ट्रेंडिंग:

>> योग र संगीतलाई जीवनपद्धती बनाऔं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बुटवलको डेल्टा एजुकेशन मार्टमा भीषण आगलागी (भिडियोसहित) >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारविरुद्ध सञ्चारसंस्थाहरु एक मतः पहुँचका आधारमा कानुन मिचेर बजेट छुट्टयाइएको आरोप >> एक्साभेटरले च्यापिंंदा युवकको मृत्यु >> बजेटले प्रदेशको समृद्धिको आधार तयार पार्ने बिश्वास लिएका छौं–गिरी >> ब्याटिङका लागि पीच चुनौतीपूर्ण थियो : रोहित पौडेल >> छैठौं स्थापना दिवसमा सरसफाई र बृक्षरोपण >> लुम्बिनीको सञ्चार वजेट मनपरी बांडिएकोमा आपत्ति >> गिरीबन्धुको जग्गा छानबिन समिति बनाउन कांग्रेसको माग >> लुम्बिनी प्रदेशमा भित्रियो मनसुन >> निर्माण व्यवसायीलाई भुक्तानीको समस्या छैन : प्रधानमन्त्री >> विषाक्त मदिरा सेवनबाट भारतको तामिलनाडुमा २९ जनाको मृत्यु >> लुम्बिनी भारतीय दुतावासको योग दिवस >> जीबी राईको मलेसिया लोकेसन पत्ता लाग्यो : गृहमन्त्री >> आज संसदमा प्रधानमन्त्रीसंग प्रश्नोत्तर >> सर्लाहीमा बस दुर्घटना हुंदा रुपन्देहीका तीनजनाको मृत्यु >> स्कलर्समा क्षमता अभिवृद्धि कार्यक्रम >> टी-२० विश्वकपमा आज सुपर आठका दुई खेल हुँदै >> सुर्तीजन्य पदार्थको प्रयोग रोक्न विद्यालयबाट सुरु गर्नुपर्ने >> पूर्व राजपरिवारका ज्वाइँ प्रतिवादी भएको भ्रष्टाचार मुद्दामा विशेषले दियो सबैलाई सफाइ >> आजको मौसम : कोशी र गण्डकी प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> ‘सुपर एट’ को पहिलो खेलमा दक्षिण अफ्रिकासँग अमेरिका पराजित >> गैंडहवामा महिलाहरुको स्वास्थ्य परीक्षण >> ‘बिरामीले पाउने सास्ती अन्त्य होस्’ >> अब जनवादी गणतन्त्र ल्याउन उठौं >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> खोल्सा व्यवस्थापनमा नमुना अभ्यास >> ‘साँगुरिदै अक्सिजन क्षेत्र’ >> तिलोत्तमाको नीति तथा कार्यक्रम : कृषि, शिक्षा, स्वास्थ्य र सामाजिक विकासलाई प्राथमिकता (पुर्णपाठ) >> बुटवलको नीति तथा कार्यक्रम : शिक्षा, स्वास्थ्य र सीप तथा रोजगारलाई मुख्य प्राथमिकता >> पर्साका तत्कालीन मालपोत अधिकृतसहित तीन जनालाई ८ वर्ष कैदको फैसला >> झलनाथको रिट निवेदन सर्वोच्च अदालतद्वारा अस्वीकार >> बैंक तथा वित्तीय संंस्थाका ऋणिहरुद्वारा बुटवलमा प्रदर्शन >> जेसिस सप्ताहको तयारी पुरा >> मन्त्रीहरूले आफ्नै क्षेत्रमा अधिकांश बजेट लगेको भन्दै पुनर्लेखन गर्न कांग्रेसको माग >> अश्विन दानीको नेतृत्वमा नागरिक पत्रकार समाजको केन्द्रिय तदर्थ कमिटी गठन >> थाइल्याण्डमा समलिङ्गी विवाहलाई कानुनी मान्यता, राजाको स्वीकृतीपछि लागु हुने >> कवाडी व्यवसायीमाथि प्रहरीले अनाहकमा धरपकड गर्यो –प्रभु शाह >> २४ बर्षपछि उत्तर कोरिया पुगे पुटिन >> सुनको मूल्य स्थित, चादीको बढ्यो >> केन विलियम्सनले छोडे कप्तानी >> संसद भवनको शौचालयमा प्रहरी जवानले गरे गोली हानी आत्महत्या >> नेतन्याहुको अमेरिकाप्रति असन्तुष्टि, हतियार नदिएको आरोप >> ‘हेरी रहुँ तिमीलाई’बोलको म्यूजिक भिडियोे सार्वजनिक >> कटान आदेशबिना कसरी काटियो कपिलवस्तु अस्पतालका रुख ? >> प्रतिनिधि सभाको बैठक बस्दै, यस्तो छ कार्यसूची >> कोशी प्रदेशमा भारी वर्षा, कस्तो रहला अन्यत्रको मौसम ? >> रोहितसँग झगडा गर्ने बंगलादेशी खेलाडी तान्जिमलाई आईसीसीले तिरायो जरिवाना >> कर्णालीका सांसद भन्छन्ः बजेटमा विचौलिया हावी भए

