ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

भारतीय चुनाव परिणामले दिएको सन्देश

२४ जेष्ठ २०८१, बिहीबार
२४ जेष्ठ २०८१, बिहीबार

भारतमा भरखरै लोकसभाको निर्वाचन सम्पन्न भई परिणाम पनि आएको छ । तर, यस परिणामपछि विभिन्न तर्कवितर्क पनि हुन थालेका छन् । मोदी आफैँको नेतृत्वमा भएको विधानसभा वा लोकसभाका निर्वाचनका परिणामहरू यस किसिमले आएका थिएनन् । सबै चुनावहरूमा मोदीले आफ्नो पार्टीलाई बहुमतमैँ पुयाएका थिए । तर, यसपटक त्यस्तो हुन सकेन । भाजपा आफैले मात्र बहुमत हासिल गर्न सकेन । उसले आफ्ना सहयोगी दललाई मिलाएर बनाएको एन्डिएमार्फत् सरकार बनाउनु पर्ने भएको छ । तीनवटा न मिलेर काम गर्नुपर्ने भएको छ । नरेन्द्र, नीतिश एवं नायडु । कतै विपक्षीहरूले एन्डिएलाई फुटाउन सके भने लगभग १०–११ भन्दा बढी पार्टी मिलाएर नयाँ सरकार पनि बन्न सक्ने अवस्थाको सम्भावना पनि रहेको छ । एन्डिएले बहुमतका लागि चाहिने २७२ भन्दा बढी नै अर्थात् २९२ सिट संख्या जितेको छ । त्यस्तै काङ्ग्रेस र समाजवादी सहितको INDIA गठबन्धनले २३४ सिट प्राप्त गरेको छ । यहाँ बुझ्नपर्ने कुरो के छ भने बहुमत प्राप्त गर्न नसकेपनि INDIA गठबन्धनको पूरा सिट संख्या भन्दा धेरै नै अर्थात् २४० संख्या भाजपाको रहेको छ । एन्डिए गठबन्धनका अरू दल विहारको नीतिशको पार्टीले १२ र आन्ध्रको चन्द्रबाबु नायडुको पार्टीले १६ सिट संख्या जितेको छ । यी दुबै पार्टीहरू एन्डीएको गठबन्धनबाट छुट्टिए भने त सरकार बनाउन गाह्रो नै होला तर यी दुईमध्ये एकमात्र छुट्टियो भने चाहिँ मोदीलाई सरकार बनाउन गाह्रो पक्कै पर्नेछैन । अनि नरेन्द्र मोदी नै प्रधानमन्त्री बन्ने हुन् । उता INDIA गठबन्धनलाई २७२ पु¥याउनपनि त्यति सजिलो पक्कै हुनेछैन । २३४ भित्रपनि अनेक पार्टी त्यसमा पनि अझ २७२ पु¥याउनपनि त्यति सजिलो छैन । विपक्षी पार्टीहरूले सरकार बनाइहाले टिक्न त्यति सजिलो पनि छैन । मोदीले देशमा तुलनात्मक रूपमा राम्रो काम गरेपनि उनको नेतृत्वको पार्टी बहुमतमा पुग्न नसक्नुको कारण भनेको उनीहरूले उत्तरप्रदेशको राजनीति राम्रो नबुझ्नु भयो । उत्तर प्रदेश आफैँमा त्यति शिक्षित स्थान पनि भएन । अर्को कुरो यहाँका अधिकांश मुसलमानले समाजवादी पार्टीका पक्षमा मतदान गरे । अनि आफुलाई ब्राह्मण भन्नेले पनि भाजपाको उद्देश्यका बारेमा नबुझी व्यक्तिगत स्वार्थमा लागे । उत्तर प्रदेशका मुख्यमन्त्री योगी आदित्यनाथको बढ्दो लोकप्रियता पनि उनका समकक्षीले नपचाउँदा उत्तरप्रदेशको चुनावलाई त्यति ध्यान दिएनन् । यसको फलस्वरूप सिङ्गो पार्टीलाई नै घाटा भयो । उत्तरप्रदेशमा समाजवादी पार्टीले पनि केही आशा गरे पनि यति धेरै आशा भने गरेको थिएन । तर, उसले यति धेरै सिट पाउँदा उ पनि अचम्ममैँ परेको छ । त्यस्तै भरखर सम्पन्न भएको विधानसभामा राजस्थानमा राम्रो गरेको भाजपा त्यहाँबाट पनि आफ्ना केही सिट गुमाएको छ । त्यस्तै हरियाणा र पश्चिम बङ्गालबाट पनि भाजपाले धेरै सिट गुमाउनु परेको छ । भारतमा आएको हिन्दूत्वको लहरलाई रोक्न त्यहाँका निरपेक्ष पार्टीहरूको गठबन्धन बन्दापनि भाजपाले कम आँकलन गरेकाले अयोध्याबाट समेत आफ्नो सिट गुमाउनु परेको छ । एक स्वरले संविधानका नारा लगाएका विपक्षीहरूले जनतालाई फकाउन सकेको अवस्था आंशिक देखिएको छ । मन्दिर, गौ र मातृभूमिलाई राम्ररी नबुझी पुनः कुम्भ निद्रामा हिन्दूहरू पुग्दापनि यो अवस्था आएको हो । तर त्यसमापनि अझ मननीय कुरो त अब तेस्रो कार्यकालबाट खतरनाक राष्ट्रवादीका कुरा आउने डरले विपक्षीहरूले दह्रो गठबन्धन बनाउँदा पनि यस्तो अवस्था आएको हो ।

