ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

वनै पिच्छे पोखरी खन्दै उपमहानगर

बुटवलमा १७ वटा सामुदायीक वन छन् । यी मध्ये साना ठुला गरेर १० वटा वनमा पोखरी निर्माण भएका छन् ।
२७ जेष्ठ २०८१, आईतवार
२७ जेष्ठ २०८१, आईतवार

बुटवल, २७ जेठ । बुटवल उपमहानगरपालिका—११ देवीनगरका हरिप्रसाद कडेंल उपमहानगरपालिकाले अघि सारेको एक वन, एक पोखरी कार्यक्रमबाट खुशी छन् । उनलाई एक वन, एक पोखरी अभियान महत्वपूर्ण लागेको छ । बुटवल—८ सुख्खानगरका शिव अधिकारी वनमा पोखरी निर्माणले वनको वैभव बढेको बताउँछन् । ‘वन्यजन्तुलाई पानी खान सजिलो भएको छ, भूमिगत पानी रिचार्ज भएको छ उनले भने,—पर्यापर्यटन विकासको ढोका पनि खुलेको छ ।कडेंल र अधिकारी झैं एक वन, एक पोखरी निर्माणले स्थानीय खुशी भएका छन् ।

बुटवलमा १७ वटा सामुदायकि वन छन् । यी मध्ये साना ठुला गरेर १० वटा वनमा पोखरी निर्माण भएका छन् । बुटवलको फूलबारीमा एउटा पोखरी छ । यहाँको पोखरीमा बर्खायाममा मात्रै पानी संकलन हुन्छ । चारपाला सामुदायिक वनमा सानो र ठूलो गरी दुई वटा पोखरी छन् । शिवनगर सामुदायिक वनमा तीन वटा पोखरी निर्माण भएका छन् । चुरे सामुदायकि वन चिडियाखोलाको माथि रहेको चिसापानी भन्ने ठाउँमा पोखरी निर्माण गर्न थालिएको छ । यो ठाउँमा पानीको पूरानो प्राकृतिक मूल छ । त्यहाँ १५ मिटर लम्बाइ र १२ मिटर चौडाइको पोखरी खनिएको छ ।

चारपाला सामुदायिक वनको प्रगतिनगरदेखि पानी रहेको पूरानो नर्सरीमा पोखरी खनिएको छ । त्यसैगरी जितेश्वरी सामुदायिक वनमा दुई वटा पोखरी र यो वर्ष रामनगर सामुदायिक वनमा साना दुईवटा पोखरी निर्माण गरिएको बुटवल उपमहानगरपालिका वनवातावरण तथा विपद् व्यवस्थापन शाखाका वातावरण इञ्जिनियर योगेश चापागाईले जानकारी दिए । उनले भने उपमहानगरपालिकाले बाँकी सामुदायिक वनमा संभाव्यता अध्ययन पछि मात्र पोखरी निर्माणको काम अघि बढाउने बताए । उनले कतिपय सामुदायिक वनले माग गरे पनि संभाव्यता अध्यन्न गर्दा पोखरी निर्माणका लागि राम्रो नभए पनि नगरले पोखरी निर्माण गर्न नसक्ने जानकारी दिए । यो वर्ष बुटवल उपमहानगरपालिकाले पोखरी निर्माणका लागि १० लाख रुपिया विनियोजन गरेको छ ।

शिवनगर सामुदायिक वनमा रहेको कमल पोखरीले आन्तरिक पर्यटन प्रवद्र्धनमा टेवा पु¥याएको छ । पछिल्लो समय कमल पोखरी घुम्न आउनेको संख्या बढिरहेको छ । वनमा पोखरी निर्माण गरी सौन्दर्यकरण गर्न सके सामुदायिक वनको आम्दानी बढ्ने अधिकारीको भनाई छ । जलवायु परिवर्तनको असर न्यूनीकरण गर्न तथा पर्यावरण जोगाउन बुटवलमा एक वन एक पोखरी अभियान सुरु भएको हो । बुटवल उपमहानगरपालिकाले चुरे पहाडको फेँदीमा रहेका सामुदायिक वनमा पोखरी निर्माण अभियान सुरुवात गरेको हो । पोखरी निर्माणले वातावरणलाई सफा गर्ने र पोखरीको पानीबाट हुने सिचाईले बोटबिरुवामा भित्री रूपमा सिचाई हुने भएकाले अभियान महत्वपूर्ण रहेको बुटवल उपमहानगरपालिकाका उपप्रमुख सावित्रा देवी अर्यालले बताइन् ।

