ट्रेंडिंग:

>> स्थानीय तहमा यो वर्ष मात्रै ३० अर्ब ८३ करोड बेरुजु >> महालेखा प्रतिवेदन: एक बर्षमै थपियो २ खबर बेरुजु, कुल ११ खर्ब ८३ अर्ब पुग्यो >> चेक लिएर घुस खाने गुठीका कर्मचारी दोषी ठहर >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेस सडक आन्दोलनमा >> सिरोहियाको पक्राउ व्यक्तिगत रिसिइबीमा : झांक्री >> सहकारी ठगीमा गृहमन्त्रीमाथि छानवीन हुनुपर्छ : ज्ञानेन्द्र >> सरकारको रवैया निरंकुशताउन्मुख : गगन >> कांग्रेसको विरोधकाबीच नीति तथा कार्यक्रम पारित >> एमाले पाल्पाको नेतृत्व सर्वसम्मत >> संस्कृति संरक्षणमा पुल बन्दै सम्पर्क समाज >> युनाइटेडलाई एफए कपको उपाधि >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेसले काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन गर्दै >> गुजरातमा गेम जोनमा आगलागी हुँदा १२ बालबालिकासहित २८ जनाको मृत्यु >> दुर्घटना न्युनीकरण र मर्यादित यात्रामा जोड >> बालीघरे ‘हजाम’ बाट मोहनको सैलुन क्रान्ति >> संस्कृति जोगाउन टप्पा र सिंगारु नाच प्रतियोगिता >> कृषि अनुदानको पुनरावलोकन होस् >> राजनीतिले धर्म छाडेपछि यस्तो हुँदो रहेछ ! >> चक्लाबन्दीमा लोभलाग्दो मकै खेती >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, नीति तथा कार्यक्रम पारित गर्ने तयारी >> भारतीय न्यून चापीय प्रणालीको प्रभाव, यी स्थानमा हुनेछ वर्षा >> ‘कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि स्थानीय सरकार गम्भीर छ’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फ्रीडम फाउन्डेसन कपिलबस्तुले दस जनाको निशुल्क उपचार गर्ने >> डिजिटल मार्केटिङ्ग अभिमुखिकरण >> विरेन्द्रनगरमा ‘मेयरसँग महिला किसान’ >> स्वतन्त्र प्रेस चाहिन्छ : प्रधानन्यायाधीश >> रुपन्देहीको ड्राइभरटोल र जितगढीमा भएका दुर्घटनामा दुईजनाको मृत्यु >> अल्सरका कस्ता हुन्छन् लक्षण ? >> प्रहरी हिरासतमा रहेका कैलाश सिरोहिया अस्पताल भर्ना >> गर्मीमा धेरै पानी मात्र पिएर पुग्दैन, अरु के खाने ? >> छिपछिपे सहकारीको रकम हिनामिना : सांसद गीता बस्नेतसहित ३५ जनाविरुद्ध मुद्दा चलाउन सिफारिस >> आजको मौसमः कोशी, बागमती र लुम्बिनी प्रदेशमा बिहानैदेखि वर्षा >> बजेटमार्फत माग सम्बोधन गर्न मुक्त कमलरीको सरकारलाई ध्यानाकर्षण >> नवलपुरमा फेरि पाटेबाघको मृत्यु >> बगर बरदान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै

पाँच वर्षमा नेपालको अर्थतन्त्र ८० खर्ब पुर्‍याउने लक्ष्य

२ जेष्ठ २०८१, बुधबार
२ जेष्ठ २०८१, बुधबार

काठमाडौं ।

सरकारले १६ औं अद्यावधिक योजना स्वीकृत गरेको छ।

मंगलबार बसेको मन्त्रिपरिषद् बैठकले १६ औं योजना (२०८१/८२–२०८५/८६) स्वीकृत गरेको हो।

केही महत्वाकांक्षी लक्ष्यसहित अघि सारिएको योजनाले आगामी पाँच वर्षपछि (२०८५/८६) मा नेपालको अर्थतन्त्रको आकार एक खर्ब तीन अर्ब बढीको हुने लक्ष्य निर्धारण गरेको छ।

यो लक्ष्य पूरा हुनक‍ा लागि अहिलेको तुलनामा अर्थतन्त्रको आकार करिब दोब्बर बढ्नु पर्ने हुन्छ। राष्ट्रिय तथ्यांक कार्यालयले चालु वर्षमा ५७ खर्ब चार अर्बको अर्थतन्त्र पुग्ने आकलन निकालेको छ।

यसअघि अर्थतन्त्रको आकार दोब्बरले बढ्न करिब आठ वर्ष लागेको थियो।

आर्थिक वर्ष २०७२ र ७३ मा २६ खर्ब आठ अर्बको अर्थतन्त्र रहेकोमा बिचमा तीन वटा वर्ष लगातार ६ प्रतिशत माथिको आर्थिक वृद्धिदर कायम भएपछि आर्थिक अघिल्लो आर्थिक वर्षमा ५३ खर्ब ८४ अर्बको अर्थतन्त्र पुगेको हो।

सरकारले वर्तमान औसत भन्दा तीन गुणा बढी आर्थिक वृद्धिदर गरेर यो लक्ष्य पूरा गर्ने जनाएको छ। १५ औं अद्यावधिक योजनाको औसत आर्थिक वृद्धिददर २.७ प्रतिशत रहेको छ।

१६ औं योजनामा ७.१ प्रतिशत राखिएको छ। सुरुवाती आर्थिक वर्षमा ६ प्रतिशतको र अन्य चार वर्ष अधिकतम ८.१ प्रतिशतसम्म पुग्ने लक्ष्य १६ औं योजनामा राखेको छ।

१५ औं योजनामा ९.६ प्रतिशतको आर्थिक वृद्धिको लक्ष्य राखिएको थियो। १६ औं योजनाको मस्यौदामा ८ प्रतिशतको राखिएकोमा केही घटाएर प्राप्ति गर्न सकिने गरी लक्ष्य तोकिएको योजना आयोगका अधिकारीहरूको दाबी छ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?