ट्रेंडिंग:

>> स्थानीय तहमा यो वर्ष मात्रै ३० अर्ब ८३ करोड बेरुजु >> महालेखा प्रतिवेदन: एक बर्षमै थपियो २ खबर बेरुजु, कुल ११ खर्ब ८३ अर्ब पुग्यो >> चेक लिएर घुस खाने गुठीका कर्मचारी दोषी ठहर >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेस सडक आन्दोलनमा >> सिरोहियाको पक्राउ व्यक्तिगत रिसिइबीमा : झांक्री >> सहकारी ठगीमा गृहमन्त्रीमाथि छानवीन हुनुपर्छ : ज्ञानेन्द्र >> सरकारको रवैया निरंकुशताउन्मुख : गगन >> कांग्रेसको विरोधकाबीच नीति तथा कार्यक्रम पारित >> एमाले पाल्पाको नेतृत्व सर्वसम्मत >> संस्कृति संरक्षणमा पुल बन्दै सम्पर्क समाज >> युनाइटेडलाई एफए कपको उपाधि >> सहकारी ठगीविरुद्ध कांग्रेसले काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन गर्दै >> गुजरातमा गेम जोनमा आगलागी हुँदा १२ बालबालिकासहित २८ जनाको मृत्यु >> दुर्घटना न्युनीकरण र मर्यादित यात्रामा जोड >> बालीघरे ‘हजाम’ बाट मोहनको सैलुन क्रान्ति >> संस्कृति जोगाउन टप्पा र सिंगारु नाच प्रतियोगिता >> कृषि अनुदानको पुनरावलोकन होस् >> राजनीतिले धर्म छाडेपछि यस्तो हुँदो रहेछ ! >> चक्लाबन्दीमा लोभलाग्दो मकै खेती >> प्रतिनिधिसभा बैठक बस्दै, नीति तथा कार्यक्रम पारित गर्ने तयारी >> भारतीय न्यून चापीय प्रणालीको प्रभाव, यी स्थानमा हुनेछ वर्षा >> ‘कुसुण्डा समुदायको उत्थानका लागि स्थानीय सरकार गम्भीर छ’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> फ्रीडम फाउन्डेसन कपिलबस्तुले दस जनाको निशुल्क उपचार गर्ने >> डिजिटल मार्केटिङ्ग अभिमुखिकरण >> विरेन्द्रनगरमा ‘मेयरसँग महिला किसान’ >> स्वतन्त्र प्रेस चाहिन्छ : प्रधानन्यायाधीश >> रुपन्देहीको ड्राइभरटोल र जितगढीमा भएका दुर्घटनामा दुईजनाको मृत्यु >> अल्सरका कस्ता हुन्छन् लक्षण ? >> प्रहरी हिरासतमा रहेका कैलाश सिरोहिया अस्पताल भर्ना >> गर्मीमा धेरै पानी मात्र पिएर पुग्दैन, अरु के खाने ? >> छिपछिपे सहकारीको रकम हिनामिना : सांसद गीता बस्नेतसहित ३५ जनाविरुद्ध मुद्दा चलाउन सिफारिस >> आजको मौसमः कोशी, बागमती र लुम्बिनी प्रदेशमा बिहानैदेखि वर्षा >> बजेटमार्फत माग सम्बोधन गर्न मुक्त कमलरीको सरकारलाई ध्यानाकर्षण >> नवलपुरमा फेरि पाटेबाघको मृत्यु >> बगर बरदान >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> जिल्ला लिगमा देखिदै नयाँ खेलाडी >> मोबाइल व्यवसायी संघ रुपन्देही जिल्ला कमिटी गठन >> भारतीय राजदुताबासको सहयोगमा निर्मित ३६ कोठे भवन उद्घाटन >> कोईलासबाससहित नेपाल–भारत सीमा नाका दुई दिनका लागि बन्द >> सहकारी पीडितले गरे काठमाडौंमा प्रदर्शन >> नेपालमा केपी-१ र केपी-२ कोरोना भेरियन्ट पुष्टी,तर सामान्य >> लुम्बिनीबाट तिलाैराकोट लगियाे शिशु बुद्ध >> कांग्रेसको अवरोध पछि संसद वैठक जेठ १३ सम्म स्थगित >> कार्यदलको बैठक शुरु >> आईपीएल क्रिकेटको फाइनल प्रवेशका लागि आज राजस्थान र हैदरावाद खेल्दै >> बुटवल हस्पिटल प्रालिको सेवा नयाँ भवनमा >> यस्तो छ आजको मौसम पूर्वानुमान ? >> संघीय संसदको दुवै सदनको बैठक आज बस्दै

