ट्रेंडिंग:

>> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा

विरेन्द्रनगरमा ‘मेयरसँग महिला किसान’

१२ जेष्ठ २०८१, शनिबार
१२ जेष्ठ २०८१, शनिबार

सुर्खेत, १२ जेठ ।

वीरेन्द्रनगर नगरपालिकामा ‘मेयरसँग महिला किसान’ कार्यक्रममा सञ्चालन भएको छ । महिलालाई उत्पादनमा जोडेर आत्मनिर्भर बनाउने लक्ष्यअनुरुप कार्यक्रम ल्याइएको हो । कार्यक्रम अन्तर्गत कृषक महिलालाई कृषिऔजार वितरणका साथै उनीहरुलाई प्रविधिसँग पनि जोडिएको नगरपालिकाका मेयर मोहनमाया ढकालले बताइन् ।

विशेषगरी यो कार्यक्रमकृषक महिलालाई लक्षित गरेर ल्याइएको ढकालले बताइन् । ‘यसअघि नै अटो सञ्चालन, महिला स्वरोजगार लगायतकाकार्यक्रमहरू सञ्चालन गरेका थियौ’ मेयर ढकालले भनिन्, ‘अहिलेको प्रविधिसँगकिसानमहिलालाई जोडेर अगाडि बढ्न सजिलो होस् भन्नेहाम्रो उद्देश्य हो । ’यस कार्यक्रम अन्तर्गत सहकारी तथा महिला समूहलाई विशेष प्राथमिकतादिने उनले बताइन् । कार्यक्रमले रोजगारी सिर्जना, उत्पादनमा वृद्धिसँगै आर्थिक वृद्धिदरमा सहयोग पुग्ने अपेक्षा लिइएको उनको भनाई छ ।

महिलाहरूलाई उत्पादन र रोजगारमा जोडेर आत्मनिर्भर बनाइने उनले बताइन् । ‘विगतका कार्यक्रमहरु उद्यमी महिलालाई प्राथमिकता दिएका थियौं भने अहिले कृषक महिलालाई पनि जोडेर कार्यक्रम बनाएका छौ’, ढकाल भन्छिन्, ‘यसमा मल वीउ, मेसिन वितरणसँगै नयाँ प्रविधिलाई पनि जोड्छौ ।’ यसरी मेसिन वितरण गर्दा ५० प्रतिशत नगरपालिकाले अनुदान दिन्छ भने ५० प्रतिशत स्वयंमले नै जुटाउनुपर्ने हुन्छ ।

यसैबिच उक्त कार्यक्रम अन्तर्गत नगरभित्रका महिला किसानहरूलाई मेसिनरी औजार वितरण समेत गरिएको छ । विभिन्न ३९ जना महिलाहरूलाई ती औजारहरू वितरण गरिएको हो । नगरपालिकाका अनुसार २८ जना महिलालाई मिनिटिलर र ११ जनालाई पावर टिलर वितरण गरिएको हो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?