च्याम्पियन टिमलाई ‘दाता’ को पीर

९ जेष्ठ २०८१, बुधबार
९ जेष्ठ २०८१, बुधबार

बुटवल, ९ जेठ । खेलकुदको उर्वरभूमिको पहिचान बनाएको रूपन्देही जिल्ला खेलाडी उत्पादनमात्र नभई राष्ट्रिय÷अन्तर्राष्ट्रिय उपाधिमा आफ्नो बलियो पहुँच बनाएको छ । काठमाडौंमा सम्पन्न आठौ आरबिबि–एनबिए मेन्स/वुमन्स भलिबल च्याम्पियनसिप २०८० को लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रतिनिधित्व गरेको एभरेष्ट भलिबल क्लब च्याम्पियन बन्न सफल भयो । ३ वटा विभागिय टिमहरू, चन्द्रागिरि न्यु डाईमण्ड, कर्णाली प्रदेश र मधेस प्रदेश टिमलाई पाखा लगाउँदै एभरेष्ट उपाधि जित्यो । चौथो पटकमा उपाधि चुमेको एभरेष्टलाई अब हुने लिगको चटारो छ ।
नेपाल भलिबल संघको आयोजनामा सम्पन्न क्लब प्रतियोगिताको छैठौ स्थानसम्म रहेका टिम बिच लिग खेल्ने प्रावधान रहेको छ । अझ एभरेष्ट क्लब च्याम्पियन भएको हुदा पनि अब उसको नजर राष्ट्रिय लिग जित्ने रहेको छ । नेपालको राष्ट्रिय टिमको क्याप्टेन अरूणा शाही, भारतको राष्ट्रिय टिमका ३ जना खेलाडीहरू जिन्सी जोन्सन, सुर्या एस, केपि अनुश्रीसहित युवा खेलाडीहरू निसा चौधरी, आरती चौधरी, अनुषा चौधरी, मिना सुनार, प्रमिला जिसि, रिचा थापा, रितु पुन, रुचि थापा टिम अब फेरी लिगको तयारीमा रहेका छन । काठमाण्डौमा ९ दिनसम्म चल्ने लिग खेल्न सोचेजस्तो सहज भने छैन । मोफसलको क्लब भएको हुदा पनि राम्रो स्पोन्सर पाउन नसकेको क्लबका प्रशिक्षक अर्जुन घिमिरेले दुखेसो गरे ।
‘उपाधि जितेर रूपन्देही र लुम्बिनी प्रदेशकै गौरब बढाएको भएपनि सरकारबाट उपेक्षामा परेको छ ।’—उनले भने । खेलाडी र खेल क्षेत्रलाई हेर्ने नजरिया परिर्वतन हुन नसक्दा पलायनको स्थिति आएको उनले बताए । ‘खेल क्षेत्रमा उपाधि हासिल गर्दा नाम खोज्ने तर लगानी गर्न नखोज्ने मानसिकता मौलाउदो छ,’—उनले भने । नेपालका विभाग र राष्ट्रिय टिमबाट खेलाडीहरू पुनम चन्द, सरस्वती कट्टेल, सुस्मिता क्षेत्री, भावना डागी, तिला चौधरी एभरेस्ट कै उत्पादन भएको उनले बताए । भलिबल खेललाई राष्ट्रिय खेल घोषणा गरेपनि यसका लागि आवश्यक लगानी र योजना सरकारबाट नभएको उनले दाबी गरे । ‘नीजि क्षेत्रको योगदानबाट नै अहिलेसम्म भलिबल उभिएको छ ।’—उनले भने । नेपाल भलिबल संघको क्यालेण्डर अनुसार मोफसलको क्लब खेल खेल्न सक्ने अवस्था नबनेको उनले बताए । क्लबका प्रशिक्षक अर्जुन घिमिरे अहिले क्लबको स्पोन्सरको खोजीमा भौतारिरहेका छन । ‘खेल बुझाउन नसक्दा राम्रो स्पोन्सर पाउन सकिएन ।’— उनले भने ।

बुटवलको एभरेष्ट बोर्डिङ स्कुल महिला भलिबलकै कारण परिचित बनेको छ । जुन विद्यालयले खेलको विकासमा वार्षिक २० लाख रूपैया बढी खर्च गरेको छ । विद्यालयका प्राचार्य कृष्ण न्यौपानेले रूपन्देहीमा एक दशकदेखि निरन्तर एकेडेमी चलाउदै आएको बताए ।
भलिबल खेलका लागि उपयुक्त अग्लो कद भएका खेलाडी गाउगाउबाट खोजेर एकेडेमीमा निशुल्क आवासियसहित शिक्षा दिदै आएको उनले बताए । काचो माटोका रूपमा रहेका युवाहरूलाई नियमित अभ्यासबाट परिपक्क खेलाडी तयार एभरेष्टमा गर्दै आएको उनले बताए । सरकारबाट हुनुपर्ने कामलाई नीजि शैक्षिक संस्थाबाट भएको उनले दाबी गरे । आफुहरूको यो योगदानलाई सरकारबाट मूल्यांकन गरिनुपर्ने उनले आग्रह गरे ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?