तर उत्तराखण्ड, हिमाचल, दिल्ली, गुजरात, उडिसा, कर्णाटक, विहार, आसाम, झारखण्ड आदि प्रदेशहरूमा भने भाजपाले धेरै राम्रो संख्यामा जित हासिल गरेको छ । उडिसामा भएको विधानसभा चुनावबाट भाजपा त्यहाँ पहिलोपटक सरकार गठन गर्ने तयारीमा छ । कांग्रेस लगायतका विपक्षीहरूले पनि यति संख्यामा नसोँचेको सिट आउँदा दङ्ग परेरै सरकार गठनसम्मको योजना बनाइरहेका छन् । जे जसो होला नरेन्द्र मोदीले नै सरकार बनाए भने पनि पहिले जस्तै उनले काम गर्न त्यति सजिलो छैन । आफ्नो बहुमत रहेर ढुक्क भएर सरकार चलाएजस्तो भने यसपटक पक्कै हुनेछैन । उनलाई भाजपाको नीति अनुसारका गोबध बन्द, आरक्षण बन्द, पाकिस्तान संरक्षित काश्मिर भारतमा ल्याउने आदि काम गर्न त्यति सजिलो हुने छैन नै । तरपनि उनको सरकार चलाएको लामो अनुभवका कारणले गर्दा भने उनले सरकार चलाउन सक्ने कुरामा त्यति शङ्का भने गर्न सकिने अवस्था छैन । तर पनि समग्रमा भन्नुपर्दा भने जसले सरकार गठन गरे पनि चलाउन सजिलो भने पक्कै छैन । अझ INDIA गठबन्धनलाई त भ्यागुताको धार्नी पुयाउन अत्यन्त कठिन देखिन्छ । पुगि हाल्यो भने पनि जोगाउन कठिन । जोगियो भने पनि चलाउन कठिन । चलाइयो भने पनि काम गर्न कठिन । काम गरियो भने पनि राम्रो गर्न कठिन । किनकि यो गठबन्धन भनेको विशेषतः देशलाई बनाउने भन्दापनि मोदीविरुद्ध खडा गरिएको मोर्चा हो । कसैलाई विगार्न गरिएको गठबन्धन त्यति लामो समय चल्ने गरेको देखिएको छैन । यस किसिमको उदाहरण हामीले नेपालमा नदेखौँ भने पनि देखेको देख्यै नै छौँ ।
ठिक छ अब जसले जसरी सरकार बनाएपनि हामी नेपालीहरूका लागि पनि तपाइँहरूले राम्रोसँग काम गरिदिनुहोला । सहयोग गर्न नसके पनि काम नबिगारी दिनुहोला । सानो देश भनेर नहेप्नुहोला । २०१४ देखि नेपालका सीमामा आएको शान्तिलाई यथावत् कायम राखिदिनुहोला । नेपालीहरू भारतमा जाँदा हुने सम्मान यथावत् राखिदिनुहोला । वि.सं. २०५२ देखि तपाइँहरूकै निर्देशनमा पालिएर यता बम पड्काइएका हुलहरू पुनः त्यता पालेर यता अशान्ति नल्याईदिनुहोला । भारतवर्षका मुल धर्महरू हिन्दू, बौद्ध, किरात, शिख, जैन आदि सनातनीहरूलाई आँच आउने काम नगरिदिनुहोला । भाइचाराकोपनमा बृद्धि गराइदिनुहोला । जुनसुकै देशबाट शरणार्थीका रूपमा भारत गएका सनातनीहरूले पाउने भनिएको नागरिकतालाई यथावत् राखिदिनुहोला । समग्र नेपालीहरूको तर्फबाट धेरै धेरै शुभकामना छ ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?