ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

स्थानीय सामग्रीबाट ‘विद्यालयमा सीप’

सामाजिक विषयको परियोजना अन्तर्गत विद्यार्थीहरू स्थानीय उपलब्ध बाँस, निगालो, अम्रिसोको प्रयोग गरेर डोको (ढाकर) कुचो, मूडा र टोकरी बनाईरहेका छन् । पालिकाले प्लाष्टिकजन्य सामान प्रयोगमा निरुत्साहित गर्ने योजनालाई सफल पार्न विद्यालयले यस्तो सीप सिकाएको हो ।
२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार
२९ जेष्ठ २०८१, मंगलवार

बुटवल, २९ जेठ । पाल्पाको माथागढी गाउँपालिका वडा नं.७ मा रहेको सिद्धार्थ माध्यमिक विद्यालयका विद्यार्थीहरू सीप सिकिरहेका छन् । उनीहरूले स्थानीयस्तरमा पाईने कच्चा सामग्री प्रयोग गरेर कक्षा ९, १० र ११ का विद्यार्थीहरूले सीप सिकिरहेका छन् । सामाजिक विषयको परियोजना अन्तर्गतको कार्यक्रममा विद्यार्थीहरू स्थानीय रूपमा उपलब्ध रहेका बाँस, निगालो, अम्रिसोको प्रयोग गरेर डोको (ढाकर) कुचो, टोकरी बनाईरहेका छन् । गाउँपालिकाको प्लाष्टिकका सामान प्रयोगमा निरुत्साहित गर्ने योजनालाई सफल पार्न विद्यालयले यस्तो सीप सिकाएको विद्यालय सहायक प्रधानाध्यापक लिलबहादुर रानाले बताए ।

उनले भने यो सिकाईले स्थानीयस्तरमा प्रसस्त पाईने बाँसलाई प्रयोगमा कसरी ल्याउने भन्ने ज्ञान विद्यार्थीलाई भएको छ । त्यसैगरी बारीका कान्लामा भएको अम्रिसोलाई बुनेर कुचो बनाउन सिकेका छन् । यसको दैनिक रूपमा घरमा प्रयोग हुने भएकाले पनि बजार माग राम्रो हुन सक्ने अपेक्षा विद्यालयले गरेको छ । विद्यालयले विद्यार्थीलाई स्थानीय सीप सिकाएर आत्मनिर्भर गराउने उद्देश्य लिएको छ । त्यसैगरी प्लाटिकजन्य सामग्रीहरू हटाउन सहयोग हुने अपेक्षा गरिएको छ ।

विद्यालयले विद्यार्थीहरूलाई स्थानीय बाँस र निगालोको प्रयोग गरेर स्थानीय घर गाउँमा प्रयोग गर्ने डोको, डाकर, टोकरी र कुचो बनाउन सिकाएको छ । यी घरमा बस्तु दैनिक रूपमा प्रयोग हुँदै आएका छन् । विद्यार्थीलाई यस्ता सीपले दैनिक आम्दानी गर्न पनि सहज हुने विद्यालयका सहायक प्रधानाध्यापक रानाले बताए । उनले अब शिक्षालाई सौद्धान्तिक मात्र नभएर व्यवहारी ज्ञानसँगै अध्यापन गराउन आवश्यक भएको उनको भनाइ छ ।

विद्यालयले अब गाउँटोलमा प्रयोग हुने डस्बीनका रूपमा विद्यार्थी निर्माण गरेका टोकरी प्रयोग गर्ने अभियान सञ्चालन गर्ने बताए । यसले गर्दा गाउँपालिकाले प्लाटिष्क प्रयोग नगर्ने अभियानलाई सहयोग पुग्ने बताए । उनले विद्यार्थी कुचो बनाउँदा पनि बाँसको चोया प्रयोग गरेर प्लाष्टिकको डारी प्रयोग नगरेको बताए । यसले स्थानीयस्तरका कच्चा पदार्थलाई प्रयोग र सदुपयोगमा सहयोग हुने र किसानलाई पनि आर्थिकसँग जोड्ने माध्यम बन्ने अपेक्षा विद्यालयले लिएको छ । विद्यालयको यो सामाजिक परियोजना अन्तर्गतको कार्यक्रम हो । यसमा गाउँपालिकाको आर्थिक सहयोग रहेको छ ।

स्थानीय कच्चा पदार्थको प्रयोगबाट निर्माण गरिएका सामग्रीलाई बजारसम्म पु¥याउन सके आर्थिक उपार्जनमा समेत टेवा पुग्ने शिक्षक रानाको भनाइ छ । त्यसका लागि विद्यालयले योजना बनाएर काम गरिरहेको छ । बजार सम्म पु¥याउन स्थानीय सरकार, संघसंस्था जनप्रतिनिधि लगायत सबैको सहयोग आवश्यक रहेको छ ।

माथागढी गाँउपालिकाका सुचना अधिकारी नित्यानन्द खनालले विद्यालयले विद्यार्थी सीप सिकाउनु असाध्यै राम्रो काम भएको बताए । उनले स्थानिय कच्चा पदार्थलाई प्रयोग गरेर साम्रगी बनाउनु र त्यसलाई प्रयोगका ल्याउ सक्नु भनेको गाँउपालिका कै लागि नमुना काम भएको बताए । उनले भने–‘विद्यालयका विद्यार्थी बनाएका कुचो डोको डाकर टोकरीले कतै पनि प्लाष्टिकलाई छुदैन । हामीले प्लाष्टिक जन्य बस्तु प्रयोग नगर्न भनिरहदा विद्यालयले डस्बीनका रूपमा टोकरी बनाएर हाम्रो अभियानलाई सार्थक बनाईदिएको छ ।’

यसका लागि विद्यालय परिवार विद्यार्थी भाईबहिनीहरू धन्यवादका पात्र छन् । हामी यस्तो कामका लागि गाँउपालिका सधै विद्यालयले गरेका राम्रा काममा साथमा छौ सुचना अधिकारी खनालले भने । पालिकाका शिक्षा संयोजक प्रेमबहादुर बाह्घरेले पालिका का कक्षा ६ भन्दा माथि चलेका १७ वटा आधारभूत र माध्यमिक विद्यालयमा स्थानीय सीप सिकाइएको जानकारी दिए ।

फरक फरक विद्यालयले कतै एउटै त कतै फरक खालका सीप सिकाउने गरेका छन् । उनका अनुसार पालिकाले उक्त कार्यक्रम गत चैत्र महिनादेखि शुरु गरेको हो । उक्त सीप स्थानीय सीप जानेका व्यक्तिबाट सिकाउने गरिएको छ । कार्यक्रममा पालिकाका कक्षा ६, ७, ८, ९, १०, ११ र १२ कक्षाका विद्यार्थीले सिकिरहेका छन् । चालु आवको लागि एक विद्यालयलाई ४० हजार पालिकाले उपलब्ध गराएको छ । पालिकामा ४१ सामुदायिक र ४ संस्थागत गरी जम्मा ४५ वटा विद्यालय छन् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?