक्षाकोठा ! >> पेडा, खुवा र पनिर बनाउँदै विद्यार्थी >> सिद्धबाबा र गोरखनाथ मन्दिर बीचको सम्बन्ध >> ‘गाउँमै बस्छु—केही गर्छु’ >> कछुवा गतिमा प्रदेश सरकार ! >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि अव अनिवार्य यान्त्रिक परीक्षण
पर्यटन
पुर्व अर्थमन्त्री पौडेलको योजना

यस्तो छ पर्यटन विकासको ‘रोडम्याप’

२८ कार्तिक २०७९, सोमबार
२८ कार्तिक २०७९, सोमबार

बुटवल, २८ कात्तिक ।

पुर्व अर्थमन्त्री समेत रहेका एमाले उपाध्यक्ष विष्णु पौडेलले रुपन्देहीको पर्यटकीय विकासको रोडम्याप तयार पारेका छन् । आर्थिक समृद्धिका लागि पर्यटन क्षेत्रको विकासलाई विशेष प्राथमिकता दिँदै उनले आफ्नो प्रतिवद्धतापत्रमा समेटिएका कुरालाई पर्यटन विकासको रोडम्यापका रुपमा अगाडि सारेका हुन् ।

रुपन्देही क्षेत्र नं २ मा नेकपा एमालेको तर्फबाट प्रतिनिधि सभाको उम्मेदवार रहेका पौडेलले आफ्नो प्रतिवद्धता पत्रमा रुपन्देही २ मात्र नभई जिल्लामा नै तीव्रताका साथ पर्यटन विकास गर्न अल्पकालीन र दीर्घकालीन योजना ल्याएका हुन् ।

पर्यटनको विकासबाट यस क्षेत्रलाई विश्वव्यापी रुपमा चिनाउने बताउँदै उनले प्रतिवद्धता पत्रमा लुम्बिनी, तिलौराकोट, रामग्राम, सैनामैना, देवदहलगायतका ऐतिहासिक तथा पुरातात्विक महत्वका बुद्धकालीन सम्पदा क्षेत्रलाई अन्तर्राष्ट्रियस्तरको केन्द्रमा विकास गरिने र पर्यटनलाई यस क्षेत्रको विकासको मुख्य संवाहकका रुपमा स्थापित गरिने उल्लेख गरेका छन् ।

प्रतिवद्धता पत्रमार्फत पुरानो बटौली बजार (वडा नं १ र २), जितगढी, मणिमुकुन्द सेनको दरबार, नुवाकोट गढीजस्ता ऐतिहासिक एवम् पुरातात्विक महत्वका सम्पदा क्षेत्रको संरक्षण र विकास गरी पर्यटन प्रवद्र्धन गरिने जनाइएको छ ।

त्यसैगरी नुवाकोट, वसन्तपुरलगाएतका पहाडी भूभागलाई हिल स्टेसनमा विकास गरिने, निजी क्षेत्रद्वारा निर्माणाधीन केवलकार, रिसोर्ट, होटलजस्ता पर्यटन पूर्वाधारको निर्माण एवम् संचालनमा सहयोग पुर्याउने र ती ठाउँमा आवश्यकताअनुसार सडक, खानेपानी, संचार, विद्युत्, सुरक्षा र स्वास्थ्य चौकीलगायतका पूर्वाधारको विकास गरिने प्रतिवद्धता पत्रमा उल्लेख छ ।

त्यस्तै तिनाउ तथा दानव नदीमा जल पर्यटनको विकास गरिने र तिनाउ तथा दानव नदी नियन्त्रण गर्दा उपलब्ध हुने सार्वजनिक जग्गामा हरियाली पार्कलगायत पर्यटनसँग सम्बन्धित पूर्वाधार निर्माण गरिने बँुदागत रुपमा उल्लेख गरिएको छ ।

त्यसैगरी उर्वर भूमि तथा वन क्षेत्रको उपयोग गर्दै कृषि तथा पर्यापर्यटनको विकास गरिने र सम्भाव्यताको आधारमा वन क्षेत्रमा सफारी पार्क तथा ट्रेकिङ् रुटहरु निर्माण गरिने उल्लेख छ ।

