ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते
धर्म संस्कृति :

कामाख्या मन्दिरमा किन बन्द गरिन्छ पूजाआजा चार दिनसम्म ?

२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार
२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार

बुटवल,२९ जेठ । लुम्बिनी केबलकारको माथिल्लो स्टेशनमा रहेको प्रख्यात शक्तिपीठ कामाख्या देवी मन्दिरमा असार दोस्रो साताको चार दिन पुजाआजा बन्द गरिने भएको छ ।

प्रत्येक वर्ष असार महिनाको दोस्रो साता (जुन महिना अन्त्य) तिर चार दिनसम्म लाग्ने अम्बुबाची मेलाका कारण मन्दिरमा पूजापाठ बन्द गर्ने प्रचलन रहेको छ । सोही धार्मिक मान्यता अनुसार असार ७ गते सांझ बन्द हुने मन्दिरमा ११ गते सांझ विशेष पूजा गरेर पुनः मन्दिर खुल्ने मन्दिरका पुजारी सुरेश पौडेलले बताए ।

चौथो दिन मन्दिर विशेष पूजा तथा धार्मिक अनुष्ठानहरु गरिन्छ। त्यस दिनलाई महाशोभा पनि भनिन्छ र भक्तजनहरु पुनः मन्दिरमा प्रवेश गर्न पाउँछन्।

मन्दिरमा पूजाआजा बन्द हुने भएपनि केबलकार, रेष्टुरेन्ट, जीपलाइन, स्काई साइक्लिङ भने नियमित सञ्चालन हुने म्यानेजर प्रज्ज्वल घिमिरेलेजानकारी दिए ।

अम्बुबाची मेलाको समयमा मन्दिरको ढोका बन्द गरिन्छ र कुनै पनि पूजा, दर्शन, वा धार्मिक गतिविधि नगरिने प्रचलन रहेको पुजारी पौडेलले बताए ।
अम्बुबाची पर्व कामाख्या देवीको मासिक धर्मलाई प्रतीकात्मक रूपमा मनाइन्छ। हिन्दू धर्मशास्त्र अनुसार, यस अवधिमा कामाख्या देवी पृथ्वी माताको रूपमा शुद्धिकरण र पुनर्जीवनको चरणमा हुन्छिन् । पौराणिक कथाअनुसार, यस अवधिमा देवी कामाख्या रजस्वला मासिक धर्ममा रहन्छिन्।

यो मान्यता विशेषगरी मन्दिरको गर्भगृहमा रहेको योनिमण्डल (स्तम्भ) सँग सम्बन्धित छ। अम्बुबाची मेलाको समयमा, यो योनिमण्डलमा पवित्र जल प्रवाहित हुन्छ र यसलाई रातो रङको कपडाले ढाकिन्छ। यसले मासिक धर्मको प्रतीकको रूपमा रजस्वला भएको झल्को दिन्छ।

यो समयमा पवित्र जललाई रातो रङको कपडामा संचित गरिन्छ र भक्तजनहरूलाई प्रसादको रूपमा वितरण गरिन्छ। यसलाई देवीको पवित्र रजस्वला जल मानिन्छ।
धार्मिक मान्यतामा यो प्रक्रिया देवीको मासिक धर्मको प्रतीकात्मक रूपमा लिइन्छ। यसको वैज्ञानिक कारण भए तापनि धार्मिक र सांस्कृतिक दृष्टिकोणले यसलाई महत्वपूर्ण मान्यता दिइएको छ ।

आईएमई ग्रुपको नेतृत्वमा स्थानीयको समेत लगानीमा एक वर्षअघि सञ्चालनमा आएको लुम्बिनी केबलकारको माथिल्लो स्टेशनमा रहेको कामाख्या मन्दिरमा दर्शन गर्न नेपालीसंगै भारतीयहरुको समेत उल्लेख्य संख्यामा आउने क्रम बढ्दो रहेको केबलकारका अपरेसन म्यानेजर डिएन कायस्थ सैंजूले बताए ।
कामाख्या देवी मन्दिर दर्शन गर्नाले धार्मिक, आध्यात्मिक, र सांसारिक विभिन्न फलहरू प्राप्त हुने विश्वास छ। पण्डित तथा पुरोहित सुरेश शर्मा पौडेलका अनुसार निःसन्तानलाई सन्तान प्राप्ति हुने मान्यता छ। सन्तानको इच्छा राख्ने दम्पतीहरू यहाँ विशेष पूजा अर्चना गर्न आउँछन्।
यस्तै मन्दिरमा दर्शन र पूजा गर्नाले रोग र व्याधिबाट मुक्ति मिल्ने विश्वास गरिन्छ। यस्तै मुक्ति, मोक्ष, समृद्धि, रोग नाश र मनोकामना पूर्ति हुने धार्मिक मान्यता र विश्वास रहेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?