ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं

गुरुङ राष्ट्रिय परिषदले भव्य रुपमा मनायो बुद्ध जयन्ती

११ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार
११ जेष्ठ २०८१, शुक्रबार

बुटवल ।

२५६८ औ बुद्ध जयन्ती तथा फु ताँ सोँ (विधान) दिवस पर्व बुद्ध जयन्तीमा तमु ह्युल छोज धि गुरुङ राष्ट्रिय परिषद रुपन्देहीले भव्य रुपमा मनाएको छ ।

कार्यक्रममा तमु ह्युल छोज धि गुरुङ राष्ट्रिय परिषद प्रदेश प्रमुख झप्पट बहादुर गुरुङ्ले महामानव गौतम बुद्धको जन्म दिन अर्थात बुद्ध जयन्ती र गुरुङ् जातिहरुको सृष्टिकालमा पछि आफ्नै राज्य भएको साथै त्यसलाई बिस्तार गर्दा बिधान बनाएको दिनलाई (फु ताँ सोँ)पर्वका रुपमा हर्सोउल्लासका साथ मनाउदै आएको बताए ।

त्यसैगरी बुद्ध धर्म विश्वका सबै समुदायले स्विकार्दै आएको वैज्ञानिक धर्म रहेको पनि बताए । खेमालिपी अवधारणा कर्ता भाषालिपी निर्माता एवं भाषिक सल्लाहकार बाल नर सिंह गुरुङ्ले फु ताँ सोँ पर्व बारे जानकारी गराउनुका साथै रुपन्देहीमा गुरुङ समुदायले २०३६ साल देखि नै ल्होसार पर्व, माङी पर्व, त्यसैगरी मेँ तह्ले पर्व, फु ताँ सोँ पर्व, खे कु तेँ पर्व र ह्युल छ्युप तेँ मान्दै आएको बताए । नेपाल तमु विद्यार्थी छोज धि केन्द्रीय भाषालिपी साहित्री तथा संस्कृती विभाग प्रमुख पोविन्द्र गुरुङ, तमु गुरुङ संचारकर्मी संघका केन्द्रीय सचिव कुमार गुरुङ, नगर समिति अध्यक्ष बुद्धि प्रसाद गुरुङ्ले शुभकामना मन्तव्य राखेका थिए ।

कार्यक्रममा १४ औ राष्ट्रपति रनिङ शिल्ड रुपन्देही जिल्ला छनौट प्रतियोगितामा पदक बिजेता खेलाडीहरु जेनिशा गुरुङ, सृष्टि गुरुङ, सुजन गुरुङ र निशान गुरुङ्लाई सम्मान गरिएको थियो । कार्यक्रममा जिल्ला अध्यक्ष विमला गुरुङ, उपाध्यक्ष रामबहादुर गुरुङ, इश्वर गुरुङलगायतले बुद्ध जयन्ती र संस्थाले गर्दै आएका कार्यक्रमका बारेमा प्रकाश पारेका थिए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?