ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

विदेशी मुद्राको सञ्चिति १४ अर्ब ५४ करोड डलर

२८ जेष्ठ २०८१, सोमबार
२८ जेष्ठ २०८१, सोमबार

काठमाडौं,२८ जेठ । चालु आर्थिक वर्षको १० महिनामा गत वर्ष भन्दा रेमिट्यान्स आप्रवाह १९.२ प्रतिशतले बढ्नुको साथैं आयात २.४ प्रतिशतले घटेको छ ।

राष्ट्र बैंकका अनुसार चालु आर्थिक वर्षको १० महिनामा गत वर्षको सोही अवधी भन्दा रेमिट्यान्स आप्रवाह १९.२ प्रतिशतले बढ्दै ११ खर्ब ९८ अर्ब रुपैयाँ पुगेको छ ।

रेमिट्यान्स आप्रवाह बढेर विदेशी मुद्रा थुप्रिएको समयमा आयातमा आएको गिरावटले चालु खाता बचत समेत ह्वात्तै बढेको छ ।

राष्ट्र बैंकका अनुसार बैशाख मसान्तमा चालु खाता १ खर्ब ९३ अर्ब रुपैयाँले बचतमा छ । गत वर्ष बैशाख मसान्तमा चालु खाता ६३ अर्ब ७४ करोडले घाटामा थियो ।

राष्ट्र बैंकका अनुसार चालु आर्थिक वर्षको १० महिनामा विदेशी मुद्राको सञ्चिति २४.२ प्रतिशतले बढ्दै १४ अर्ब ५४ करोड डलर पुगेको छ ।

चालु आर्थिक वर्षमा भईरहेको आयातका आधारमा हाल कायम रहेको विदेशी मुद्राको सञ्चितिले १२.६ महिनाको बस्तु तथा सेवा आयात गर्न पुग्नेछ ।

देशबाट बाहिरिने भन्दा भित्रिने विदेशी मुद्रा वृद्धि हुँदा बैशाख मसान्तमा शोधनान्तर स्थिति ३ खर्ब ९२ अर्ब रुपैयाँले बचतमा गएको छ ।

गत वर्ष बैशाख मसान्तमा शोधनान्तर स्थिति २ खर्ब ९ अर्ब रुपैयाँले बचतमा थियो ।

बास्तबिक क्षेत्र, वित्तिय क्षेत्र, सार्वजनिक वित्त र बाह्य क्षेत्र गरी अर्थतन्त्रका ४ प्रमुख क्षेत्र मध्ये विदेशी मुद्राको सञ्चिमा भएको रेकर्ड सुधारले अर्थतन्त्रको बाह्य क्षेत्र सबल अवस्थामा पुगेको छ ।

आन्तरिक मागमा आएको गिरावटले उपभोग्य बस्तुको आयातमा घटेको अवस्थामा रेमिट्यान्स आप्रवाह ह्वात्तै बढेकाले अर्थतन्त्रको बाह्य क्षेत्र बलियो अवस्थामा पुगेको हो ।

वैदेशिक रोजगारीमा जाने श्रमिकको संख्यामा भएको वृद्धिले अर्थतन्त्रको बाह्य क्षेत्र बलियो बनाउन महत्वपूर्ण भुमिका निर्वाह गरेपनि आन्तरिक बजारमा उपभोग गर्ने जनसंख्यामा आएको गिरावटले अर्थतन्त्र अन्य ३ क्षेत्रलाई नकारात्मक असर गरेको छ ।

सरकारले वित्त नीति मार्फत व्यक्तिको आम्दानी बढाउन नसक्दा बजारमा बास्तबिक माग बढ्न सकेको छैन । अर्थतन्त्रको बलियो बाह्य क्षेत्र रहेको आधार देखाउँदै राष्ट्र बैंक सहज कर्जा लिने वातावरण बनाउँदै बजार चलायमान बनाउने गलत बाटो तर्फ अगाडी बढ्न खोजिरहेको छ ।
बार्षिक बिन्दुगत आधारमा महँगी ४.४० प्रतिशतमा सिमित हुँदा सर्वसाधारणलाई केही सहजता भएपनि रोजगारी सिर्जना तथा आम्दानी बढाउने गरी प्रयास नहुँदा समग्र अर्थतन्त्र समस्याउन्मुख भइरहेको छ ।

बैंक तथा वित्तीय संस्था र सहकारी जोड्दा कुल ग्राहस्थ उत्पादनको १०० प्रतिशत भन्दा बढी कर्जा बिस्तार भइसकेको अवस्थामा राष्ट्र बैंकका केही अधिकारीहरु थप कर्जा विस्तार गरेर बजारमा आर्थिक गतिविधी बढाउने पक्षमा छन् ।

अर्थतन्त्रको बाह्य क्षेत्र बलियो भएको आधारमा राष्ट्र बैंकले सहज कर्जा विस्तार गर्ने गरी लचिलो नीति लियो भने राजस्व संकलन बढ्दै सार्वजनिक वित्तमा केही सुधार भएपनि फेरी अर्थतन्त्रको बाह्य क्षेत्र तथा वित्तीय क्षेत्र निकै कमजोर अवस्थमा पुग्ने निश्चित छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?