ट्रेंडिंग:

>> पाल्पाको नुवाकोट घुमेर फर्किंदै गरेको कार दुर्घटनामा तीनजनाको मृत्यु >> चिनियाँ मन्त्रीसंग व्यवसायीको अनुरोध : गौतमबुद्ध विमानस्थलमा नियमित उडान गरिदिनुस् >> प्रदेश संरचना दलहरुका तेस्रो तहका नेता थन्काउने थलो : गृहमन्त्री >> कुवेतको आवासीय भवनमा आगलागी, कम्तिमा ४० जनाको मृत्यु >> कांग्रेस र रास्वपाका सांसदले संयुक्त रुपमा दर्ता गरे चक्रपथ विस्तारसम्बन्धी सार्वजनिक महत्त्वको प्रस्ताव >> सल्यानको कालिमाटी—५ कर्णालीकै पहिलो पोषणमैत्री वडा घोषणा हुँदै >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङका विद्यालय दुइदिन बिदा >> अत्यधिक गर्मीका कारण दाङमा विद्यार्थीहरु बेहोस >> विद्युत प्राधिकरणले सञ्चालनमा ल्यायो आफ्नै अत्याधुनिक अन्तर्राष्ट्रियस्तरको डाटा सेन्टर >> चन्द्र माविका भूपू विद्यार्थीहरुको पुनर्मिलन >> क्रिकेट संघको नेतृत्वमाथि छानबिन गर्न एमाले सांसद आचार्यको माग (भिडियोसहित) >> प्रेमी जहीरसँग विवाह गर्दै सोनाक्षी >> पार्टी फुटाउने प्रयास भयो- माधव नेपाल >> उपेन्द्र यादव जसपा नेपालको अध्यक्षमा निर्बिरोध निर्वाचित >> दाङबाट काठमाडौं जाने बस सैनामैनामा दुर्घटना, ४३ घाइते >> विश्व बालश्रम बिरुद्धको दिवस >> सन्दर्भः बालश्रम विरुद्धको विश्व दिवस >> वर्षाको कारण नेपाल र श्रीलंकाबीचको खेल रद्द >> शिवराजमा क्यूआर कोडबाटै वडाको सुबिधा >> विद्यालयमा सामग्री पाएपछि खुशी >> रोल्पाका सबै स्थानीयतह पूर्ण खोप सुनिश्चित >> किसानलाई दूधको भुक्तानी १५ दिनमै >> तिलोत्तमाको अति विपन्न नागरिक बिमा कोषः विपन्नका लागि वरदान बन्दै >> यातायातका उपसचिव सुन्दर भट्टराई भ्रष्टाचारी ठहर, ३ महिना कैद >> नेपालविरुद्ध श्रीलंका : वर्षा रोकियो, मैदान निरीक्षण हुँदै >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> युके अध्ययनमा युवाको चासो >> ब्युटिसियन तालिमको समापन गर्न संघीय मन्त्री चौधरी नवलपुरमा >> राष्ट्रपति पौडेल अन्तर्राष्ट्रिय श्रम सम्मेलनमा भाग लिन जेनेभा प्रस्थान >> विविध कार्यक्रम गरी सरसफाई सप्ताहको समापन >> माधव नेपालका भान्जासहित तीनजना निश्कासित >> तिलोत्तमामा नमुना कृषकलाई प्रोत्साहन गर्न अनुदान >> बास्केटबल खेलाडी बिदाई >> गैंडहवा गाउँपालिकामा सार्वजनिक सुनुवाई >> बुद्ध पब्लिकमा जुरेस र बाल क्लब गठन >> प्रादेशिक अस्पतालमा ब्लड बैक खोल्न रक्तदाताहरुको माग >> मेडिटेक अस्पतालको रक्तदानमा ५१ प्वाइन्ट रगत संकलन >> नेपालमा मानवअधिकारको अवस्था सुध्रिएन >> विश्वकप छनौट अन्तर्गत नेपालले आज यमनसँग खेल्दै >> असार ७ गते बजेट पारित गर्ने सरकारको तयारी >> आगामी तीन दिन तातो हावाको लहरबाट जोगिन आग्रह >> टी-२० विश्वकप: नेपालले श्रीलंकाविरुद्ध भोलि बिहान खेल्दै >> जीवी राईलाई छिटो पक्राउ गरी स्वदेश ल्याउन ज्ञानेन्द्र शाहीको माग >> बुटवल उपमहानगरले किन रोक्यो कार्यक्रमबापतको भुक्तानी ? अख्तियार भन्छ–कार्यक्रमको भुक्तानी रोक्न मिल्दैन >> प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणका बिषयमा सदनलाई जानकारी गराउन एमालेको माग >> दाउन्नेमा पहिरोका कारण सडक अवरुद्ध भए एक घण्टाभित्र सुचारु गरिने >> ज्ञानेन्द्र शाहीको गृहमन्त्रीलाई प्रश्न गिरीबन्धुको फाइल कहिले खुल्छ ? >> मोदी क्याबिनेटमा कसले कुन मन्त्रालय पाए ? >> राप्रपाका लुम्बिनी प्रदेश सांसद यादवको निलम्वन फुकुवा >> टिपर दुर्घटनामा चालकको मृत्यु, २ जना घाइते