उपप्रमुख अर्यालका अनुसार पोखरी सिचाईका लागि महत्वपूर्ण रहेको छ । पूर्वजहरूले एक गाउँ एक पोखरी पोखरीको अवधारणा अनुसार गाउँ—गाउँमा पोखरी बनाएको उनले बताइन् । गाउँमा रहेका ती पोखरीमा चरनबाट फर्केका गाइवस्तुले पानी खान्थे । तिनै पोखरीमा डुबुल्की मार्थे ।पूर्वजले गरेको कामलाई ब्युँताउन खोजिएको हो उनले भनिन् । जलवायु परिवर्तनको असर विश्वव्यापी देखिन थालेको छ । जलवायु परिवर्तनले पानीका श्रोत सुक्न थालेका छन् । पानीको संकट चुलिदै जाने संकेतहरू देखिन थालेका छन् । जलवायु परिवर्तनको असरले चुलिदै गएको पानीको संकट न्युनिकरण गर्न एक वन एक पोखरी कार्यक्रम प्रभावकारी हुने उपमहानगरपालिकाले विश्वास लिएको छ । जलवायु परिवर्तनको असर न्युनिकरण गर्न यो कार्यक्रम फलदायी हुनेछ ।

वातावरणविद युवराज कंडेलले एक वन एक पोखरी अभियानलाई व्यापक बनाउन सके मानव वन्यजन्तु द्वन्द्वलाई न्युनिकरण गर्न सकिन्छ । पोखरीले हरियाली प्रवद्र्धन हुने र त्यसको प्रत्यक्ष फाइदा समुदायले पाउँछ ।चुरे क्षेत्रमा ठूला पोखरी निर्माण गर्दा अध्ययन र अनुसन्धान पछि बनाउनुपर्ने कडेंलको सुझाव छ । चुरे क्षेत्रबाट बग्ने खोल्साहरूलाई थुनेर पोखरी निर्माण गर्दा त्यसले थेग्न नसक्दा दुर्घटना हुन सक्ने तर्फ सचेत हुनुपर्छ उनले भने । उनले पछिल्लो समयमा जंगलमा लागेको डढेलो नियन्त्रण गर्न पनि पोखरी निर्माणले सहयोगी भुमिका खेल्ने सक्ने बताए ।
बुटवलका सबैजसो सामुदायिक वनले पोखरी निर्माणका लागि उपमहानगरपालिकाको साथ खोजेका छन् । रामनगर सामुदायिक वनका अध्यक्ष रुद्र हमालले पोखरी निर्माणको लाग गत वर्ष नै माग गरेको भएपनि योजना पर्न नसकेको गुनासो गरे । रामनगरमा पोखरी बनाउँछौं, उपमहानगरको साथ चाहियो भनिरहेका छौं । वनमा पोखरी नहुँदा तिर्खाएका वन्यजन्तु रामनगरवासीको घरघरमा आउन थालेकाले समस्या झेल्नुपरेको छ । ‘घर—घरमा वन्यजन्तु आउँदा दुर्घटनाको जोखिम छ,—उनले भने,—बेलैमा पोखरी बनाउन सके दुर्घटनाबाट समुदायलाई जोगाउन सकिन्थ्यो ।’

शिवनगर सामुदायक वनका सचिव श्यामकला आचार्यले वनमा पोखरी निर्माणले वनको सन्दर्यता बढाउनुका साथै आन्तरिक पर्यटन भित्राएरन सकिने बताईन । वनमा हरियाली कायम गर्न पनि पोखरी आवश्यक त्योसँगै वन्यजन्तुलाई पानी खानका लागि पनि असाध्यै आवश्यक छ पोखरी । उनी भन्छिन् यसरी वन्य जन्तुले वनमा नै पानी खान पाए भने बस्ती सम्म आउर हानी नोक्सान हुनबाट समेत जोगाउन सकिने हुनाले पनि वन पोखरी अति आवश्यक पर्छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?