ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी

दुई चरणमा हुने प्रतियोगितामा ७०४ खेलाडीहरु विभिन्न क्लबबाट मैदानमा आफनो प्रतिभा प्रस्फुटन गर्दैछन । यो नया खेलाडीलाई सिढी उक्लने अवसरका रुपमा हेरिन्छ । जिल्ला लिग हुदै बि, ए र राष्ट्रिय टिममा पुग्ने यो अवसरको ढोका पनि हो ।
११ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
११ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार

बुटवल, ११ जेठ । विश्व फुटबल खेलमा नयाँ खेलाडी छनौटको आधार क्लब र लिग प्रतियोगिता प्रमुख मानिन्छ । क्लब र लिग खेलमा प्रतियोगितामा उत्कृष्ट प्रदर्शनको आधारमा खेलाडी राष्ट्रिय टिममा पर्ने र खेलाडीको आफनो पहिचान बनाउन सफल भएको पाउछौ । फिफा आफना सदस्य राष्ट्रमा अक्षरस यसलाई पालना गर्न चाहन्छ । एन्फा पनि यसलाई कार्यान्वन गर्ने गरि वार्षिक क्यालेण्डर बनाएर अघि बढेको छ । तर आन्तरिक किचलो, राजनीतिक अस्थितरताका कारण नेपालमा क्लब र लिग प्रतियोगिताले निरन्तर पाउन कठिनाई छ । नेपालका धेरै गाउगाउमा प्रतिभाशाली खेलाडीहरू भएपनि उनिहरू आफनो क्षमतालाई प्रदर्शन गर्ने अवसरबाट बन्चित भएको पाउछौ ।

अखिल नेपाल फुटबल संघ (एन्फा) मा नया नेतृत्व आएसंगै राकिएको जिल्ला लिग संचालन गर्न सफल भएको केन्द्रिय उपाध्यक्ष दीर्घ बहादुर केसी (कुमार)को दाबी छ । जिल्ला लिग फुटबलको पर्व भएको भन्दै यसलाई पारदर्शी र जिल्लाभरिका खेलाडीहरू भाग लिने अवसर सृजना गर्नुपर्ने बताउछन । ‘लिगलाई कर्मकाण्डी गराउन हुन्न,’ उनले भने । खेलाडीहरूलाई ब्यवसायीक र खेललाई आकर्षण बनाउने गरि जिल्लाहरूबाट समेत आफ्नो क्षेत्रबाट श्रोत ब्यवस्थापनमा जोड दिनुपर्ने उनको सुझाव छ ।

रूपन्देहीमा एक वर्ष ग्याबमा शनिबारदेखि जिल्ला लिग २०७९/०८० हुने भएको छ । गाउँगाउँमा लुकेका युवा खेलाडीहरू आफ्नो प्रतिभा प्रस्फुटन गर्ने तयारीमा छन । रूपन्देही जिल्ला फुटबल संघको आयोजनामा शनिबारदेखि हुने लिगको सबै तयारी पुरा भएको संघका अध्यक्ष लोक पुनले पत्रकार सम्मेलन गरि बताए । फिफा र एन्फाको निर्देशनमा जिल्ला क्वालिफाईयर अनिवार्य भएको उनले बताए । भौगोलिक रूपमा ठूलो जिल्ला हँुदा यहाँ धेरै क्लब रहेपनि ११– १८ क्लबमात्र सदस्यता पाउने ब्यवस्था अनुसार सदस्यता दिँदै आएको उनले बताए ।

प्रतियोगितामा उपाधि विजेताले नगद १ लाख, उपविजेताले ५० हजार, तृतीय ३० हजार र २० हजार रूपैयाँ पुरस्कार राशिबाट पुरस्कृत गरिने उनले बताए । गाउँगाउँमा लुकेर रहेका ७०४ जना खेलाडीहरूले यो लिगमा विभिन्न क्लबबाट खेल्ने अवसर पाउने उनले बताए । ‘विभिन्न क्लबबाट खेलाडीहरू दर्ता भएर आएका छन,’—उनले भने । खेलाडीको हकमा ए, बि र सि डिभिजन नखेलेको र जिल्लाभित्रका खेलाडीमात्र सहभागी हुन पाउने प्रावधान छ । यसपटक एन्फाबाट ७ लाख रूपैयाँ प्रतियोगितालाई सहयोग भएको उनले बताए । पूर्वाधार सहितको देविनगर एन्फा एकेडेमीलाई छिटोभन्दा छिटो चलाउने तयारीमा रहेको उनले बताए ।

कार्यक्रममा संघका उपाध्यक्ष तथा लिग प्रतियोगिताका संयोजक मुकेश कुवरले लामो ईतिहास बोकेको लिग प्रतियोगिता सीमित क्लब बिच खेलिदै आएकोमा अघिल्लो पटकबाट तोडिएको बताए । दुई वर्षअघि आयोजना भएको लिगमा २ टिम रेलिगेसनमा र ४ वटा नवीकरण नगरेपछि नया क्लबहरूले अवसर पाएको उनी बताउँछन । ‘योसँगै नयाँ दुईवटा श्री विश्व शान्ति र हिमाल युथ क्लब छनौट भएर जिल्लामा प्रवेश पाए,’—उनले भने । यो वर्ष भएको पहिलो चरणबाट छनौट भएको २ टिमहरू हिमाल युथ र स्रिमिक युवा क्लब उक्लेको छ । लिगको टप ८ टिमहरू र बि लेभलबाट उक्लिएका दुई टिम गरि १० टिम बिच लिग खेल हुनेछ ।

कार्यक्रममा संघका महासचिव हिमाल गौचनले जेठ १२ गते सुनौलो संगम युवा क्लब र हिमाल युथ क्लब बिच उद्घाटन खेल हुने बताए । प्रतियोगितामा ९ वटा क्लबका बीच ३७ खेल हुनेछ । १९ दिनसम्म चल्ने प्रतियोगितामा साढे ८ लाख रूपैयाँ खर्च हुने अनुमान रहेको संघका कोषाध्यक्ष गोपिराम पुनले बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?