ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

बुटवलमा पुनः गुञ्जीदै काब्य

२० जेष्ठ २०८१, आईतवार
२० जेष्ठ २०८१, आईतवार

बुटवल, १९ जेठ । बुटवलमा हरेक शनिबारजसो साहित्यिक कार्यक्रम हुन्थे, जसमा पुराना स्थापित बरिष्ठ साहित्यकारसहित नवआगन्तुक सिकारु साहित्यकारहरूको समेत जमघट हुन्थ्यो । गजल सागर नेपालले पनि हरेक महिनाको दोस्रो शनिबार हुँदै संगम गर्दै आएको थियो । वि.सं. २०५९ सालदेखि सुरुवात भएको गजल सागर नेपाल नियमित रूपमा कार्यक्रम गर्दै आएको थियो । तर यो पनि कोरोना कालमा केही समय अनलाईनबाट समेत कार्यक्रम गरेपछि हराएको थियो ।

गजल सागर नेपालका सचिव कृष्ण गाउँलेका अनुसार यसलाई निरन्तरता दिने गरी अभियान सुरुवात भएको छ । बुटवल साहित्य संगमको नियमितताको विषयमा अझै ठोस निर्णय नभएपनि गजल सागर नेपालले भने आफ्नो नियमित कार्यक्रमलाई निरन्तरता दिनेगरी अगाडि बढाएको हो । गजल सागर नेपालका पूर्वअध्यक्षहरू रमेश हरिलठ्ठक, शेखर अस्तित्वले नियमित कार्यक्रम गर्दै आएका थिए ।

यसको साथै हालका अध्यक्ष मिन राना पनि कार्यक्रम निरन्तरता दिँदै गर्दा बैदेशिक रोजगारीको कारण गए । त्यसपश्चात केही अनलाइनमार्फत कार्यक्रम भएपनि निरन्तरता पाउन सकेको थिएन । जसलाई अब निरन्तरता दिने अभियान सुरुवात गरिएको गजल सागर नेपालका सचिव कृष्ण गाउँले बताउँछन् ।

बुटवल साहित्य संगम नाम दिइएर सुरुवात भएको यो श्रंखला नेपालमा कोभीड प्रकोप हुने भन्दा पहिला सम्म निरन्तर थियो । प्रत्येक महिनाको अन्तिम शनिवार बुटवलको कुनै स्थानमा जमघट हुने आ–आफ्नो साहित्यिक रचना सुनाउने, अग्रजबाट सल्लाह सुझाव लिने थलोको रूपमा विकास भएको ‘बुटवल साहित्य संगम’ अहिले नियमित कार्यक्रम हुन छाडेका छन् ।

कोभिड पश्चात ३११ औं श्रृंखला कवि चतुर्भुज आत्रेयको निवास बुटवल–११ स्थित योगिकुटीमा भएको पाईन्छ । त्यसपछि अभियानले निरन्ता पाउन सकेको छैन । पछि ३ सय १७ औ श्रृंखला सम्म भएपछि यत्तीकै रहेको बताईन्छ ।

गजल सागर नेपालले अब साहित्य पुनः जमघट गराउने गरी शनिबार बुटवलमा काव्य मञ्जरी गरिएको छ । बुटवल योगीकुटीमा आयोजना गरिएको काब्य मञ्जरीमा गजलकार शुशिल सापकोटाको मान्छे बन्नपर्ने थियो, मेसिन बनियो किस्ता किस्तामा….बाट सुरुवात भएको गजल उनले नै दोस्रो पटक अन्तिममा समापन गरेका थिए । गजलकार मिलन समिरले पनि आफ्नो जोशिलो गजलबाट सबैलाई मन्त्रमुग्ध पारे । हाल जापानमा रहेकी कवि जयन्ती मगर सरगमले विदेशदेखि स्वदेश सम्मको विषयलाई गजलको रूपमा प्रस्तुत गरेकी थिईन ।
जोशिला युवा कविको रूपमा पहिचान स्थापना गरेका कवि शंकर भण्डारीको दमदार कविताले सबैको मन छोयो । बीच बीचमा अतिथि र दर्शकले तालिको गडगडाहक तालिको बर्सा समेत गराएका थिए । माओ र लेनिनले गरेको युगान्तकारी परिवर्तन र अहिलेको अवस्थाको विषयमा व्यंगात्मक चोटिलो कविता मार्फत प्रहार गरेका थिए । कार्यक्रममा कवि शंकर भण्डारी, गजलकार शुसिल सापकोटा, कवि जयन्ती मगर सरगम, गजलकार मिलन समिर लगायतले आ–आफ्ना साहित्यिक रचना वाचन गरेका थिए ।

कार्यक्रममा बोल्दै बरिष्ठ साहित्यकार प्राज्ञ रानाले पछिल्लो समयमा विश्वमा मानिसको कारण प्रकृतिले दुःख पाएको बताउँदै प्रकृति जोगाउनको लागि सबैले आ आफ्नो स्थानबाट साथ दिनुपर्ने बताएका थिए । उनले प्रकृति जोगाउने दायित्व सबैको रहेको भन्दै पछिल्लो समयमा मौसममा आएको परिवर्तनको कारण तापक्रम उच्च रहेको भन्दै सबैजनाले प्रकृति जोगाउनुतर्फ लाग्नुपर्ने बताएका थिए ।

साहित्य जमघटका कार्यक्रम पछिल्लो समयमा हराउँदै गएको भन्दै रानाले पछिल्लो समयमा साहित्यिक कार्यक्रम बढाउनुपर्नेमा जोड दिए । कार्यक्रममा विशेष अतिथिको रूपमा रहेका ४ जना साहित्यकारहरूले ६/६ वटा दरिला रचना वाचन गरेका थिए । बुटवलको योगीकुटीमा आयोजना गरिएको कार्यक्रममा रूपन्देहीसहित विभिन्न जिल्लाबाट साहित्यका पारखी मनहरूको सहभागीता रहेको थियो ।

गजल सागर नेपालका अध्यक्ष मिन राना हुन्, उनी बैदेशिक रोजगारीको शिलसिलामा रहेको बेला उनको अनुपस्थितिमा कोषाध्यक्ष, सहित महासचिव, सदस्यहरूको सक्रियतामा बुटवलमा कार्यक्रम गरिएको हो । कार्यक्रममा गजल सागर नेपाल रूपन्देहीका कोषाध्यक्ष शुनिता चुँदाली कुँवर, सदस्य हरिप्रसाद पौडेल लगायतले आ–आफ्नो भनाइ राखेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?