ट्रेंडिंग:

>> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए >> चुरे संरक्षण गर्न दबाब दिऔं >> राजा परीक्षित र सुनको महिमा

बाँकेमा ३५ हजार बढी बालबालिकालाई आईपीभी खोप लगाईँदै

९ जेष्ठ २०८१, बुधबार
९ जेष्ठ २०८१, बुधबार

नेपालगञ्ज, ९ जेठ ।

पोलियो रोग बिरुद्धको आईपिभी खोप अभियान बाँकेमा यही जेठ १३ गतेदेखि सञ्चालन हुने भएको छ । राष्ट्रिय खोप कार्यक्रम अन्तर्गत आईपिभी खोप अभियान बाँकेमा पनि सञ्चालन गर्न लागिएको हो ।

स्वास्थ्य कार्यालय बाँकेले आइ पि भी खोप सम्बन्धी नेपालगञ्जमा बुधबार जिल्ला स्तरीय अभिमुखिकरण तथा योजना तर्जुमा गोष्ठी समेत सम्पन्न गरेको छ । कार्यक्रममा डब्लु एच ओ का डाक्टर प्रविण पौडलेलले आई पि भी खोप अभियान २०८१ मा २०७३ बैशाखदेखि २०७४ असोज सम्म जन्मिएका वालवालिकालाई खोप लगाउने तयारी रहेको जानकारी दिए ।

पोलियो रोग विरुद्धको ओ पि भी खोप एक बर्ष मुनिका वालवालिकालाई नियमित खोप सेवाको माध्यमबाट विगत लामो समयदेखि दिईदै आएको छ । त्यसैगरी यो रोग विरुद्धको अर्को खोप आई पि भी खोप २०७१ साल देखि प्रदान गर्न सुरु गरिएपनि २०७३ सालको प्रारम्भ देखि विश्व बजारमा यो खोप अभाव भएर आपूर्ति नभएका कारण दुई बर्ष भन्दा बढी अवधिसम्म यो खोप लगाउनबाट छुटेको हुँदा वालवालिकालाई पोलियो लाग्ने जोखिम रहिरहने भएकोले अहिले खोप अभियान सञ्चालन गरिरहेको डाक्टर पौडेलले प्रष्ट पारे । उनले भने ‘विश्व बजारमा आई पि भी खोप अभाव भएर नेपालमा १४ लाख वालवालिका यो खोप लगाउन छुटेका छन्, अव अभियान मार्फत छुटेका सबै वालवालिकालाई खोप लगाईने छ ।’

कार्यक्रममा स्वास्थ्य कार्यालय बाँकेका अधिकृत नरेश बाबु श्रेष्ठले अभियानबाट बाँकेमा ३५ हजार ७०५ जना ५ देखि ८ वर्ष सम्मका वालबालिकालाई खोप लगाईने लक्ष्य रहेको बताए । यो उमेर समूहका वालवालिका सबै विद्यालय जाने भएकाले विद्यालयमै गएर खोप लगाईने उनले बताए । ४३६ जना विद्यालय बाहिरका वालवालिकालाई पनि खोप लगाउने तयारी गरिएको उनले जानकारी दिए । अभियानको तयारी पुरा भईसकेको जानकारी दिँदै अधिकृत श्रेष्ठले भने, ‘अभियानका लागि बाँकेमा हाल सम्म ३० हजार ८ सय भाईल खोप प्राप्त भईसकेको छ । बाँकी तीन दिन भित्र आईपुग्छ ।’

२४३ वटा खोप केन्द्रमा २४३ जना स्वास्थ्यकर्मी र ४८६ जना शिक्षक तथा स्वयंसेवक परिचालन गरिने उनले बताए । बाँकेका ८ वटै पालिकामा जेठ १३ गते एकैसाथ खोप अभियान सञ्चालन गरेर १८ गते भित्र लक्षित वालवालिकालाई खोप लगाईसक्ने अधिकृत श्रेष्ठको दाबी छ ।

खोप केन्द्रमा खोप लगाउन छुटेका वालवालिकालाई पनि जेठ २४ गते भित्र खोप लगाई सकिने र २६ गते मूल्यांकन सहित अभियान समापन गरिने उनले बताए । जिल्ला स्तरीय अभिमुखिकरण तथा योजना तर्जुमा गोष्ठीमा सम्बोधन गर्दै जिल्ला समन्वय समिती बाँककेका अध्यक्ष ज्ञानेन्द्र कुमार चौधरी, नेपालगञ्ज उपमहानगरपालिकाका मेयर प्रशान्त विष्ट र बाँकेका प्रमुख जिल्ला अधिकारी खगेन्द्र रिजालले अभियानलाई सफल पार्न जिल्ला स्थित सबै सरोकारवाला पक्षलाई आग्रह गरे ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?