उपभोक्ताले वस्तुको शुद्धतामा ध्यान दिनुपर्नेमा जोड

२ जेष्ठ २०८१, बुधबार
२ जेष्ठ २०८१, बुधबार

दाङ, २ जेठ ।

उपभोक्ता अधिकारलाई सुनिश्चित गर्न घोराहीका सरोकारवालाहरुसँग अन्तत्र्रिmयाको गरिएको छ । जिल्ला खाद्य अधिकार सञ्जालको समन्वयमा घोराही उपमहानगरपालिका उपभोक्ताहित संरक्षण शाखाको आयोजनामा मंगलबार विभिन्न सेवा तथा विक्रिकर्ताहरुका लागि अन्तत्र्रिmया गरिएको हो ।

कार्यक्रममा घोराही उपमहानगरपालिकाकी उपप्रमुख हुमाकुमारी डिसीले खाद्य अधिकार प्रवद्र्धन कार्यक्रममा उपभोक्ताले शुद्ध खाद्य उपभोग गर्न खोजे जस्तै उत्पादन गर्दा पनि उत्पादकले बस्तुको शुद्धतामा ध्यान दिनुपर्नेमा जोड दिईन् ।

उनले शुद्ध आहार र जीवनशैलीले मात्रै स्वस्थ नागरिक उत्पादन सम्भव भएको भन्दै खाद्य अधिकारका विषयमा हरेक घर परिवारमा सचेतना जरुरी रहेको बताइन ।

घोराही उपमहानगरपालिका वडा नम्बर १५ का वडा अध्यक्ष रमेशकुमार पाण्डेले मानव जीवन र स्वास्थ्यसँग जोडिएको विषय सबैको साझा सरोकार बन्न सक्नुपर्ने बताए ।

कार्यक्रममा प्रमुख प्रशिक्षक फियान नेपाल लुबिनी प्रदेश संयोजक सुरेशकुमार गौतमले मानव अधिकार, राजनीतिक अधिकार, सामाजिक अधिकार, सांस्कृतिक अधिकार र खाद्य अधिकारका विषय मध्ये खाद्य अधिकारको विषय चुनौतीपूर्ण रहेको बताए ।

उनले खाद्य अधिकार तथा खाद्य सम्प्रभुता सम्बन्धीँ ऐन २०७५ का मुख्य प्रावधान बारे आधारभूत जानकारी गराउँदै अधिकार प्राप्तिको सुनिश्चितता राज्यको काम कारवाहीबाट सम्भव हुने बताए । ‘उत्पादनमा समान रुपमा जोड्न जल, जमिन र जंगलको वैज्ञानिक उपयोग हुनुपर्छ’ उनले भने ‘खाद्य अधिकार जहिले सुनिश्चित हुन्छ अनिमात्र मानिस उत्पादनमा जोडिनु पर्छ कि श्रमसँग जोडिनुपर्छ ।’

अर्का प्रशिक्षक ऋषिराज जंगलीले खाद्य अधिकार प्रत्याभूत गर्ने काम राज्यको भएको बताए । उनले मल, बीउ, सिचाइ सहज उपलब्ध भए मात्रै किसानले समयमा उत्पादन गर्न सक्ने खाद्य सम्प्रभुताको अवस्थामा सुधार हुने बताए ।

‘अहिले धेरै कुरामा मानिसको जीवनशैलीमा असर गरिरहेको छ । हामीमा श्रम गर्ने बानी घट्दै गएको छ । यसले उत्पादनमा ध्यान पुगेन । असन्तुलित उपभोग बढ्यो । आयातित बस्तुमा निर्भरता बढ्दै छ । आन्तरिक उत्पादनमा राज्यको ध्यान पुगेन । बस्तु उपभोगमा उपभोक्ताको सचेतना कमजोर बन्यो । यो सबै व्यवस्थापन गर्ने काममा राज्य उदासिन देखिएको छ’, उनले भने ।

जिल्ला खाद्य अधिकार सञ्जाल दाङकी संयोजक साजिदा सिद्धिकीले खाद्य अधिकार सुनिश्चितताका मापदण्डका बारे उल्लेख गर्दै खाद्य उपलब्धता, खाद्य पर्याप्तता, सम्मान गर्ने दायित्व र पहुँचका बारेमा जानकारी गराएकी थिइन् ।

कार्यक्रममा होटल व्यवसायी, पाउरोटी, मासु, किराना, औषधी व्यवसायी, क्यान्टिन संचालक, विद्यालयका प्रतिनिधी एवं खाद्य अधिकारको क्षेत्रमा काम गर्दै आएका प्रतिनिधिहरुसँग छलफल गरिएको हो । कार्यक्रमको सहजीकरण घोराही उपमहानगरपालिका उपभोक्ता हित संरक्षण शाखा प्रमुख मोहनसिंह सुनारले गरेका थिए । कार्यक्रममा घोराहीका विद्यालयका शिक्षक, डेरी ब्यवसायी, उद्योग बाणिज्य संघका प्रतिनिधि र खाद्य अधिकार संजालका सदस्यहरुको उपस्थिति रहेको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?