ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

खानेपानीसंग भएको करोडौ रकम समुदायमा लगानी गरौ : मन्त्री ढकाल

२३ जेष्ठ २०८१, बुधबार
२३ जेष्ठ २०८१, बुधबार

बुटवल।

खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता समितिको नाममा जनताको पैसा बैङ्कमा अनायसै रहिरहेको लुम्बिनी प्रदेशका शहरी बिकास तथा खानेपानी मन्त्री भुमिश्वर ढकालले बताएका छन ।

आज बिश्व बतावरण दिवसको अवसरमा शहरी बिकास तथा खानेपानी मन्त्रालयको आयोजना र खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता महासंघ सैनामैनाको सह–आयोजनामा आयोजित कार्यक्रममा सरोकारवालासंग अन्तरक्रिया कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै मन्त्री ढकालले सो बताएका हुन ।

खानेपानी तथा सरसफाई संस्थाहरुमा जनताबाट उठेको ठुलो रकम अनावश्यक रुपमा बैङ्कमा बसी रहेको प्रसङ उठाउदै सो रकम अब समुदायमा नै योजना बनाएर लगानी गर्नु पर्ने मन्त्री ढकालले बताए ।

उनले भने  “पैसा हामीसंगै छ मात्र परिचालन गर्न सकिरहेका छैनौ, खानेपानीको खातामा रहेको पैसा जनताको नै पैसा हो अब त्यो पैसा योजना बनाएर जनता कै लागी खर्च गर्नु पर्छ”

बातावरणी प्रभावकै कारण पानी कम पर्न थालेकोले सबैले बाताबरण सफा र स्वच्छ बनाउने तर्फ सबै सचेत हुनुपर्ने समेत उहाँले बताउनु भएको थियो । हाल प्रयोग गरिरहेको पानी शुद्ध र स्वच्छ हुन नसकेको बताउदै पिउने पानीमा समस्या भएकोले पानीमा गुणस्तर कायम गर्न प्रदेश सरकारले २ वटा घुम्ती सेवा सहितको एम्बुलेन्स ब्यवस्थापन गरि खानेपानीको गुणस्तर मापन गर्ने योजना बनाएको समेत उनले  बताए । खानेपानी आयोजनाहरु निर्माण गरि समुदायमा हस्तान्तरण गर्ने गरि नीति तथा कार्यक्रम ल्याईएको र घाटामा रहेका खानेपानी संस्थानहरुको सबै दायित्व तिर्ने गरि योजना प्रदेश सरकारले बनाएको समेत ढकालले जानकारी दिए । सरसफाइमा स्थानीय पालिकासंग मिलेर सहलगानी र सहकार्य गरि सरसफाइ कार्यक्रम तय गर्ने समेत योजना रहेको मन्त्री ढकालको भनाई थियो ।

सैनामैनाको मुर्गिया खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता समितिको नाममा करिब ८ करोड, सैनामैना खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता समितिको नाममा करिब ४ करोड २० लाख, दुधराक्ष खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता समितिको नाममा ५० लाख रकम रहेको संस्थाले जनाएको छ । सैनामैनामा अन्य खानेपानी संस्थाहरु रहेका छन ।

बाताबरण जोगाउदै हरियाली कायम गरेर बातावरणको संरक्षणमा गर्नु सबैको दायित्व भएको खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता महासंघका लुम्बिनी प्रदेशका महासचिव शालिकराम भण्डारीले बबताए  चुरे क्षेत्रको संरक्षण गर्दै पानीको स्रोतलाई बचाउने तर्फ बिशेष योजना बनाउनु पर्ने र बिकासको नाममा नदीजन्य पदार्थको दुरुपयोग र खोला नालाको दोहोन रोक्नु पर्ने समेत भण्डारीको भनाई थियो ।

कार्यक्रममा खानेपानी तथा सरसफाई डिभिजन प्रमुख राज कुमार चौधरी, खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता महासंघका रुपन्देही अध्यक्ष धु्रव धिताल, सैनामैना वडा नं १० का वडा अध्यक्ष कृष्ण प्रसाद घिमिरे, सैनामैना वडा नं ११ का वडा अध्यक्ष राम प्रसाद भुषाल लगायतले बातावरणको बिषयमा बोलेका थिए  ।

कार्यक्रममा खानेपानी तथा सरसफाई उपभोक्ता महासंघका सैनामैनाका अध्यक्ष बिष्णु पाण्डे र महासंघका सचिव भिम खड्कालगायतले पनि बोलेका थिए।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?