मासु साक्षरताः आजको आवश्यकता

मासु साक्षरता अभावका कारण उपभोक्ताहरु बजारमा अस्वस्थकर मासु उपभोग गर्न बाध्य भएका छन । यस्तोमा स्थानीय सरकार, सरोवकारवालाहरुले अब मासु साक्षरताबारे अभियान चलाउनुपर्नेमा जोड दिएका छन् ।
८ जेष्ठ २०८१, मंगलवार
८ जेष्ठ २०८१, मंगलवार

बुटवल, ८ जेठ ।

केही दिन अघि अस्वस्थकर मासु बिक्री गर्ने बुटवलका मासु पसलेहरुलाई १० हजार रुपैयाँसहित कारवाही गरियो । बजारमा अधिकांश मासु मानव स्वास्थ्यका लागि हानीकारक हुने गरी बध र बिक्री गर्ने गरिएको पाइएको छ । कारवाही र जरिवाना गरिरहँदा बुटवलमा रहेको दैनिक १ हजार खसिबोका बध गर्न मिल्ने अत्याधुनिक पशु बधशाला संचालनबारे भने सरोकारवालाहरुको ध्यान गएको छैन । मासु साक्षरता अभावका कारण उपभोक्ताहरु बजारमा अस्वस्थकर मासु उपभोग गर्न बाध्य भएका छन । यस्तोमा स्थानीय सरकार, सरोवकारवालाहरुले अब मासु साक्षरताबारे अभियान चलाउनुपर्नेमा जोड दिएका छन् ।

बुटवल उपमहानगरपालिका, मुक्तिनाथ कृषि, बुटवल अत्याधुनिक पशु बधशालाको अवधारणाबारे अन्तत्र्रिmया कार्यक्रममा बधशालाको मासु उपभोगमा जोड दिनुपर्ने बताए ।

