ट्रेंडिंग:

>> स्थानीय तहमा यो वर्ष मात्रै ३० अर्ब ८३ करोड बेरुजु >> महालेखा प्रतिवेदन: एक बर्षमै थपियो २ खबर बेरुजु, कुल ११ खर्ब ८३ अर्ब पुग्यो >> चेक लिएर घुस खाने गुठीका कर्मचारी दोषी ठहर >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेस सडक आन्दोलनमा >> सिरोहियाको पक्राउ व्यक्तिगत रिसिइबीमा : झांक्री >> सहकारी ठगीमा गृहमन्त्रीमाथि छानवीन हुनुपर्छ : ज्ञानेन्द्र >> सरकारको रवैया निरंकुशताउन्मुख : गगन >> कांग्रेसको विरोधकाबीच नीति तथा कार्यक्रम पारित >> एमाले पाल्पाको नेतृत्व सर्वसम्मत >> संस्कृति संरक्षणमा पुल बन्दै सम्पर्क समाज >> युनाइटेडलाई एफए कपको उपाधि >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेसले काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन गर्दै >> गुजरातमा गेम जोनमा आगलागी हुँदा १२ बालबालिकासहित २८ जनाको मृत्यु >> दुर्घटना न्युनीकरण र मर्यादित यात्रामा जोड >> बालीघरे ‘हजाम’ बाट मोहनको सैलुन क्रान्ति >> संस्कृति जोगाउन टप्पा र सिंगारु नाच प्रतियोगिता >> कृषि अनुदानको पुनरावलोकन होस् >> राजनीतिले धर्म छाडेपछि यस्तो हुँदो रहेछ ! >> चक्लाबन्दीमा लोभलाग्दो मकै खेती >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, नीति तथा कार्यक्रम पारित गर्ने तयारी >> भारतीय न्यून चापीय प्रणालीको प्रभाव, यी स्थानमा हुनेछ वर्षा >> ‘कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि स्थानीय सरकार गम्भीर छ’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फ्रीडम फाउन्डेसन कपिलबस्तुले दस जनाको निशुल्क उपचार गर्ने >> डिजिटल मार्केटिङ्ग अभिमुखिकरण >> विरेन्द्रनगरमा ‘मेयरसँग महिला किसान’ >> स्वतन्त्र प्रेस चाहिन्छ : प्रधानन्यायाधीश >> रुपन्देहीको ड्राइभरटोल र जितगढीमा भएका दुर्घटनामा दुईजनाको मृत्यु >> अल्सरका कस्ता हुन्छन् लक्षण ? >> प्रहरी हिरासतमा रहेका कैलाश सिरोहिया अस्पताल भर्ना >> गर्मीमा धेरै पानी मात्र पिएर पुग्दैन, अरु के खाने ? >> छिपछिपे सहकारीको रकम हिनामिना : सांसद गीता बस्नेतसहित ३५ जनाविरुद्ध मुद्दा चलाउन सिफारिस >> आजको मौसमः कोशी, बागमती र लुम्बिनी प्रदेशमा बिहानैदेखि वर्षा >> बजेटमार्फत माग सम्बोधन गर्न मुक्त कमलरीको सरकारलाई ध्यानाकर्षण >> नवलपुरमा फेरि पाटेबाघको मृत्यु >> बगर बरदान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै

रगत खपत घटाउने बिकल्प खोजौ

रुपन्देहीमा हाल दैनिक १२० युनिट रगत माग रहेको छ । मृगौलाका बिरामी, शल्यक्रिया गर्ने लगायत उपचारमा रहेको बिरामीमा रगतको खपत हुने गरेको छ ।
२ जेष्ठ २०८१, बुधबार
२ जेष्ठ २०८१, बुधबार