प्रतिवद्धतापत्रमा स्थानीय जनतालाई पर्यटनमैत्री बनाउन र पर्यटकहरुलाई उत्कृष्ट आतिथ्यता प्रदान गर्न जनचेतना अभियान सञ्चालन गरिने र पर्यटन सेवासँग सम्बन्धित उत्कृष्ट जनशक्ति उत्पादन गर्न पर्यटन शिक्षालय स्थापना गरिने उल्लेख छ ।

गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलसहित यस क्षेत्रका महत्वपूर्ण पर्यटकीय स्थलहरूलाई एकआपसमा आबद्ध गर्न पर्यटक बस सेवा सञ्चालन गरिने, चिडियाखोलामा रामापिथेकसको मूर्तिसहितको रक गार्डेन निर्माण गरिने, हिल पार्कमा आधुनिक एवम् आकर्षक पूर्वाधार निर्माण गरिने, हिलपार्क, वसन्तपुर र नुवाकोटमा रुपन्देही आईको निर्माण गरिने, तिलोत्तमास्थित शङ्करनगर वन विहार तथा अनुसन्धान केन्द्र, सैनामैनाको बोलबम पार्क र समावेशी पार्क, बुटवलको ग्लोबल पिस पार्क, मिलन पार्क, लक्ष्मी उद्यानलगायतका पार्क एवं उद्यानहरुमा आकर्षक एंव बहुउपयोगी पूर्वाधार निर्माण गरिने जनाइएको छ ।

बुटवलस्थित अन्तर्राष्ट्रिय सभा भवन तथा प्रदर्शनीस्थललाई पूर्ण क्षमतामा सचालन गरी आन्तरिक पर्यटन प्रवद्र्ध्नमा समेत उपयोग गरिने, तिलोत्तमामा अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको स्टेडियम र सैनामैनामा राष्ट्रियस्तरको फुटबल स्टेडियमको निर्माण गरी खेल क्षेत्रलाई पर्यटन क्षेत्रको विकासमा सदुपयोग गरिने प्रतिवद्धता जनाइएको छ । त्यसैगरी बुटवलको चिडियाखोलादेखि पुष्पलालपार्कसम्मको बजार क्षेत्र र कालिका पथ लगाएतका स्थानमा पर्यटन सेवा केन्द्र, यात्रु विश्रामस्थल, सडकपेटी, हरियाली र आकर्षक, सडकबस्तीको व्यवस्थासहित, रात्रिकालीन बजार संचालन गरिने, बेलबासे, बेथरी सडक, सोह्र छत्तीस तथा चार तपाह नहर र सुख्खा खोलालाई व्यवस्थित तटबन्ध, हरियाली तथा सरसफाई र आकर्षक बत्तीसहित सौन्दर्यीकरण गरिने प्रतिवद्धता पत्रमा उल्लेख छ ।

त्यसैगरी बेलहिया, बुटवल, लुम्बिनी, तिलौराकोट, सैनामैना, देवदह र रामग्राम जोड्ने प्रमुख सडकहरुमा सौन्दर्यीकरणका साथै सडक पेटी, पर्यटक, विश्रामस्थल र पर्यटक सेवा केन्द्र स्थापना गरिने प्रतिवद्धता जनाइएको छ । शिवनगर सामुदायिक वनदेखि हिलपार्क, लक्ष्मीनगर, ज्योतिनगर, सिद्धबाबा, वसन्तपुर, बुटवल हाइस्कुल, मणिमुकुन्दसेन पार्क, सहश्रधारा, नुवाकोट, मिलनपार्क,पाणिनी पार्क, भैरव पार्क, हबी, शान्तिपार्क, बोलबम हिलपार्क हुँदै सालझण्डीसम्म पर्यटकीय पैदलमार्गको विकास गरिने र नुवाकोट, वसन्तपुर क्षेत्रमा जिपलाइन निर्माण तथा संचालन गर्न निजी क्षेत्रलाई सहयोग गरिने उल्लेख छ । त्यसैगरी बुटवलस्थित, पाणिनि पार्कमा परम्परागत सामग्री सङ्कलन गर्ने, सङ्ग्रहालय स्थापना गरिने र शंकरनगर सामुदायिक वनमा प्राणी उद्यान स्थापना गरिने प्रतिवद्धता जनाइएको छ । त्यसैगरी बुटवल स्थित सहश्रधारालाई धार्मिक पर्यटकीय स्थलमा विकास गरिने प्रतिवद्धता पत्रमा उल्लेख गरिएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?