ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग

२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार
२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार

बुटवल, २९ जेठ । अस्पतालमा उपचार गर्न आउने बिरामीका आफन्तलाई रगतको जोहो गर्न धेरै कठिन हुने गरेको छ । अझ दुरदराजबाट उपचारमा आएका बिरामीका आफन्तहरु रगत कहाँ पाइन्छ, कसरी लिने र मूल्य तिर्नुपर्ने हो वा निःशुल्क जस्ता धेरै कुराको ज्ञान हँुदैन । यस्तोमा बिरामीहरुलाई सहज हुने गरी अस्पताल परिसरमा नै ब्लड बैक स्थापना गर्न सके बिरामी र बिरामीका आफन्तलाई सहज हुने देखिन्छ । बुटवलको ब्लड बैकमा संकलन हुने रगत मध्ये सबैभन्दा धेरै खपत हुने लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा आफ्नै ब्लड बैंक स्थापना गर्न रुपन्देहीका रक्तदाताहरुले नवनियुक्त मेडिकल सुपरिटेन्टेन्ड डा. ईन्द्र ढकाललाई माग गरेका छन् । नेपाल स्वयंसेवी रक्तदाता समाज रुपन्देही शाखाले मंगलबार अस्पतालमा परिसरमा नवनियुक्त मेसु डा. ईन्द्र ढकाललाई शुभकामना तथा बधाई कार्यक्रम गरी बिरामीहरुलाई सहजताका लागि आफ्नै ब्लड बैंक खोल्न माग गरेका हुन् ।

कार्यक्रममा नेपाल स्वयंसेवी रक्तदाता समाज रुपन्देही जिल्ला शाखाका अध्यक्ष कृष्ण चौहान क्षेत्री, उपाध्यक्ष उदयराज भट्टराई, तिलोत्तमा शाखाका महासचिव सागर पाठक, भेषराज आचार्य, प्रेस सल्लाहकार स्वस्तिक श्रेष्ठले नवनियुक्त मेसु डा. ईन्द्र ढकाललाई मायाको चिनो र खादाबाट सम्मान गरेका थिए ।

कार्यक्रममा नेपाल स्वयंसेवी रक्तदाता समाज, रुपन्देही जिल्ला शाखाका अध्यक्ष कृष्ण चौहान क्षेत्रीले प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न सकिने धेरै सम्भावना रहेको बताए । रक्तसंचार नीति २०७१ मा जारी भएसंगै नेपाल सरकारले स्वास्थ्य मन्त्रालय अन्तर्गत ब्लड ब्युरो गठन गरी रक्तजन्य कार्यको ब्यवस्थापन गर्ने जिम्मेवारी दिएको भन्दै उनले एक सय बेड भएका अस्पताल आफ्नै ब्लड बैक खोल्न पाउने प्रावधान रहेको बताए ।

ल्याबको गुणस्तर अनुसार ए देखि ई सम्मका ब्लड बैक खोल्न सकिने उनले बताए । हाल नेपाल रेडक्रस सोसाईटीद्वारा संचालनमा रहेको ब्लड बैकले रगतको मागलाई थेग्न नसकेको बेला ठुलो अस्पताल आफनै संचालनमा ल्याउनु बिरामीहरुलाई धेरै राम्रो हुने उनको तर्क छ । ‘यसअघि नै भिम अस्पतालमा आफनै ब्लड बैक संचालनमा आएको छ’—उनले भने ।
भैरहवा मेडिकल कलेजमा समेत ब्लड बैकको युनिट छ । अस्पतालभित्र नै ब्लड बैक संचालन गर्ने सके यसबाट बिरामीहरुलाई सहजता मिल्ने उनले बताए । अस्पतालमा खपत गर्ने रगतको एक तिहाई रगत सोधभर्ना गर्ने गरेको उनले बताए ।

कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पताल मेसु डा. ईन्द्र ढकालले धेरै राम्रो विषय उठान भएको भन्दै यस विषयमा छिट्टै काम गरिने बताए । अघिल्लो कार्यकालमा समेत ब्लड डिस्प्याज सेन्टर र ब्लड बैक राख्ने विषयमा लामो छलफल भएको भन्दै उनले जनशक्ति र उपकरणलाई ब्यवस्थापन गरेर आवश्यक निर्णय गरिने बताए । प्रक्रिया पूरा गरेर काम गर्नतर्फ अघि बढ्ने प्रतिवद्धता जनाउँदै उनले आईसियु स्थापना भएको करिब ६ वर्षपछि पुर्ण रुपमा संचालनमा आएको उदाहरण पेश गरे ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?