ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं

‘कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि स्थानीय सरकार गम्भीर छ’

१३ जेष्ठ २०८१, आईतवार
१३ जेष्ठ २०८१, आईतवार

दाङ, १३ जेठ ।

घोराही १८ मा बसोबास गर्दै आएका कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि पैरवी गर्दै आएको खाद्य अधिकार सञ्जाल दाङ र फियान नेपाललको परियोजना स्थानीय पालिकालाई हस्तान्तरण गरिएको छ ।

विगत तीन वर्षदेखि कुसुण्डा समुदायको क्षेत्रमा भई रहेको कामको प्रगति र गर्नुपर्ने विषयसहितको दस्तावेज घोराही उपमहानगरपालिकाकी उपप्रमुख हुमा डिसी र वडा नम्बर १८ का वडा अध्यक्ष भरतमणि अर्याललाई हस्तान्तरण गरिएको छ ।

कार्यक्रममा उपप्रमुख डिसीले कुसुण्डा समुदायको हकहितका लागि हिजोका दिनबाट भई रहेका प्रयास सकारात्मक रहेको भन्दै अबका दिनमा पनि स्थानीय सरकारका तर्फबाट सक्दो सहयोग रहने प्रतिवद्धता जनाइन् ।

वडा नम्बर १८ का वडा अध्यक्ष अर्यालले संविधानले दिएको मौलिक अधिकार कार्यान्वयन गर्नु राज्यका तीन तहका सरकारको कर्तव्य रहेको बताए । उनले कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि आवश्यक गास, बास, कपासको दीगो व्यवस्थापन गर्न आफुहरु गम्भीर रहेको बताए ।

फियान नेपालका लुम्बिनी प्रदेश संयोजक सुरेश गौतमले परियोजनामार्फत अधिकार प्रत्याभूत गराउने सवालमा भएको पैरवीबाट कुसुण्डा समुदायको विषयलाई अब स्थानीय सरकारले सार्थक बनाउने काममा ढिलाई गर्न नहुने बताए ।

कुसुण्डा समाज केन्द्रीय अध्यक्ष धनबहादुर कुसुण्डाले परियोजनामार्फत आफुहरुले धेरै कुराको बारेमा जानकारी पाएको तथा आफ्नो बारेमा वकालत गर्न सक्ने भएको बताए ।

खाद्य अधिकार सञ्जाल दाङकी अध्यक्ष साजिदा सिद्धिकी, कुसुण्डा समुदायका फनी कुसुण्डा, उर्मिला कुसुण्डा, हीमा कुसुण्डालगायतले राज्यले आफुहरुको उत्थानका विषयमा अझै गम्भीर बन्न नसकेको गुनासो गरे । शिक्षासँगै सीप र सीपबाट आयआर्जनका क्षेत्रमा जोड्ने काममा आफुहरुलाई अग्रसर गराउने नीति ल्याउन आग्रह गरेका थिए । कार्यक्रमको सहजीकरण खाद्य अधिकार संजालका सदस्य छवि पुरीले गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?