ट्रेंडिंग:

>> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा

चक्लाबन्दीमा लोभलाग्दो मकै खेती

८७ जना जग्गा धनीको २७७ कित्ता जग्गा प्रती कठ्ठा रु. ५ सय बार्षिक रूपमा भाडा दिने गरी सम्झौता गरिएको छ । भाडामा लिइ चक्लाबन्दीको लागि सम्झौता गरी सबै जग्गा मिलान गरी यस वर्ष २० विघा पुयाइएको छ ।
१३ जेष्ठ २०८१, आईतवार
१३ जेष्ठ २०८१, आईतवार

लमही, १३ जेठ । दाङमा चक्लाबन्दी खेती फस्टाउँदै गएको छ । व्यक्तिको नाममा रहेको जग्गालाई भाडामा लिइ खेती गरिएको हो । जिल्लाको लमही नगरपालिका वडा नम्बर ६ ढिकपुरमा रहेको विभिन्न ब्यक्तिहरूको नाममा श्रेष्ता रहेको जग्गा भाडामा लिएको जमिनमा अहिले सामूहिक रूपमा मकै खेती छ ।

उद्यमशिल कृषि बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्था लिमिटेड लमहीले चाक्लाबन्दी खेती सुरु गरेको छ । सहकारी संस्थाले विभिन्न व्यक्तिका नाममा दर्ता पूर्जा भएको जग्गा तर वर्षौंदेखि बाँझिएर गौचरन र झाडी बनेको जग्गा लिजमा लिई खेती गरिएको हो । उक्त जमिनमा आधुनिक प्रविधि प्रयोग गरी चक्लावन्दी खेती कार्यक्रम संचालन गरेको सचिव बिश्व अधिकारीले जानकारी दिए । संस्थाकै लगानीमा अहिले २० बिगाहमा मकैको बीउ उत्पादन सुरु भएको छ ।

८७ जना जग्गा धनिको २७७ कित्ता जग्गा प्रती कट्ठा रु ५ सय बार्षिक रूपमा भाडा दिने गरी सम्झौता गरिएको छ । भाडामा लिइ चक्लाबन्दीको लागि सम्झौता गरी सबै जग्गा मिलान गरी यस वर्ष २० विगाह पु¥याइएको छ । उक्त जमिनमा अहिले मकैको बीउ उत्पादन गर्ने गरी मकै लगाइएको हो । संस्थाले खेर गएको खेतीयोग्य जमिन लिजमा लिई चक्लाबन्दी खेतीको कार्यक्रम सुरु गरेको हो । यसलाई अभियान कै रूपमा अगाडि बढाइने सचिव अधिकारी बताए ।

लुम्बिनी प्रदेश सरकारको आगामी बर्षको कार्यक्रम तथा नीतिमा चक्लाबन्दी खेतीलाई प्राथमिक दिने गरि नीति तथा कार्यक्रम ल्याउन लागेको जनाएको छ । सो नीति तथा कार्यक्रमलाई प्राथमिकता दिने हो भने पनि देउखुरी चक्लाबन्दी खेती फस्टाउन सक्ने देखिन्छ । देउखुरी अहिले पनि ब्यातिगत तथा नदी उकास वाट निस्केका हजारौं बिगाह जग्गा बाझो तथा गौचरनमा परिणत भएका छन । कृषि ज्ञान केन्द्र दाङका वरिष्ठ वागवानी विकास अधिकृत पृथ्वीराज लामिछानेले कृषकको बगर खेती बारेको विस्तृत अभिलेख, रेकर्ड आफुहरू सँग नभए पनि देउखुरीमा झण्दै २ सय हेक्टर तरकारी खेती गरिरहे रहेको बताउँदै अन्दाजी २० हेक्टर क्षेत्रफलमा बगर खेती गरेको बताए ।
उनका अनुसार देउखुरीको बगरमा ३ सय म्याटिक टन तरकारी र खरभुजा फल्ने गरेको बताए । ज्ञानकेन्द्र दाङका अनुसार देउखुरीमा खेती गर्न लायक ब्यक्तिगत तथा नदी तटबन्धबाट निस्केका हजारौं बिगाह जग्गा अहिले बाँझो, बगर र गौचरन खाली रहेको बताउँदै चक्लाबन्दी खेतीको राम्रो सम्भावना रहेको बताए । उनका अनुसार देउखुरीमा २ सय हेक्टर बगर खेतीयोग्य रहेको बताए ।

यता उद्यमशिल सहकारी संस्थाले यस वर्ष सुरु गरिएको चक्लाबन्दी खेतीलाई आगामी वर्ष मा अभियानकै रूपमा संचालन गरिने योजना रहेको संस्था संस्थाकी अध्यक्ष लक्ष्मी शर्माले बताइन । उक्त चक्लाबन्दी खेतीमा प्रधानमन्त्री कृषि आधुनिकीकरण परियोजना एकाइ दाङ मकै सुपरजोनले प्राविधिक यान्त्रिक र सिंचाई व्यवस्थामा सहयोग गर्दै आएको मकैजोन परियोजना कार्यालय लमहीका प्रमुख राकेश कुमार ओझाले बताए । यस भन्दा अगाडि संस्थाले समूहमा गठन गरि सामूहिक वगर खेती कार्यक्रम सुरु गरि उदाहरणीय सफलता प्राप्त गरेको थियो ।
अहिले संस्थाले चक्लावन्दी खेती कार्यक्रम नमुनाको रूपमा सुरु गरेको अध्यक्ष शर्माले बताइन् । कार्यक्रमलाई बिस्तार गर्ने संस्थाले सरोकारवालालाई ध्यानाकर्षण गराएको छ ।

लुम्बिनी प्रदेशका उद्योग पर्यटन तथा सहकारी मन्त्री माननिय खड्ग बस्नेतले चक्लाबन्दी खेती नमूना प्रशंसा गर्न लायक भएको बताए । उनको प्रदेश सरकारले पनि चक्लाबन्दी खेतिका लागि बिषेश प्राथमिकता दिने बताए । उनले चक्लाबन्दी खेती गर्दा एकातिर खेर गएको जमिनको उपयोग हुने अर्कोतिर कुसनले राम्रो आम्दानी लिन सक्ने भएकोले देउखुरी सिंचाइ सुबिधा भएकोले राम्रो सम्भावना रहेको बताए ।
दाङ जिल्लामा बगर खेतीको राम्रो सम्भावना भएपनि यसतर्फ स्थानीय सरकारले भने आवश्यक पहल गर्न सकेका छैनन । अनुदान बिना बगर खेती गर्ने कृषक कम हुन थालेका छन । सुरुमा कृषि बहुउद्देश्यीय सहकारी संस्था र जेआइजेट परियोजनाको पहलमा बगर खेती सुरु भएको थियो । सुरु सुरुमा बगर खेती निक्कै आकर्षक बन्दै गए पनि परियोजना बन्द भए लगतै स्थानीय सरकारको प्राथमिकतामा नपर्दा केही किसानले मात्र निरन्तरता दिँदै आएपनि व्यवसायिक खेती गर्न सकेका छैनन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?