बुटवल, २ जेठ । रुपन्देहीमा रक्तदाता, रगत संकलन कार्यसंगै रगतको माग बढ्दो छ । नेपाल रेडक्रस सोसाइटी, रक्त संचार सेवा केन्द्रबाट न्युनतम दैनिक १२० युनिट खपत हुने गरेको छ । रुपन्देहीका ब्यवसायिक र सामाजिक संघसंस्थाहरु दैनिकजसो रक्तदान कार्यक्रम गर्दै आएको छ । तर पनि हरेक दिन रक्त संचार सेवा केन्द्रमा बिरामीका आफन्तहरुको भिड भेटिन्छ । मृगौलाको उपचार र शल्यक्रियाका विरामीहरुको ठूलो संख्याका कारण रगतको माग बढ्दै गएको नेपाल स्वयंसेवी रक्तदाता समाज रुपन्देहीका अध्यक्ष कृष्ण चौहान क्षेत्री बताउछन । रगतको माग दैनिक बढ्दा अब भने यसको खपत न्युनिकरणमा जोड दिनुपर्ने उनको सुझाव छ । ‘कसरी हुन्छ रगत खपत कम गराउनेतर्फ जोड दिनुपर्छ ।’—उनले भने । चिकित्सक, ब्लड बैक र सामाजिक संघसंस्थाहरुको समन्वय भए यो सफल हुन सकिने उनले बताए । यसैगरि १७ वर्ष पूरा भएसंगै जन्मदिनलाई रक्तदान गर्ने अभियानलाई थप प्रभावकारी बनाउनुपर्ने उनले बताए ।

रुपन्देहीमा वार्षिक रुपमा रक्तदाता र रगत संकलन बढ्दा रगतको खपतमा पनि कमी नआएको उनले बताए । ‘यहि अवस्था रहे रगतको भयाभव अवस्था आउन सक्ने अवस्था सक्छ ।’–उनले भने । यहाका संघसंस्थाहरुले अभियान थाल्नुपर्ने उनले सुझाव दिए । वैदेशिक रोजगारमा युवाहरु विदेशिने क्रम बढ्दा रक्तदान गर्ने युवा अभाव हुने देखिएको उनले बताए । रुपन्देहीमा वार्षिक रुपमा रक्तदाता र रगत संकलन बढेपनि रगतको खपतको विषय चिकित्सकहरुबाट अवस्था हेरिकन माग गर्नुपर्ने उनले सुझाव दिए ।

यसैबिच रोटरी क्लब अफ बुटवल डाउनटाउन क्लबको २३ औ स्थापना दिवसको अवसरमा रक्तदान कार्यक्रम गरेको छ । रोटरी क्लब अफ बुटवल डाउनटाउन, रोट्याक्ट क्लब अफ बुटवल डाउनटाउन तथा नेपाल स्वयंसेवी रक्तदाता समाज रुपन्देहीको सहकार्यमा रक्तदान कार्यक्रम गरिएको हो ।

विहिबार नेपाल रेडक्रस सोसाइटी, रक्त संचार सेवा केन्द्र बुटवलको भवनमा भएको कार्यक्रमको रोटरी ईन्टरनेश्नल ३२९२ जोन २५ का एजी सुनिल श्रेष्ठले उद्घाटन गर्दै रोटरी संस्थागत रुपमा स्वस्थ्य, शिक्षा र समाजको क्षेत्रमा निरन्तर काम गर्दै आएको बताए ।

कार्यक्रममा क्लबका अध्यक्ष कमला हमालले विभिन्न रक्त समुहको रगत अभावलाई पुरा हुने गरि रक्तदान कार्यक्रम गरिएको बताईन । बिरामीका आफन्त रगत लिदा एक जनाअर्को ब्यक्तिको रिप्लेस गर्नुपर्ने र कतिपय अवस्थामा त्यो उपलब्ध नहुने भन्दै उनले क्लबबाट सामाजिक उत्तरदायित्व निर्वाह गरेको बताईन । कार्यक्रमका संयोजक दलबहादुर क्षेत्रीले ५० युनिट रगत संकलन भएको बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?