मुक्तिनाथ बैकद्वारा वि.सं २०७५ सालमा ‘समृद्धिको आधार कृषि, कृषिको आधार प्रविधि’ नारासहित मुक्तिनाथ कृषि कम्पनी स्थापना गरिएको मुक्तिनाथ कृषि लुम्बिनी प्रदेशका प्रमुख निर्मल भुसालले बताए । कृषि क्षेत्रमा नीतिगत अपर्याप्तता, निजी क्षेत्रको न्युन लगानी र संस्थागत संरचना अभावको बेला कृषकसंग मुक्तिनाथ, उपभोक्तासंग मुक्तिनाथ गरी दुई अभियान चलाउँदै आएको उनले बताए । ऐन, निर्देशिकाले पनि मानव स्वास्थ्यलाई हितकर हुने मासु उपभोगमा जोड दिएको बेला मुक्तिनाथ कृषिले बुटवलमा अत्याधुनिक पशु बधशालाको अवधारणा ल्याएको बताए । राजपत्रमा समेत यो उल्लेख भएको उनले बताए । मानव स्वास्थ्यका लागि हानीकारक मासुको बिक्री बजारमा रहेको छ । मासु र दुधजन्य पदार्थलाई हाईजेनिक राख्नु चुनौती रहने उनले बताए । चिसो र तातोले गर्दा मर्ने दुई प्रकारको जिवाणु मासुमा हुने उनले बताए । चिसो ब्यवस्थापन गरिदा यो मासु उपयुक्त हुने उनले दाबी गरे । कृषकबाट गुणस्तर वस्तु तथा सेवा लिने र उपभोक्तालाई पुर्याउने काम गर्ने मुक्तिनाथ लाईभस्टकमार्फत गर्ने छ । यसैगरी युवाहरुलाई स्वरोजगार बनाउन सात एमको मोडल चलाएको छ । चार वटा कृषि श्रोत केन्द्र, प्रशोधन केन्द्र, कृषि बजार केन्द्र र कृषि ब्यवसाय परामर्श केन्द्र स्थापना गरी कार्यक्रम अघि बढाएको छ ।

कार्यक्रममा मुक्तिनाथ लाईभस्टक बैकद्वारा संचालित पशु वधशालाका अध्यक्ष उमेशकुमार आचार्यले मुक्तिनाथ कृषि कम्पनी कृषि ब्यवसाय गर्ने समुदायलाई सहयोग हुने गरी काम गर्ने बताए । मासु ब्यवसायीहरुलाई बिस्थापित गर्नेभन्दा उनीहरुको हकहितमा आएको बताए । ब्यवसायीहरु खसीबोका लिएर आउने र बधशालामा बध बापत प्रति गोटा एकहजार रुपैयाँ तोकिएको उनले बताए । नेपालकै नमुना परियोजना भएको हुँदा यसलाई न्यून नाफामा संचालन गर्न चाहेको उनले बताए । होल बडि मासु खरिद गर्न पाउने माग ब्यवसायीहरुको माग अनुसार निश्चित प्रतिशत राखिएको उनले बताए । अत्याधुनिक प्रविधि र उपकरणसहित दक्ष जनशक्तिहरुद्वारा पशु वधशालामा खाद्य सुरक्षाका सम्पूर्ण मापदण्डहरु कायम राख्दै मासुलाई आधुनिक र प्रभावकारी रुपमा प्रशोधन गरिएको उनले बताए । हाल बजारमा रहेकै मूल्यमा मासु बिक्री हुँदै आएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा होटल तथा रेष्टुरेन्ट ब्यवसायी संघका अध्यक्ष लेखनाथ भण्डारीले घर छोडेपछि खसीबोकाको मासु उपयुक्त हँुदैन भन्ने मान्यता चिर्न जरुरी रहेको बताए । बजार अनुगमनको क्रममा खान अनुपयुक्त मासुहरु सबै होटललाई पठाउने गरिएको सूचनाबाट पनि यो कुरा पुष्टि हुने गरेको उनको तर्क छ । होटल ब्यवसायको बदनाम हुने गरी अहिलेको परिस्थिति परिवर्तन गर्न जरुरी रहेको उनले बताए ।

कार्यक्रममा संघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष माधव खनाल, संघका सदस्य मीन तिवारीले कामदारको क्षमता, साना परिमाणको मासु उपभोक्ताको खरिद प्रक्रियाबारे जिज्ञासा राखेका थिए । बधशालाको बुटवलका ३ स्थानमा आउटलेट संचालन गरेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?