ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

२० वर्ष दुबई बसेका वली व्यावसायिक पशुपालनमा रमाउँदै

२८ जेष्ठ २०८१, सोमबार
२८ जेष्ठ २०८१, सोमबार

दाङ, २८ जेठ ।

कुनै भर्खरै व्याएका र कुनै केही महिनाअघि व्याएका भैसी छन् । एकनासका पाडापाडी आरामले बसेका छन् । घोराही उपमहानगरपालिका –६ बचाहाका बाबुराम वलीले विगत तीन वर्ष देखि व्यावसायिक रुपमा भैसी पाल्दै आएका छन् ।

बाबुराम बहुउदेश्यीय कृषि तथा पशुपंछी नामको फर्म दर्ता गरेका छन् । २० वर्ष दुबइमा बसेका वलीले फर्मको प्रोप्राइटरमा श्रीमती बिमला वलीलाई राखेका छन् । महिलाको नाममा व्यवसाय दर्ता गर्दा सहुलियत पाइने भएकाले यसो गरेको उनले बताए । उनले ३६ वटा भैसीबाट व्यावसाय सुरु गरेका थिए । अहिले उनीसंग आठ वटा दुहुना भैसी र तीनका आठ वटा पाडापाडी छन् भने देउखुरीको बेलामा नौ वटा गरी जम्मा १७ वटा भैसी छन् ।

दुध दिँदासम्म भैसी आफै राख्ने दुध दिन छोडेपछि (बकेर्नो) भयो भने दाङको देउखुरीको बेला गाउँपालिकाको यादव समुदायलाई मासिक एक हजार दिएर पाल्न लगाउने र व्याउने भएपछि आफ्नै फर्ममा ल्याउने गरेको वलीले बताए । “विहान बेलुका गरी दैनिक ९६ लिटर दुध आफैले बजार पुर्याउने गरेको छु”, उनले भने । २८ लिटर दुध ७५ रुपैयाँ प्रति लिटरका दरले तुलसीपुर –१८ दुधरासको डेरीबाट किनेर एक सय रुपैयाँमा बिक्री गर्ने गरेको उनले बताए । “डेरीलाई दुध दिँदा कम मूल्य लिने गर्छन् त्यसैले घाटा हुन्छ । डेरीले लिटरको ७०÷७५ रुपैयाँ दिन्छन् आफूले बिक्री गरेमा एक सय रुपैयाँ लिटरमा बिक्री गर्न पाइन्छ ।”

महिनाको ३० हजार भैसीको दानापानी र अन्य खर्च कटाउँदा तीनलाख ४० हजार आम्दानी हुने गरेको उनले बताए । आफैले मोटरसाइकलमा क्यान राखेर दुध घोराही बजारका ग्राहकलाई घरघरमा पुर्याउने गरेको उनले बताए । आफ्नो काम गर्न लाज मान्नु हँुदैन । पसिनाको कमाई मिठो हुन्छ । सबै भैसीको बिमा गरेको उनले बताए । भैंसीको दुधका साथै मल पनि बिक्री हुन्छ । “एक टेक्टर मल चार हजार पाँच सय रुपैयाँमा बिक्री गर्ने गरेको छु”–उनले भने । अलिकती जाँगर गर्ने हो भने सबै ठाउँमा पैसा छ । भैसीको दुध, मल र बाख्रा बेच्दा पैसा आउँछ ।

गतवर्ष दुध बिक्री गरेको पैसाले साढे दुइ कठ्ठा जग्गा थपेको उनले बताए । २० लाख रुपैयाँ कठ्ठाका दरले ५० लाखमा किनेको बताए । ‘भैसीलाई चाहिने घाँस, पराल घरमै उत्पादन हुने गरेको बाहिर किन्नु पर्दैन’, उनले भने । गोठको एउटा कोठामा बरसिम घाँस र गहुँको भुस र भरिभराउ रहेको छ । चार बिघा खेतबारी आफ्नै छ, साढे एक बिघा खेत वार्षिक २० हजार भाडा दिने शर्तमा घाँस खेती गर्नलाई भाडामा लिएका छन् । आफ्नै लगानीमा सबै खर्च गरेको उनले बताए । “कसैले सहयोग लिन आउनुस् भनेका छैनन् मलाई सहयोग चाहियो भन्न गएको छैन”– उनले भने । कहाँ कसरी सहयोग मिल्छ भनेर सोध्न जाने समय पनि नभएको उनी बताउँछन् । स्थानीय तहले दिने अनुदानका बारेमा अनबिज्ञ रहेको उनले बताए ।

बाख्रा पालन पनि छ

बाबुराम वलीले भैसीका साथमा बाख्रा पनि पालेका छन् । उनीसंग १७ वटा खसी, बोका र बाख्रा छन् । भैंसीका लागि दानापानी जुटाउन परिहाल्छ त्यसैमा अलिकति दाना थपे बाख्रा पाल्न सकिन्छ भन्ने सोचाइ आएर बाख्रा पनि सुरु गरको उनले बताए । यही बैशाख महिनामा ७० किलोको खसी कटाउँदा ५६ हजार आम्दानी भएको थियो । “बाख्राबाट पनि राम्रो आम्दानी भएको छ”, उनले भने । भैसी जस्तो दैनिक आम्दानी नभएपनि मासिक रुपमा बाख्राबाट आम्दानी हुने गरेको उनले बताए ।

उनको आफ्नै कथा छ

रोल्पाको तिला गाउँपालिका पुरानो बास स्थान भएका वली नेपाल आर्मीमा भर्ना हुन काठमाडौ गए । त्यहाँ नाम निस्केर तालिम पनि गरे । उनी आर्मीमा भर्ना हुँदा देशमा माओवादी युद्ध चलिरहेको थियो । त्यहाँ गएको नेकपा माओवादीले थाहा पाए र आर्मीमा भर्ना भएका कारण कारबाही गर्ने चेतावनी दिएपछि उनी भागेर भारत गएर छ महिना काम गरेको बताए । त्यहाँ ६ महिना इन्डियन फोर्स सेक्युरेटी गार्डका रुपमा काम गरेर ८० हजार रुपैयाँ ल्याएर घोराही –६ बचाहामा जग्गा किनेको बताए । भारतबाट फर्केपछि दुबइका लागि भिसा लगाए र दुबइ गए । त्यहाँ २० वर्ष काम गरेपछि वलीले अर्काको भूमिमा काम गर्नुभन्दा आफ्नै भूमिमा केही काम गर्नुपर्छ भन्ने सोचाइ आएर यतै व्यावसाय गरेको बताए ।

आफ्नो मेहनतमा रमाउने मान्छे सधैं खुसी हुन्छ, स्वाभिमानी हुन्छ त्यसैले आफ्नो भूमिमा काम गर्न उनले सबैलाई आग्रह गरेका छन् । घरपरिवारमा आमा, श्रीमती, एक छोरा र एक छोरी छन् । सबैले काममा सघाउने भएकाले बाहिर मान्छेलाई काम दिनु नपरेको उनले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?